aktualizacja

Wajda nie ma matury

360 reakcji
360
Podziel się

Wszystko przez wojnę...

Wajda nie ma matury

To dlatego nie chciał wręczyć Danielowi Olbrychskiemu dyplomu ukończenia studiów aktorskich (zobacz: Olbrychski sie obronił!). Nie jest godny wręczać Ci tytułu magistra ten, kto sam nie ma nawet matury - napisał Wajda w liście do aktora. Brak matury nie przeszkodził mu jednak w ukończeniu dwóch kierunków studiów: na Wydziale Malarskim krakowskiej ASP oraz reżyserii w Łodzi.

_**Mam tylko tak zwaną małą maturę, okupacyjną**_ - wyznaje w Fakcie reżyser. W Radomiu zrobiłem tylko cztery klasy gimnazjum, oczywiście na tajnych kompletach. Po wojnie byłem jeszcze w ostatniej klasie, ale już ciągnęło mnie do Krakowa. Obiecałem, że to nadrobię i zdam normalną maturę.

Gdy wybuchła II Wojna Światowa Wajda miał 13 lat. Jego ojciec, zawodowy wojskowy został zmobilizowany i przez długi czas rodzina nie wiedziała, co się z nim dzieje. Potem okazało się, że zginął na Wschodzie, zabity przez Rosjan.

W 1939 roku wszystko runęło - wspomina Wajda w filmie Kredyt i debet. Zaczęliśmy być robotnikami. Z inteligenckiej rodziny znaleźliśmy się w zupełnie innym środowisku. A ja miałem 13 lat, jak się zaczęła wojna, więc tylko to, co mi zdążyły szkoła, dom i kościół powiedzieć do 13. roku życia, to we mnie zostało.

Po wojnie Wajda zapisał się na krakowską Akademię Sztuk Pięknych, a potem, kiedy zainteresował się filmem, ukończył także reżyserię w łódzkiej filmówce. Żadna z uczelni nie zwrociła uwagi na to, że w jego dokumentach brakuje matury.

Nie wiadomo, czy obietnica reżysera, że "kiedyś to nadrobi" nadal jest aktualna. Jego przyjaciel obronił przecież pracę magisterską w wieku 65 lat. Czyli dokończenie edukacji po latach przerwy jest jednak możliwe. Może zdecyduje się na to także polski laureat Oscara.

Wajda nie ma matury
Polub pudelek.pl na Facebooku:
KOMENTARZE
(360)
lulla
9 lat temu
Ten pan bez matury a niedawno publicznie udzielał porad psychiatrycznych - takie podszywanie się po podstawówce pod lekarza drogi panie to podpada pod paragraf.
gość
9 lat temu
jaką maturę? pan w. ma juz w głowie maziaje i pianę nienawiści do pis i kaczyńskiego
gość
9 lat temu
teraz mozna miec doktorat i siedziec w sklepie bo nie ma pracy -tak jak moja corka to ochydne szkoda pisac co nas czeka a co czeka jeszcze nasze dzieci?
gość
9 lat temu
mam w domu portret mojego dziadka narysowany przez wajdę w latach 40. :)
gość
9 lat temu
1 komentarz?! w końcu jestem na pudelku!
Najnowsze komentarze (360)
gość
8 lat temu
!S!WCRTESTTEXTAREA000000!E!
gość
8 lat temu
ludzie zawsze czepiaja sie tych ktorzy osiagneli wiele bez szkoly, moze to zazdrosc ',: /
gość
8 lat temu
naprawde trzeba byc graniczonym. Mial jednak mature. mala matura to tez matura. Poza tym, fakt ukonczenia uczelni stawia go wyzej poniewaz udowodnil, ze bedac z lukami w maturze dokonal wszystkiego. To wyjatkowo zdolny czlowiek. Nie musial konczyc 2 razy matury. Skonczenie uczelni wlicza nadrobienie brakow maturalnych. Czy tak trudno oslom to zrozumiec?
gość
9 lat temu
nie matura lecz chęć szczera zrobi ze mnie oficera, pamiętamy Panie Wajda? Towariszcz Wajda?
gość
9 lat temu
ale nieuk skończony
gość
9 lat temu
odkryliście Amerykę? Wystarczyło Grodzieńską poczytać. Ani Olbrychski, ani Wajda nie robili z tego tajemnicy.
gość
9 lat temu
Zrobił karierę, bo kręcił filmy dla władz PRL'u... Stary komunista...
gość
9 lat temu
i ta niewykształcona m***a ma czelność się jeszcze odzywać w jakiekolwiek sprawie!!! idź dziadu sobie maturę zrób!!!
gość
9 lat temu
teraz mnie to nie dziwi biedaczysko nie wie co mówi taki jest zawistny i zazdrosny w słowach wypowiadanych pod adresem Kaczyńskich
gość
9 lat temu
a ja nie zrobilam kariery mimo matury na 5, bo gdziekolwiek trafialam do pracy tam "wyzwolony", pomarszczony decydent zadal sexu; wybralam honor no i pracuje jak wy, lub wiekszosc z was...
gość
9 lat temu
dla mnie on zawsze był i będzie tyciutki jest w nim coś odpychającego
gość
9 lat temu
obrzydliwy ,zawistny niedouczony i to ma być autorytet w sztuce filmowej ?
gość
9 lat temu
przebrzydły facet kaczyńskiemu do pięt nie dorasta
gość
9 lat temu
no stary ramolu do roboty, już cie pan Waldemar Łysiak odpowiednio opisał.
...
Następna strona