Trwa ładowanie...
Przejdź na

Amerykańska Akademia Filmowa zmienia skład! Przez oskarżenia o rasizm

204
Podziel się:

Organizatorzy gali wręczenia Oscarów chcą uniknąć skandalu i bojkotu ze strony nie-białych aktorów i reżyserów. Czy to wystarczy?

Amerykańska Akademia Filmowa zmienia skład! Przez oskarżenia o rasizm
bECYeBUB

Nie cichną kontrowersje wokół tegorocznej gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Po tym, jak wśród nominowanych do najważniejszych kategorii nie znalazł się ani jeden czarnoskóry aktor lub aktorka, Jada Pinkett Smith, żona Willa Smitha, wezwała do bojkotu imprezy. Jej mąż zagrał w minionym roku w dramacie Wstrząs, nie został on jednak doceniony. Chris Rock, który ma poprowadzić galę, zastanawia się podobno nad wycofaniem się. Otwarcie potępili ją już m.in. reżyser Spike Lee i Snoop Dogg. Zobacz: Snoop Dogg bojkotuje Oscary! "Kretyńskie rozdanie GÓWNIANYCH NAGRÓD"!

Mocnych wypowiedzi nie zabrakło też wśród białych aktorów. Charlotte Rampling, nominowana w tym roku po raz pierwszy za rolę w filmie 45 lat, stwierdziła, że zachowanie czarnoskórych aktorów i bojkot imprezy to "rasizm wobec białych". Michael Caine, zdobywca Oscara za występ w Hannah i jej siostry (1986) oraz Wbrew regułom (1999), również zabrał głos w dyskusji - stwierdził, że czarnoskórzy aktorzy "powinni być cierpliwi i czekać na swoją szansę, tak jak on czekał na swoją statuetkę, ponad pół wieku".

Tymczasem Amerykańska Akademia Filmowa zapowiada zmiany w swoim funkcjonowaniu. Chodzi przede wszystkim o skład kapituły - zasiada w niej obecnie 6200 osób, które w głosowaniu wyłaniają nominowanych i nagrodzonych. W tym momencie 90% członków Akademii to biali, a trzy czwarte z nich to mężczyźni. Dodatkowo nie będzie już można zasiadać w niej dożywotnio - członkostwo przyznawane będzie na 10 lat, a odnawiane pod warunkiem dalszej pracy w przemyśle filmowym. Poszerzony zostanie również zarząd Akademii, z 51 do 53 osób, w którym zasiada zaledwie 17 kobiet, a jedyną Afroamerykanką jest obecna przewodnicząca, Cheryl Boone Isaacs.

bECYeBUD

Myślicie, że to wystarczy by "zwiększyć różnorodność" wśród nominowanych i nagrodzonych Oscarami, której domagają się nie-biali aktorzy i reżyserzy?

bECYeBVe
KOMENTARZE
(204)
Gość
6 lat temu
Bojkot bo co ? Żaden czarnoskóry nie zasłużył w tym roku na Oscara więc dlaczego mieli otrzymać nominację? Noe jestem rasistką ale oni zawsze mają kompleks mnniejszości
gość
6 lat temu
Niby chcą być traktowani na równi z białymi, a non stop podkreślają, że są czarni! Niech bojkotują i tak nie lubię żadnego czarnego aktora
gość
6 lat temu
Jak im coś nie pasi, to niech bojkotują - żadna strata!!!
bECYeBVf
gość
6 lat temu
A to statuetki sś przyznawane za kolor skóry czy za umiejętności?
gość
6 lat temu
Czarnoskórzy chyba zapominają, ze rasizm działa w 2 strony
Najnowsze komentarze (204)
gość
6 lat temu
no, dobrze,ale faktem jest, ze gdyby sklad komisji byl 50 na 50, to na bank jakis czarnoskory bylby nominowany, wiec warto spojrzec na to w ten sposob. i tak, nie pierwszy raz zwraca sie uwage na rasizm wsrod czlonkow kapituly. temat przewija sie od wielu, wielu lat, wiec nie do konca jest tak, ze jest sie nominowanym za umiejetnosci. obecny system sprzyja tworzeniu podzialow rasowych.
gość
6 lat temu
Oj durnie, miejmy nadzieje ze to wplynie na to by wiecej roznorodnych filmow krecili -w tej chwili 80% filmow ktore nominowane sa do Oskarow to filmy o bialych facetach w roli glownej.
gość
6 lat temu
Czarni rasisci
gość
6 lat temu
no przepraszam, żaden Polak nie został nominowany, rasizm!
gość
6 lat temu
abstrahując od tego, że Oscary nie mają już wielkiej rangi a nagrody dostają filmy/aktorzy wcale nie najlepsi, to heloł, nagrodę dostaje się za film/rolę/artyzm a nie za to, czy jest się białym, zielonym czy żółtym. oglądam mnóstwo filmów i z 2015 roku nieszczególnie kojarzę jakąś wybitną rolę czarnoskórego aktora/czarnoskórej aktorki, że nie wspomnę o tym, że "dokonania" artystyczne willa smitha, a tym bardziej jego żony (sorki, kim ona jest prócz żoną swojego męża opowiadającą o ich otwartym związku? serio, pytam z ciekawości a nie złośliwości) nikomu chyba się nie wryły w pamięć
gość
6 lat temu
Same Ż**y.
gość
6 lat temu
po prostu może przez dwa lata z rzędu żaden ciemnoskóry aktor nie zagrał tak żeby zasłużyć na oskara . Ciemnoskórzy wiecznie węszą rasizm , a tak na prawdę to oni są rasistami
gość
6 lat temu
najleppiej oddac wszystkie oskary czarnuchom dlatego ze sa czarnuchami, wtedy beda zadowoleni
bECYeBUX
gość
6 lat temu
juz sie czarnuchy pchaja
gość
6 lat temu
czarnuchy musza znać swoje miejsce.....Jak im coś nie pasi, to niech bojkotują - żadna strata!!! o ile się nie mylę, nominację dostaje się za swój wkład w rolę, NIE ZA KOLOR SKÓRY. Widocznie żaden czarnoskóry aktor / aktorka nie był na tyle dobry aby być nominiwanym. czarnuchom się we łbie popieprzyło...ao Afryki niech wracają
gość
6 lat temu
Podajcie mi choć jeden film, w ktorym czarnoskóry aktor/aktorka/reżyser/scenarzysta zasługuje na statuetkę. Hmm, anyone? Nie zastanawiali się, że moze po prostu nie zasługują? Od razu pretensje, by sie wzieli do roboty, to by zdobywali!
gość
6 lat temu
Co za czasy. Masz być nominowany i jeszcze dostać statuetkę bo jesteś czarny. Co to ma być? Dajcie żyć. Aktorstwo to sztuka, jak nie ma dobrych czarnych to nie dostają nagród.
gość
6 lat temu
Po prostu biali są najlepsi i tyle. Prawda boli.
gość
6 lat temu
Czarnuchy to na najwieksi rasisci
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bECYeBVQ
bECYeBVR
bECYeBVS
bECYeBVT
bECYeBVU
bECYeBVz