Ukrainki piszą do Wojewódzkiego: "CHCIAŁO MI SIĘ PŁAKAĆ!"

1544
Podziel się

"Za żadne pieniądze nie zgodziłabym się na pracę u was!" - piszą kobiety pracujące w Polsce. "Jeśli obrażasz człowieka, który sprząta u ciebie w domu, to trochę tak, jakbyś sam siebie obrażał".

Ukrainki piszą do Wojewódzkiego: "CHCIAŁO MI SIĘ PŁAKAĆ!"

"Żarty" Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego nie zostały zrozumiane przez pozbawione poczucia humoru polskie i ukraińskie społeczeństwo. Dziennikarze pożegnali się już z posadami w Esce Rock. Większym problemem może być jednak co innego, szczególnie dla Kuby: strata pozycji autorytetu i osoby surowo wyśmiewającej innych. Okazuje się, że młodzi Polacy nie wstydzą się już za "statystycznego" tak jak on. Bardziej wstydzą się za ludzi publicznie żartujących z gwałtu.

W weekendowym wydaniu Gazeta Wyborcza opublikowała listy mieszkających w Polsce Ukrainek, skierowane do Wojewódzkiego i Figurskiego. Listy, które powinny naprawdę dać im do myślenia. To ciekawe, że już nawet Wyborcza nie broni Wojewódzkiego i zdecydowała się tak mocno w niego uderzyć. To może być dla niego moment przełomowy, bo świadczy o tym, że znajomi w mediach doszli do wniosku, że tym razem naprawdę nie da się go wybronić.

Poniżej zamieszczamy fragmenty listów Ukrainek wykonujących jedną z cięższych i jednocześnie najmniej docenianych prac. Prac, które na zachodzie wykonują również Polki.

List od L.

Jesteście panowie znani, bogaci, macie drogie samochody, firmowe ciuchy, możecie pozwolić sobie na wszystko, ale brak wam kultury osobistej. Jeśli obrażasz człowieka, który sprząta u ciebie w domu, to trochę tak, jakbyś sam siebie obrażał. I nie płacisz mu jałmużny, ale wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Gdy dowiedziałam się, co powiedzieliście, chciało mi się płakać. Taka straszna niesprawiedliwość. Nie zasłużyłyśmy na te słowa, choć nasze dziewczyny rzeczywiście pracują na kolanach. Tak sobie życzą pracodawcy. W porządnym domu nie używa się odkurzacza ani mopa, powiedziała Polka, pierwsza, do której trafiłam, gdy w 2005 r. przyjechałam do waszego kraju. Dom był trzypiętrowy. Mam tak zniszczone kolana, że do śmierci nie założę sukienki.

Przeczytałam gdzieś, że grożą wam kary pieniężne. To tyle kasy, ale dla was to pewnie nic wielkiego. A przecież można by ją przeznaczyć na chore dzieci. Czy panowie pomagają potrzebującym? Pomagamy my, biedni. Wysyłamy SMS-y na cele charytatywne. Znalazłam w internecie informacje o chłopaku ze Śląska chorym na rzadką odmianę raka. Potrzebna była operacja w Chinach. Mam córkę w tym samym wieku. Ruszyła mnie ta tragedia. Zbieraliśmy pieniądze. Udało się. A wy przez swoje idiotyczne wypowiedzi wyrzucacie tyle pieniędzy w błoto. Kocham Polskę. Dała mi więcej niż Ukraina, choć to najlepsze miejsce na ziemi.

List od Tatiany

Za żadne pieniądze nie zgodziłabym się na pracę u was! Honoru nie sprzedam nawet za milion. A jak mój zięć się wkurzył. Zadzwonił do mnie z Niemiec, straszne chamstwo się u was szerzy, powiedział. Przeczytał w internecie, co napletliście. Pal licho tekst o zwolnieniu. Gdybyście na tym poprzestali, nie byłoby halo. Ale panie Figurski, robić sobie żarty z gwałtu? Niech pan sobie tak z żoną żartuje, jeśli na to pozwoli.

Nie należy podbijać własnej wartości kosztem innych. Los jest złośliwy. Teraz wielkie z was gwiazdy, ale co będzie jutro? Może i wy będziecie musieli sprzątać cudze domy. Tylko czy będziecie umieli? Jasne, można się zagalopować. Każdemu się zdarza. Wtedy trzeba przeprosić. Tylko że wy zrobiliście z tych przeprosin szopkę. Pierwsza przybiegnę na protest, domagający się waszego zwolnienia. I wszystkie koleżanki przyprowadzę. Czy wolność słowa oznacza bezkarne obrażanie?

Pracuję legalnie, mam własne mieszkanie w Warszawie, na Ukrainie zbudowałam dom. Jeżdżę na wakacje do Egiptu, na Cypr. Byłam w USA. Zarobiłam na to wszystko uczciwą pracą. A wy?

List od Tan

Miałam 18 lat, gdy przyjechałam do Polski po raz pierwszy. Teraz mam 36, połowę życia przepracowałam tutaj. Nauczyłam się asertywności. Gdy coś mi nie pasuje, mówię do widzenia. Nie brałam ślubu z pracodawcami.

Nie rozpamiętuję złych momentów. Optymizm to siła. Jestem tu legalnie, pracuję, płacę podatki. To daje pewność siebie.

Po waszej gadce wykoleiło mnie na dobę. Wróciła niepewność, strach. To był cios poniżej pasa. Nawet nie wiem, co powiedzieć. Panie Figurski, ma pan rodzinę na Ukrainie. Jak im pan to wszystko wytłumaczy?

KOMENTARZE
(1544)
gość
8 lat temu
Lżony i ciemiężony Jakub Wojewódzki z groteskowym patosem rozdziera szaty, zrywa sfatygowany tupecik i wylewa gorzkie żale na Facebooku, przedstawiając się jako ofiara nagonki na jego bezdennie denny dowcip z podobno drugim dnem. Jakub życzliwie donosi o zdjęciu swojej audycji z anteny Eska Rock, uderzając drżącym środkowym palcem w klawiaturę laptopa, niby Chopin grający Etiudę Rewolucyjną ! Czy też niczym prezydent Starzyński obwieszczający atak Niemców na Warszawę w 39 r. albo jak Szczepkowska oznajmiająca koniec komunizmu. ,,Proszę Państwa z dniem 28 czerwca 2012 r. audycja PorOnny WF przeszła do historii. Tej samej, która nas osądzi.'' W odniesieniu do jego osoby brzmi to równie tragikomicznie jak oświadczenie ekspedientki w PRL-owskim mięsnym, że właśnie skończyła się parówkowa. Jak widać broczący krwią Wojewódzki nadal jest jak ketchup - wszyscy możemy w nim moczyć parówę!
gość
8 lat temu
Błazny z nich. Żenada.
gość
8 lat temu
podatek 23 procent Vatt mial trwac rok, ten rok minął...
gość
8 lat temu
statystyczny Polak nie traktuje Ukrainek tak jak to przedstawiła ta parka pajaców, bo po pierwsze: statystycznego Polaka nie stać na pomoc domową, po drugie: statystyczny Polak zdaje sobie sprawę, że wielu jego rodaków właśnie taką pracę wykonuje gdzieś na świecie, np. w UK, zatem dzieli los z Ukraińcami. To z ich strony taki przytyk w stronę narodu polskiego, który tak jak ukraiński jest znany z tego typu prac. Trzeba umieć czytać między wierszami, Polacy. Te dwa knury (zresztą o pochodzeniu innym niż polski - sprawdzone) chciały tym samym upokorzyć Polaków, w sposób niebezpośredni. Zacznijcie zauważać, jak w naszych telewizorach rozlazło się ROBACTWO, które codziennie depcze polskość i próbuje nas poniżyć. Szczególnie taka jedna stacja i jej pachołki…
gość
8 lat temu
Są granice wypowiedzi. Ta para nie tylko obraża Ukrainę, ale wielokrotnie obrażała nas Polaków i innych ludzi. To rodzaj publicznego wandalizmu opartego min. na antypolonizmie. Niczym to się nie różni od działań kiboli. Ci ostatni tłuką pięściami, ci pierwsi tłuką słowem. Ale ból , który pogwałconej godnością jest czasami większy niż ten fizyczny. Kiedy recydywa tych dwóch m*****t się skończy?
Najnowsze komentarze (1544)
Krystian2289
3 lata temu
znaaalazlam w sieci fajną oferte z dokumetami kolekcjonerskimi clubcard.com.pl , jak ktos nie ma prawo jazdy to wyglada jak prawdziwe
gość
8 lat temu
FIGURSKI JESTEŚ NAJWIĘKSZYM K*****M JAKIEGO WIDZIAŁAM I Z***M. GIŃ GNIDO
George Cloone...
8 lat temu
J***C UKRAINKI - ZROBCIE MI COS MAM NA WAS WYJEBANE !!!
gość
8 lat temu
dwa chamy bez kultury
gość
8 lat temu
Figurski chciał być tak samo wyluzowany i "fajny" jak Kuba. Tylko nie wyszło. A Kuba ratuje się po tym jak wyszło że auto ma z wypożyczalni a nim szpanuje. Chce byc nadal na topie bo dla niego to czyste pieniądze. Nigdy już nie obejrzę jego programu na mnie nie zarobi już.
gość
8 lat temu
Kupo Wojewodzka, c****e bez czci i honoru, nie pisz sobie komentów, bo jestes ŻAŁOSNY, nikt już Ci nie uwierzy Ty chamski hipokryto... jak zioniesz nienawiścią do Polski i Polaków, to zasłaniasz się wolnościa słowa, ale jak ktoś Ciebie (celnie) skrytykuje to dostajesz histerii i piana Ci leci z pyska jak Niesiolowskiemu temu idiocie
gość
8 lat temu
[cytat komentarz="" autor="gość"]...Jak czytam o tych wszystkich pismakach "pseudo" dziennikarzach, którzy teraz wieszają psy na Wojewódzkim i Figurskim to po prostu brak mi sił. W podstawówce na polskim, nauczycielka tłumaczy dzieciakom - jak z biegiem czasu się dowiaduję - NAJWAŻNIEJSZĄ zasadę wypowiadania się na jakiś temat - mianowicie chodzi o odnoszenie się do całej wypowiedzi drugiej osoby a nie wyłącznie do jakiegoś wydartego z kontekstu fragmentu, który ma się ni jak do sensu całej wypowiedzi Kuby i Michała. Co więcej, ludzie młodzi wcale nie przestali traktować wyśmiewania się z innych przez Kubę jako coś ANTY-Trendy, tak jedynie piszą na śmiesznych portalach jak Pudelek. Co do listów nadesłanych przez Ukrainki .. póki nie ujrzę nie uwierzę - fragmenty które są przedstawiane zbyt doskonale pokazują cały ból jaki odczuły "upokorzone" pracownice. Moim zdaniem są stworzone na potrzebę linczowania Wojewódzkiego i Figurskiego - taki Copywriting (dla nie wtajemniczonych - pisanie tekstów na forach zgodnie z zaleceniami zleceniodawcy, np: pochlebne opinie o jakimś produkcie). Poza tym poniższe listy również dowodzą, że jedyne co usłyszały te pokrzywdzone kobiety to urywek wyrwany z kontekstu - najważniejsze w tym tekście jest bowiem założenie które powstało na początku - "obraz statystycznego Polaka" Panowie z Eski Rock jedynie wyśmiewali stereotypy "naszych" rodaków. Obecnie czytając te bzdurne wypowiedzi, które mają rzekomo ugodzić Kubę i Michała ... po prostu zaczynam coraz bardziej nie lubić "nas polaków" - głownie za tą właśnie głupotę, niewiedzę, zazdrość i zawiść. I na koniec uwaga do osoby z komentarzem obecnie na pierwszym miejscu z datą - 30.06.2012 00:10 .. Człowieku przytaczając wypowiedzi z przeszłości, cytując znane osoby z zamierzchłych czasów i próbując w inteligenty sposób być zabawnym nie dościgniesz Wojewódzkiego. On jest mistrzem w takich tekstach i porównaniach. Pisząc o[/cytat]Kupo Wojewodzka, c****e bez czci i honoru, nie pisz sobie komentów, bo jestes ŻAŁOSNY, nikt już Ci nie uwierzy Ty chamski hipokryto... jak zioniesz nienawiścią do Polski i Polaków, to zasłaniasz się wolnościa słowa, ale jak ktoś Ciebie (celnie) skrytykuje to dostajesz histerii i piana Ci leci z pyska jak Niesiolowskiemu temu idiocie
gość
8 lat temu
Najpierw baliśmy się czy zdążymy ze stadionami - jakoś zdążyliśmy! Potem baliśmy się o autostrady - rzutem na taśmę się udało! Potem baliśmy się, że ziści się scenariusz BBC o polskich pseudokibicach – ale nie licząc incydentu w Warszawie, poważnych zadym na szczęście nie było! I jak już się wydawało, że stanęliśmy na wysokości zadania i cała Europa będzie nas chwaliła, to ci DWAJ KRETYNI zmarnowali 5 lat przygotowań i odwalili taki numer, że już się trąbi o tym za granicą, a sprawa nabrała charakteru dyplomatycznego. Ci I****I (zresztą ulubieńcy salonu), zaledwie WE DWÓCH, zrobili Polsce czarniejszy PR niż cała horda kiboli...
gość
8 lat temu
Bojkot.
gość
8 lat temu
...Jak czytam o tych wszystkich pismakach "pseudo" dziennikarzach, którzy teraz wieszają psy na Wojewódzkim i Figurskim to po prostu brak mi sił. W podstawówce na polskim, nauczycielka tłumaczy dzieciakom - jak z biegiem czasu się dowiaduję - NAJWAŻNIEJSZĄ zasadę wypowiadania się na jakiś temat - mianowicie chodzi o odnoszenie się do całej wypowiedzi drugiej osoby a nie wyłącznie do jakiegoś wydartego z kontekstu fragmentu, który ma się ni jak do sensu całej wypowiedzi Kuby i Michała. Co więcej, ludzie młodzi wcale nie przestali traktować wyśmiewania się z innych przez Kubę jako coś ANTY-Trendy, tak jedynie piszą na śmiesznych portalach jak Pudelek. Co do listów nadesłanych przez Ukrainki .. póki nie ujrzę nie uwierzę - fragmenty które są przedstawiane zbyt doskonale pokazują cały ból jaki odczuły "upokorzone" pracownice. Moim zdaniem są stworzone na potrzebę linczowania Wojewódzkiego i Figurskiego - taki Copywriting (dla nie wtajemniczonych - pisanie tekstów na forach zgodnie z zaleceniami zleceniodawcy, np: pochlebne opinie o jakimś produkcie). Poza tym poniższe listy również dowodzą, że jedyne co usłyszały te pokrzywdzone kobiety to urywek wyrwany z kontekstu - najważniejsze w tym tekście jest bowiem założenie które powstało na początku - "obraz statystycznego Polaka" Panowie z Eski Rock jedynie wyśmiewali stereotypy "naszych" rodaków. Obecnie czytając te bzdurne wypowiedzi, które mają rzekomo ugodzić Kubę i Michała ... po prostu zaczynam coraz bardziej nie lubić "nas polaków" - głownie za tą właśnie głupotę, niewiedzę, zazdrość i zawiść. I na koniec uwaga do osoby z komentarzem obecnie na pierwszym miejscu z datą - 30.06.2012 00:10 .. Człowieku przytaczając wypowiedzi z przeszłości, cytując znane osoby z zamierzchłych czasów i próbując w inteligenty sposób być zabawnym nie dościgniesz Wojewódzkiego. On jest mistrzem w takich tekstach i porównaniach. Pisząc o
gość
8 lat temu
jak chce sobie gwałcić ukrainki niech se to robi sam, a nie wkręca wszystkich "polaków" w swój fetyszyzm i wmawia nam że my tak lubimy tylko się nie przyznajemy. co za perfidny p***ł
gość
8 lat temu
od zawsze wojewodzkiego nie lubilam
gość
8 lat temu
Jak ta Ukrainka ma tylko takie problemy że nie włoży nigdy sukienki, to faktycznie tylko współczuć bidulce.... Za dobrze u nas mają, skoro zawracają sobie głowę takimi ''problemami''.
gość
8 lat temu
ja też;)
...
Następna strona