Trwa ładowanie...
Przejdź na

Rusin o Powstaniu: "Nie łączmy polityki z bohaterską śmiercią!"

161
Podziel się

Dziadek celebrytki też walczył w Powstaniu Warszawskim. "Oddajmy im cześć w ciszy i zadumie, nie krzyczmy nad ich grobami".

Rusin o Powstaniu: "Nie łączmy polityki z bohaterską śmiercią!"
bCHtCuMR

Co roku rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego budzi wiele sprzecznych komentarzy, wśród których pojawiają się głosy krytykujące sens zbrojnego buntu przeciwko Niemcom. Podczas dwóch miesięcy walk zginęło blisko 16 tysięcy walczących oraz prawie 150 tysięcy cywilów. Ostateczna liczba ofiar jest niemożliwa do określenia, bo tysiące osób do dziś uznaje się za zaginione.

Od kilku tygodni atmosferę wokół rocznicy Powstania zagęściła decyzja Antoniego Macierewicza, który zażądał, by w trakcie uroczystości odczytano też tzw. apel smoleński, zrównując ofiary tragedii TU-154M z walczącymi Powstańcami. Przypomnijmy: Powstaniec o apelu poległych: "Moi koledzy ginęli w boju, a katastrofa smoleńska miała zupełnie inny charakter!"

Próby zawłaszczenia rocznicy Powstania przez polityków budzą opór między innymi wśród ludzi kultury, sztuki oraz w gronie gwiazd i celebrytów. Na Facebooku głos zabrała między innymi Kinga Rusin, która opisała historię swojego dziadka, Stefana Czyżewskiego.

bCHtCuMT

Zamieszanie i awantury wokół obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego budzą mój niesmak i sprzeciw. Bohaterom tych dni należy się szacunek i podziw. Oddajmy im cześć w ciszy i zadumie, nie krzyczmy nad ich grobami, nie łączmy współczesnej polityki z ich bohaterską śmiercią - napisała Rusin.

Apeluję o to, jako wnuczka Powstańca, który oddał życie za miasto, które kochał. Mój dziadek, porucznik Stefan Czyżewski ps. Kajtek był dowódcą oddziału zgrupowania Albatros. Zginął, zdobywając ze swoimi żołnierzami budynek słynnej PASTy. Dziadek, piłsudczyk, legionista, uczestnik kampanii wschodniej zawodowo związał się z wojskiem, jako podoficer w warszawskim Pułku Radiotelegraficznym. Pułkowy pisarz, wyśmienity szachista, mąż i ojciec trójki dzieci. Wspaniały, dzielny człowiek. Walczył w kampanii wrześniowej, internowany uciekł z obozu w Siemiatyczach, działał w podziemnym ruchu oporu, żeby ostatecznie, jako jeden z niewielu zawodowych wojskowych wziąć udział w najbardziej dramatycznym zrywie wolnościowym II wojny światowej. Cześć Jego Pamięci i Cześć Pamięci Wszystkich Poległych.

bCHtCuMZ
bCHtCuNa

Powstanie Warszawskie. Chwała bohaterom

Zobacz też:

bCHtCuNu
KOMENTARZE
(161)
Gość
4 lata temu
Chwała bohaterom. Jestem zbulwersowana, że chcą łączyć Powstanie Warszawskie z katastrofą smoleńską. Co ma piernik do wiatraka?
alutka
4 lata temu
I tu wielkie brawa dla P.Kingi.Obecna władza nie szanuje historii --wielki wstyd !!!!!!
gość
4 lata temu
Święte słowa, ale niestety obecna wladza za nic ma powstańców i ich bohaterstwo, liczy się tylko Smoleńsk i ich wersja jedynie słusznej historii. Żeby Maciereicz ściągał "na dywanik" tych schorowanych, starych ludzi, bohaterowie są dziś czołgani po bruku, to jest wstyd i hańba. A Kaczyński nie był i nigdy nie będzie żadnym bohaterem, naród nie da się ogłupić.
bCHtCuNv
evve
4 lata temu
Cześć Ich Pamięci
Gość
4 lata temu
Zgadzam się.
Najnowsze komentarze (161)
ddda
4 lata temu
Ciekawe jakie zdjęcia wydobędzie przy innych rocznicach? Może z przyszywanym dziadkiem z KC PZPR, dzieki któremu cała rodzinka włącznie z Kraśko itp. robi "kariery" w mediach. A moze razem z Lisową uczczą pamięć swoich przodków przyokazji nagrody Kisiela (Który okreslał rodzicow Smoktunowicz kanaliami). ? Rusin to powierzchowna lala , więc niech siedzi cicho lub pniech piszczy w programach na poziomie disco polo
gość
4 lata temu
Tym razem z godzę się z Kingą całkowicie.
gość
4 lata temu
Pomimo sporów czy Powstanie powinno wybuchnąć czy też nie, nikt nie kwestionuje bohaterstwa i poświęcenia młodych ludzi. Teraz ówcześni bohaterowie dowiadują się, że w czasie własnego święta zostali zrównani z ofiarami katastrofy lotniczej.
gość
4 lata temu
Jesli twierdzisz, ze "bohaterom tych dni należy się szacunek i podziw. Oddajmy im cześć w ciszy i zadumie, nie krzyczmy nad ich grobami, nie łączmy współczesnej polityki z ich bohaterską śmiercią" - to czego do diabla piszesz o swoim dziadku HIPOKRYTKO
gość
4 lata temu
Dziadek byłby dumny, że pracuje w takiej g*******ej stacji!
gość
4 lata temu
Dziadek się w grobie przewraca, jak widzi wnuczke na demonstarcjach KODu
marco
4 lata temu
Cienka konstatacja.
gość
4 lata temu
Jwawj
bCHtCuNn
nowoczesna 62
4 lata temu
Polak potrafi . Zniszczyć historię ludzi bohaterów .
gość
4 lata temu
pierwszy raz się z nią zgodzę !
mariola
4 lata temu
Pani Kingo! Komu posłużyła śmierć Powstańców ? to też była POLITYKA!
gość
4 lata temu
mam nadzieje ze te slowa sa tez do Gazety Wyborczej jej dziennikarzy i pana WAJDY
gość
4 lata temu
Pieknie Kinga napisalas.
gość
4 lata temu
Kinga, uczesz się jak babcia. Będziesz wyglądać identycznie.
...
Następna strona
bCHtCuNP