Trwa ładowanie...
Przejdź na

Na "altruizmie" Zuckerberga najbardziej zyska... on sam?

332
Podziel się

Organizacja, której przekaże 45 miliardów dolarów, jest... zwykłą spółką. Do tej pory krytykowano Facebooka za unikanie płacenia podatków. Teraz nie zapłaci ich też sam Zuckerberg.

Na "altruizmie" Zuckerberga najbardziej zyska... on sam?
bCOZKPNh

1 grudnia Mark Zuckerberg opublikował na Facebooku list adresowany do jego nowonarodzonej córki. Zapewnia w nim, że chce lepszej przyszłości dla dziewczynek, więc przekaże 99% swoich udziałów w firmie - wartych 45 miliardów dolarów! - na cele charytatywne.

Gest ten, podobny charakterem oraz kwotą do powołania Fundacji Billa i Melindy Gatesów, stawiałby Zuckerberga w światowej czołówce dobroczyńców. Okazuje się jednak, że inicjatywa nie jest wcale tak przejrzysta ani bezinteresowna, jak sugeruje miliarder. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że to w istocie mechanizm finansowy służący unikaniu płacenia przez niego podatków.

bCOZKPNj

Chan Zuckerberg Initiative, czyli organizacja mająca zajmować się działalnością charytatywną wcale nie jest fundacją, a zwykłą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Choć do jej zadań należy m.in. tworzenie innych organizacji dobroczynnych, nie są to jedyne cele, a sama jest zwykłą firmą nastawioną na zysk.

W praktyce oznacza to, że Zuckerberg będzie przekazywał "darowizny" swojej własnej spółce dzięki którym zwolni się z płacenia podatku dochodowego od zysków z Facebooka, który też wielokrotnie był krytykowany za unikanie płacenia podatków. Jednocześnie pieniądze wciąż będą tylko pod jego kontrolą.

Fundacje charytatywne są regulowane przez specjalne rozporządzenia i muszą działać transparentnie - pisze New York Times. Mają też obowiązek przeznaczać pewien procent majątku na działania społeczne. Nowa spółka z o.o. Zuckerberga nie będzie kierować się tymi zasadami, ani nie będzie spełniać wymagań jawności.

Zagraniczni komentatorzy obawiają się jeszcze jednego. W USA powszechną praktyką jest wspieranie kampanii politycznych przez tego typu spółki. Oznacza to, że Zuckerberg będzie miał ogromne możliwości wpływania na amerykańską politykę i lobbowania za prawem, które będzie działało na korzyść jego firm.

bCOZKPNp

To chyba najsprytniejsze posunięcie Zuckerberga od dnia założenia Facebooka. Niestety, w kapitalizmie podatki muszą płacić tylko biedni i klasa średnia. Bogaci zakładają "fundacje".

bCOZKPNq
bCOZKPNK
KOMENTARZE
(332)
gość
5 lata temu
heh.. bezinteresownośc dzisiaj..
Gość
5 lata temu
Tak szczerze, to myśleliście, że da ot tak 45 mld?
gość
5 lata temu
no co, pomógł. Sobie, ale pomógł.
bCOZKPNL
gość
5 lata temu
ham! brak empatii tylko kasa sie liczy!!!
gość
5 lata temu
"dobroczynnosc" sluzy najbogatszym do poszerzania stref wplywow i unikania podatkow, a dodatkowo korzystnie wplywa na ich wizerunek
Najnowsze komentarze (332)
gość
4 lata temu
niestety wydaje mi sie ze kazdy z nas by tak kombinowal. przyznajcie sie
gość
5 lata temu
lepiej dać na biedne dzieci niż na podatki :D nie straci nic, państwo może pocałować go w d**ę a chociaż skorzystają biedne dzieci :) Też bym wolała dać na fundację niż zapłacić podatek na jakieś gówniane fontanny :D
gość
5 lata temu
jasne, najlepiej niech odda wszystko kloszardom!
gość
5 lata temu
jest tak brzydki ze na pipke nie dalabym jemu popatrzec
gość
5 lata temu
slicznosci
gość
5 lata temu
Nntwtpm
edek
5 lata temu
cwany rzytek - jeszcze się tym chwali, wszędzie na świecie bogacze unikają płacenia podatków przez zakładanie własnych fundacji - tylko, że inni robią to po cichu
gość
5 lata temu
J**E. Czego sie spodziewaliście?
bCOZKPND
liberty
5 lata temu
"Niestety, w kapitalizmie podatki muszą płacić tylko biedni i klasa średnia" Co to ma z kapitalizmem wspólnego? W kapitalizmie podatków dochodowych (bo to o takich mowa) w ogóle nie było. W USA wprowadzono dopiero w 1913 r.
gość
5 lata temu
cwaniak
gość
5 lata temu
I bardzo dobrze! I tak dał więcej niż inni. Ciekawe, czy ktoś w ogóle zrezygnowałby kiedykolwiek z takiej kasy? Mógł mieć wszystko, zostawił sobie 1%. Dlaczego ma to oddać politykom - złodziejom? Niech choć raz ktoś ich zrobi!
Gość
5 lata temu
Czysty kapitalizm.
gość
5 lata temu
tak dzialja fundacje i po to sie je zakdla aby obejsc podatki i moc kontorlowac przpelywy finansowe!!!!!
lia
5 lata temu
serio ktoś myślał, że ż*d okaże się filantropem i bezinteresownie komuś pomoże? naiwniacy
...
Następna strona
bCOZKPOf