Jerzy Stuhr porównał wyborców PiS-u do "FOLWARCZNYCH CHŁOPÓW"?

287
Podziel się

W trakcie wywiadu aktora z Tomaszem Lisem, redaktor pokusił się o dokończenie myśli gościa na temat elektoratu partii rządzącej. Prawicowe portale potraktowały to jako pretekst do bezpardonowego ataku na gwiazdora.

Jerzy Stuhr porównał wyborców PiS-u do "FOLWARCZNYCH CHŁOPÓW"?

Rodzina Stuhrów należy do tych gwiazdorskich familii, których polityczne sympatie, a raczej bardziej antypatie, są bardzo jasno określone. Zarówno Jerzy jak i Maciej wypowiadali się w przeszłości o politykach rządzącej partii z umiarkowaną życzliwością. Słyszeliśmy już o "dantejskich scenach", porównaniach do Hitlera i Stalina, oraz "grupie zarządzających amatorów".

Nikogo nie zdziwiło więc, że w wywiadzie, którego Stuhr udzielił ostatnio Tomaszowi Lisowi, senior aktorskiego rodu nie szczędził PiS-owi kolejnych gorzkich słów.

Ja mam teorię taką, że to jest zemsta za wielowiekowe ciemiężenie - powiedział o preferencjach politycznych wyborców partii rządzącej.

Ale wtedy byśmy ustawili zwolenników PiS-u na pozycjach potomków chłopów folwarcznych - rzucił Tomasz Lis, a Stuhr przytaknął.

Ta krótka wymiana zdań stała się szybko paliwem napędowym dla wielu portali informacyjnych, które tylko czekały na okazję, aby wziąć rodzinę Stuhrów na celownik. Natchnięci duchem wypaczonego konserwatyzmu redaktorzy ruszyli więc do pracy, publikując nagłówki w rodzaju "Stuhr porównał wyborców PiS do folwarcznych chłopów". Nie przeszkadzał im oczywiście fakt, że takie słowa w ogóle nie padły z ust aktora.

Internetowe wydanie magazynu Newsweek opublikowało dłuższy fragment rozmowy, na którym wyraźnie widać, że wycięty urywek rozpowszechniany m.in. w serwisie TVP został wyjęty z kontekstu. W dalszej części rozmowy Stuhr i Lis nie nazywali zwolenników PiS "chłopami folwarcznymi", tylko zastanawiali się, czy takie porównanie jest trafne. Ostatecznie doszli do wniosku, że nie jest, a poza tym chłopskie pochodzenie ani nie jest niczym wstydliwym, ani nie musi się przekładać na poglądy. Tak brzmiał ich dialog:

Z całym szacunkiem, mam wrażenie, że my wszyscy z chłopów jesteśmy, panie Jerzy. Takie społeczeństwo, tak to się urodziło, elitę częściowo wyrżnięto. Więc to nie jest tak, że tam potomkowie chłopów, a gdzie indziej to szlachty - powiedział Tomasz Lis.

To nie, że z chłopów. Wśród chłopów też jedni są rządni odwetu, a drudzy nie. Mój profesor pochodził spod zapadłej wsi pod Rzeszowem - zaznaczył Stuhr.

Czyli to nie jest kwestia pochodzenia tylko pewnych odruchów? -dopytywał dziennikarz.

Odruchów, wychowania, kompleksu może najbardziej. Bo ja znam ludzi bardzo inteligentnych, wykształconych, którzy mają też kompleks odwetu - oznajmił gwiazdor.

Trochę to dziwne, że Pudelek, którego specjalnością są plotki i afery, musi przypominać redaktorom "poważnych" mediów o dziennikarskiej rzetelności. Jak sądzicie, czy Stuhr wytoczy proces o zniesławienie?

KOMENTARZE
(287)
Gość
6 miesięcy temu
Szanowny Panie ! Głosuję na PIS mam dwie litery przed nazwiskiem i nie zyczę sobie Pana "oceny " Mądrosc to wiedza i skromnosc .Nie ma Pan prawa ublizac !
Gość
6 miesięcy temu
Kiedyś "elity wyrżnieto" i dlatego przedstawicielami "kultury" i "mediów" są takie postacie jak pan Lis albo Stuhr....
Gość
6 miesięcy temu
Nie lubie tych sthurow,lisow,rusinow😆 itd itd
Bożena
6 miesięcy temu
Jestem za PiS i co jestem chłopką folwarczną i dobrze mi z tym pozdrawiam z pola kukurydzy :)
Gość
6 miesięcy temu
On sam się znieslawil. Każdy wybiera kogo chce. Jest wolność, ten pan niech poucza swoje wnuki.
Najnowsze komentarze (287)
Gość
6 miesięcy temu
Wolę być folwarcznym chłopem niż popierać tych złodziei, z jego ukochanej partii , niech sobie przypomni jak chory był, czemu wtedy tak dużo się nie udzielał tylko latał do kościółka?
Gość
6 miesięcy temu
Antypolskie wiepsze
Gość
6 miesięcy temu
Stolcowy się odezwał
Gość
6 miesięcy temu
Sztur i lis zawsze byli przeciwko Polsce i Polakom Nie lubię tych panów. Zadufani zarozumiali jakby wszystkie rozumny zjedli a w sumie są dnem i niczego ani nikogo nie potrafią reprezentować. Dobrze ze Lisa wyrzucili z tv. Żadna tv nie chce go to gdzieś w necie swoje wypociny produkuje. Kto to wogóle ogląda? Ha ha. Co do sztura to nijakie jakości aktor. Taki sobie. Zamiast zająć się aktorstwem to wsadza swoje 3 grosze do polityki. Żałosny jest.
gość
6 miesięcy temu
ŻE LIS TAK MÓWI TO SIĘ NIE DZIWIE ALE ....PAN?
gość
6 miesięcy temu
NIEŁADNIE
gość
6 miesięcy temu
WSTYD MI ZA PANA
gość
6 miesięcy temu
Niech pan gra i wstydu oszczędzi,
gość
6 miesięcy temu
Niech pan gra i wstydu oszczędzi,
gość
6 miesięcy temu
Niech pan gra i wstydu oszczędzi,
Gośćas
6 miesięcy temu
Karolak jako jedyny z wiekiem mądrzeje sztury i lisy chyba nigdy😃 jak widzę te twarze to wiem że PiS powinien wygrać
gość
6 miesięcy temu
szczuromi i lisowi jak się nie podoba to wypad z baru
gość
6 miesięcy temu
jak w praktyce wygląda realizacja populistycznych obietnic "taniego państwa" Platformy Obywatelskiej i jak postępuje władza, która wylewała wiadra krytyki na śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego za rzekomo "bizantyjski przepych". Czytamy, że wczoraj, za zgodą premiera rządowa limuzyna woziła po Warszawie chłopaka Kasi Tusk - Staszka Cudnego. A potem rządowym, luksusowym samolotem młodzieniec wrócił z córką premiera i jej tatą do Gdańska.
2=2
6 miesięcy temu
szczur i lis dobrana para
gość
6 miesięcy temu
Bo to sa tzw,cool people.
gość
6 miesięcy temu
"Elyta" sie odezwala.
Gość
6 miesięcy temu
Ten gość zapomniał ze zebrał o pieniądze na leczenie raka i wtedy nie dzielił Polaków krótka pamięć fe
gość
6 miesięcy temu
haha, Pudel, dobry komnetarz na koniec :))
gość
6 miesięcy temu
czemu ta rasa nienawidzi Polaków z których tłusto żyje?
gość
6 miesięcy temu
waliza i do swoich antypolaku
gość
6 miesięcy temu
chłopi folwarczni pracowali dla "panów", dobrze że to się skończyło.
Leosia
6 miesięcy temu
Nie filozuj, austriacki zydochlopie! Wystarczy spojrzeć na tą gębę żeby wiedzieć skąd pochodzisz,, to jest „projekcja”
Gość
6 miesięcy temu
Sztur z Lisem wciąż nie mogą zrozumieć dlaczego stracili władzę, dobrze że nie porównali się do żony, której mąż odszedł do młodszej zostawiając ją z dwójką dzieci. Taka żona też może dywagować nad głupotą swojego męża i,, co on w niej widział'' że wychowuje i mieszka z dziećmi innej baby a swoje zostawił z ich matką.
gość
6 miesięcy temu
czy naprawdę najlepszą drogą dialogu jest obrażanie elektoratu? Lis robi więcej szkody niż pożytku, beznadziejnie rozwścieczony, uważa się za elitę, nie tego oczekujemy od dziennikarzy i publicystów. poprosimy o takich, którzy umiejętnie wyjaśnią, dlaczego nie warto na pis głosować. lisowi dziękujemy.
...
Następna strona