Trwa ładowanie...
Przejdź na

Wajda nie ma matury

360
Podziel się

Wszystko przez wojnę...

Wajda nie ma matury
bDnPIQnF

To dlatego nie chciał wręczyć Danielowi Olbrychskiemu dyplomu ukończenia studiów aktorskich (zobacz: Olbrychski sie obronił!). Nie jest godny wręczać Ci tytułu magistra ten, kto sam nie ma nawet matury - napisał Wajda w liście do aktora. Brak matury nie przeszkodził mu jednak w ukończeniu dwóch kierunków studiów: na Wydziale Malarskim krakowskiej ASP oraz reżyserii w Łodzi.

_**Mam tylko tak zwaną małą maturę, okupacyjną**_ - wyznaje w Fakcie reżyser. W Radomiu zrobiłem tylko cztery klasy gimnazjum, oczywiście na tajnych kompletach. Po wojnie byłem jeszcze w ostatniej klasie, ale już ciągnęło mnie do Krakowa. Obiecałem, że to nadrobię i zdam normalną maturę.

Gdy wybuchła II Wojna Światowa Wajda miał 13 lat. Jego ojciec, zawodowy wojskowy został zmobilizowany i przez długi czas rodzina nie wiedziała, co się z nim dzieje. Potem okazało się, że zginął na Wschodzie, zabity przez Rosjan.

bDnPIQnH

W 1939 roku wszystko runęło - wspomina Wajda w filmie Kredyt i debet. Zaczęliśmy być robotnikami. Z inteligenckiej rodziny znaleźliśmy się w zupełnie innym środowisku. A ja miałem 13 lat, jak się zaczęła wojna, więc tylko to, co mi zdążyły szkoła, dom i kościół powiedzieć do 13. roku życia, to we mnie zostało.

Po wojnie Wajda zapisał się na krakowską Akademię Sztuk Pięknych, a potem, kiedy zainteresował się filmem, ukończył także reżyserię w łódzkiej filmówce. Żadna z uczelni nie zwrociła uwagi na to, że w jego dokumentach brakuje matury.

Nie wiadomo, czy obietnica reżysera, że "kiedyś to nadrobi" nadal jest aktualna. Jego przyjaciel obronił przecież pracę magisterską w wieku 65 lat. Czyli dokończenie edukacji po latach przerwy jest jednak możliwe. Może zdecyduje się na to także polski laureat Oscara.

bDnPIQnN
bDnPIQoi
KOMENTARZE
(360)
lulla
10 lat temu
Ten pan bez matury a niedawno publicznie udzielał porad psychiatrycznych - takie podszywanie się po podstawówce pod lekarza drogi panie to podpada pod paragraf.
gość
10 lat temu
jaką maturę? pan w. ma juz w głowie maziaje i pianę nienawiści do pis i kaczyńskiego
gość
10 lat temu
teraz mozna miec doktorat i siedziec w sklepie bo nie ma pracy -tak jak moja corka to ochydne szkoda pisac co nas czeka a co czeka jeszcze nasze dzieci?
bDnPIQoj
gość
10 lat temu
mam w domu portret mojego dziadka narysowany przez wajdę w latach 40. :)
gość
10 lat temu
1 komentarz?! w końcu jestem na pudelku!
Najnowsze komentarze (360)
gość
9 lat temu
!S!WCRTESTTEXTAREA000000!E!
gość
9 lat temu
ludzie zawsze czepiaja sie tych ktorzy osiagneli wiele bez szkoly, moze to zazdrosc ',: /
gość
9 lat temu
naprawde trzeba byc graniczonym. Mial jednak mature. mala matura to tez matura. Poza tym, fakt ukonczenia uczelni stawia go wyzej poniewaz udowodnil, ze bedac z lukami w maturze dokonal wszystkiego. To wyjatkowo zdolny czlowiek. Nie musial konczyc 2 razy matury. Skonczenie uczelni wlicza nadrobienie brakow maturalnych. Czy tak trudno oslom to zrozumiec?
gość
10 lat temu
nie matura lecz chęć szczera zrobi ze mnie oficera, pamiętamy Panie Wajda? Towariszcz Wajda?
gość
10 lat temu
ale nieuk skończony
gość
10 lat temu
odkryliście Amerykę? Wystarczyło Grodzieńską poczytać. Ani Olbrychski, ani Wajda nie robili z tego tajemnicy.
gość
10 lat temu
Zrobił karierę, bo kręcił filmy dla władz PRL'u... Stary komunista...
gość
10 lat temu
i ta niewykształcona m***a ma czelność się jeszcze odzywać w jakiekolwiek sprawie!!! idź dziadu sobie maturę zrób!!!
bDnPIQob
gość
10 lat temu
teraz mnie to nie dziwi biedaczysko nie wie co mówi taki jest zawistny i zazdrosny w słowach wypowiadanych pod adresem Kaczyńskich
gość
10 lat temu
a ja nie zrobilam kariery mimo matury na 5, bo gdziekolwiek trafialam do pracy tam "wyzwolony", pomarszczony decydent zadal sexu; wybralam honor no i pracuje jak wy, lub wiekszosc z was...
gość
10 lat temu
dla mnie on zawsze był i będzie tyciutki jest w nim coś odpychającego
gość
10 lat temu
obrzydliwy ,zawistny niedouczony i to ma być autorytet w sztuce filmowej ?
gość
10 lat temu
przebrzydły facet kaczyńskiemu do pięt nie dorasta
gość
10 lat temu
no stary ramolu do roboty, już cie pan Waldemar Łysiak odpowiednio opisał.
...
Następna strona
bDnPIQoD