Trwa ładowanie...
Przejdź na

Kwaśniewski: "To interesujące, że ta dyskusja wybuchła na Pudelku"

418
Podziel się

Były prezydent o reakcji "Wyborczej" na nasz tekst. "Do tej pory zaglądałem na Pudelka bardziej przypadkowo."

Kwaśniewski: "To interesujące, że ta dyskusja wybuchła na Pudelku"
bDzJwxCJ

Ostra reakcja Gazety Wyborczej na nasz tekst o powodach protestów przeciw ACTA i to, co wydarzyło się po niej, było takim zgrzytem w polskich mediach, że wiele osób nie wie, jak to skomentować. Bo co się właściwie stało? Pudelek zawsze był od wprowadzania zgrzytów, mieszania niepasujących do siebie elementów, ale jednak nie w takiej skali. Tomasz Machała postanowił zapytać o konsekwencje tych tekstów i Waszej reakcji na nie Aleksandra Kwaśniewskiego:

- Kto, Pana zdaniem, dzisiaj w Polsce sprawuje bardziej rząd dusz? - pyta w rozmowie z Na temat. Gazeta Wyborcza z historią i intelektualnym zapleczem, ale spadającą sprzedażą? Czy portal Pudelek.pl, który napisał manifest pokolenia w sprawie ACTA?

Aleksander Kwaśniewski: Przykład ACTA pokazał, że rząd, który dysponuje kolosalnymi możliwościami badania tego, co dzieje się w społeczeństwie, minął się zupełnie z myśleniem tych ludzi, którzy pojawili się na ulicach. Pudelek ma swoją armię zwolenników i to jest interesujące, że tam wybuchła ta dyskusja. Do tej pory myślałem, że Pudelek jest jakimś plotkarskim, tabloidalnym portalem, do którego zaglądałem bardziej przypadkowo, niż w jakiś zorganizowany sposób. Wyborcza natomiast jest ważnym ośrodkiem opinii dla setek tysięcy - bałbym się powiedzieć, że dla milionów, raczej dla setek tysięcy, już wymierającej polskiej inteligencji.

bDzJwxCL

To chyba dobrze że ludzie, których głos liczy się w mediach, zaczynają o tym dyskutować. Tomasz Machała robi ważną rzecz, kierując ten temat do poważnych mediów i sprawiając, że inni dziennikarze nie będą musieli udawać, że go nie czytali. Pojawiające się sformułowanie "rząd dusz" wymaga jednak sprostowania. Bo chodzi i chodziło nam zawsze o coś dokładnie odwrotnego.

To, co właśnie obserwujecie, jest wspomnianego "rządu dusz" końcem. Nowe pokolenie nie myśli już w ogóle podobnymi kategoriami z XIX i XX wieku i nie przyzna już nigdy nikomu takiej władzy, jaką miała kiedyś Gazeta Wyborcza. Technologia przyniosła nam koniec jedno-, dwu- czy kilkubiegunowego świata. Próby walki z internetem i internautami, strofowania ich, pouczania, traktowania z góry, mogą wzbudzać co najwyżej śmiech, albo - jak po próbach obrony ACTA a potem wyciszania/wyśmiewania zimowych protestów na ulicach - agresję. To tak przełomowy moment i taka zmiana, że wielu ważnych ludzi w ogóle nie przyjmuje jej do wiadomości. Jeszcze przez wiele lat będą żyli w fazie zaprzeczenia.

bDzJwxCR

Dzisiejszy świat przynosi nam delegitymizację wielkich autorytetów rozumianych w XX-wieczny sposób, tzn. tego, że jakiś mądry (lub nawet i nie mądry) człowiek raz na zawsze zdobywa sobie posłuch, poparcie wpływowych mediów i od tej chwili jego opinii nie wolno podważać. Dziś autorytet przestaje być nadawany z góry. Nie wrócą już czasy, w których znany reżyser, aktor czy muzyk staje się ekspertem we wszystkich dziedzinach życia i może pouczać bez groźby interakcji, czy przeczytania choćby komentarza weryfikującego jego słowa.

Dziś wystarczy celna riposta i ludzie sami już sobie ją polecą. W dodatku - mogą zobaczyć, ilu innym osobom tak samo się ona podoba. Wciąż oczywiście obserwujemy próby mówienia do nas tym starym językiem, ale są coraz śmieszniejsze, niedzisiejsze, coraz bardziej rozmijają się z odczuciami widzów czy czytelników. Młodzi ludzie już nawet nie rozumieją, dlaczego niektórzy panowie sądzą, że ich głos powinien być dla nich ważny.

Doskonałym przykładem takiego multi-autorytetu mijających czasów jest Zbigniew Hołdys, do niedawna jeszcze ekspert w wielu dziedzinach życia, który stracił nagle posłuch wśród młodych ludzi, o których akceptację zabiegał. Symboliczna była jego ucieczka z Facebooka po powodzi negatywnych komentarzy. Nie umiał z nimi walczyć, nie udało się skasować wszystkich. Jako pretekst podał oczywiście, że były wulgarne, ale przecież wiadomo, że większość wcale wulgarna nie była. Zbigniew Hołdys próbował odebrać młodym ludziom chęć do walki, przekonując ich że - cytujemy - "bunt przeciw ACTA powstał na kłamstwie". Tych słów nikt mu raczej nie zapomni. Szczególnie, że nawet Donald Tusk przyznał w końcu, że ACTA to "egzekucja wolności". Zobacz: Hołdys: "Bunt przeciw ACTA powstał na kłamstwie"

W internecie każdy głos liczy się podobnie, a o jego mocy decyduje to, ile osób się z nim zgodzi i pokaże go znajomym. Dla Was to oczywistość, ale dla innych - rewolucja. Symboliczny jest chyba fakt, że tym razem ważny okazał się głos opublikowany na najbardziej niepoważnym serwisie w kraju. I to niepoważnym z założenia i z premedytacją. Ten prosty fakt otwiera drzwi na oścież wszystkim innym. Bo skoro coś takiego mógł napisać Pudelek, to dlaczego nie Ty? Każdy głos ma w sieci taką samą szansę. Słynna postać z ulicznych demonstracji, "Anonymous", to przecież każdy z nas.

bDzJwxCS

Zmiana jest do tego stopnia głęboka, że Wasz dobrze oceniony komentarz na Pudelku, z kilkuset kciukami w górę, celny i prawdziwy albo śmieszny, może przeczytać więcej osób niż felieton w poważnej gazecie. I to często tych samych osób. Dlatego to jest moment, żeby poprosić Was o jedno: Oceniajcie wszystkich ostro i celnie, ale nie obrażajcie. Przecież to daje im tylko wymówkę, by nie musieć odpowiadać na Wasze argumenty i móc przekreślić łatwo całą wypowiedź. Zauważcie, że to jest ostatnia broń gwiazd - obrażać wszystkich internautów, mówić z pogardą, że są "sfrustrowani". Nie dawajcie im jej do ręki.

A wracając do słów Aleksandra Kwaśniewskiego, cieszymy się, że i on będzie do nas teraz częściej zaglądał ;)

bDzJwxDm
KOMENTARZE
(418)
gość
9 lat temu
Pudelku, co za słownictwo i elokwencja :)) pod wrażeniem jestem. ale pozytywnym. Jeszcze troche i Lis będzie miał konkurencję.
gość
9 lat temu
moim zdaniem wszyscy dziennikarze i tak tu zagladaja tylko glupio sie przyznac. pudelek jest ok, bo pisze prosto w ryj jak jest i nie udaje
gość
9 lat temu
tia niby nikt nie czyta pudla a czytaja wszyscy tylko sie przyznac nie chca ;p
bDzJwxDn
Just
9 lat temu
Pudelku, licz sie z tym ze czesc ludzi "lajkuje" z przyzwyczajenia, a duza czesc czytelnikow czy ta wasze teksty bez zrozumienia i nie przyswaja sobie wcale latwo informacji bardziej skomplikowanych, jak wasz tekst o acta. Latwiej przeczytac i zapamietac ze sie komus pacha spocila, zwlaszcza jak jest do tego seria upamietniajacych zdjec. Dowod na to ponizej: pierwsze 3 komentarze to wulgaryzmy, mimo ze w tekscie prosicie (bardzo slusznie) aby nie obrazac tylko celnie komentowac.
gość
9 lat temu
dobra to skoro wszyscy politycy czytają mój komentarz to apeluję: ZAKAŻCIE W KOŃCU TYCH OBRZYDLIWYCH BILLBOARDÓW I REKLAM PRZY WSZYSTKICH POLSKICH DROGACH I NA BUDYNKACH W MIASTACH!!! To najgorszy syf w tym kraju. Jacys wasi znajomi na tym zarabiają? Przeciez jak sie przejedzie po Polsce to wyglada jak Azja a nie Europa! To zmiencie a nie stadiony stawiacie. Głosuję na każdego, kto będzie o to walczył! Jak też tego chcecie, to kciuk w górę!
Najnowsze komentarze (418)
gość
9 lat temu
hahaha,normalnie jak acta wejdzie to old spice poda was za naruszenie praw autorskich hahahaha
Poważnie.
9 lat temu
Szkoda, że Pudelek nie używa swojej inteligencji do tego stopnia w normalnych, codziennych artykułach. Poważnie, ludzie nie chcą czytać seksistowskich, rasistowski i homofobicznych artykułów, ani tego że ktośtam przytył i to na pewno oznacza, że stracił kontrolę nad swoim życiem... Można pisać o plotkach i konfliktach gwiazd bez schodzenia do poziomu żenady. Jestem za tym, żeby Pudelek spróbował. I zaręczam, że nie spadnie liczba czytelników, a pewnie nawet wzrośnie. Osobiście od pudelka już dawno odstraszyła mnie nagonka na ...nietypowo urodziwe gwiazdy, odważne kobiety i inne takie chamskie teksty. Chamskie - to słowo idealnie opisuje tą część Pudelka, której moglibyście spokojnie się pozbyć, ku chwale Ojczyzny ;).
Friedman
9 lat temu
Nie zakazujcie ;) Żyję z tego ;) Chociaż fakt, reklama w Polsce jest obskurna, natomiast pojawiają się coraz ładniejsze nośniki, np. wielkie podświetlane citylighty, projekcje na budynkach, holofolia... za to mam uraz do LEDów i to nie moja branża... o to LEDów zakazujcie ;) pozdro
SP
9 lat temu
delegitymizacja, paradygmat, no nieźle nieźle... Ostatnie uwagi jak najbardziej celne - każdy z nas, trafnie, zwięźle, ciekawie i z humorem dzięki Internetowi może być osobą opiniotwórczą. Pozdrawiam redakcję.
gość
9 lat temu
OLEK jest sexy
polonia na za...
9 lat temu
halo stoltzmann , a nie kwasniewski , kto go tam lubi ,,, to lubi z***w
gość
9 lat temu
nie wiem jak wy, ale ja w polowie zwatpilam... za dlugi teks jak na pudelka, za malo zdjec i zbyt powaznie napisane, nienadaje sie do czytania w niedziele wieczorem
gość
9 lat temu
Znowu następny p***ł!
bDzJwxDf
gość
9 lat temu
Kwaśniewski... to jest Prezydent!!!
gość
9 lat temu
wooow
antyjeop
9 lat temu
hehe szkoda czasu na czytanie co tam powiedział były mr. president , ale jakby powiedział, która wódeczka smakuje lepiej to byłby w tej dziedzinie bardziej kompetentny
gość
9 lat temu
m******a
gość
9 lat temu
Bosko Pudelku haha pozdrowionka!
gość
9 lat temu
internet to potega !!!!
...
Następna strona
bDzJwxDH