Ivy
|

Burza wokół nominacji do Oscarów. Feministki krytykują Stephena Kinga: "ZACOFANY IGNORANT!"

216 reakcji
0
0
216
Podziel się

Pisarz i członek Amerykańskiej Akademii Filmowej naraził się stwierdzeniem, że przy ocenie filmów "kieruje się tylko jakością, a nie różnorodnością rasową czy płciową".

Burza wokół nominacji do Oscarów. Feministki krytykują Stephena Kinga: "ZACOFANY IGNORANT!"
(Getty Images)

W poniedziałek Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła tegoroczne nominacje do Oscarów. Polacy mają powód do świętowania, bowiem nasz kandydat - film Boże Ciało, Jana Komasy, powalczy o statuetkę w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". Oprócz tego nominacje przyznano jeszcze w 23 innych kategoriach. Najwięcej, bo aż 11 nominacji zdobył film Joker, Todda Phillipsa.

Decyzje Akademii wywołały spore kontrowersje. Okazało się bowiem, że wśród wszystkich nominowanych jest tylko jedna osoba o innym kolorze skóry niż biały, a jakby tego było mało, w kategorii "Najlepszy reżyser" całkowicie pominięto kobiety. Pojawiły się oskarżenia o rasizm i mizoginię.

Sprawę skomentował jeden z członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, Stephen King. Słynny autor horrorów przekonuje, że w głosowaniu nie kierował się żadnymi uprzedzeniami.

"Jeśli chodzi o sztukę, nigdy nie brałbym pod uwagę różnorodności rasowej czy płciowej. Tylko jakość. Wydaje mi się, że byłoby niewłaściwe postępować inaczej" - napisał na Twitterze.

Post Kinga spotkał się z oburzeniem feministek. Reżyserka Avy DuVernay stwierdziła, że jest mocno zawiedziona postawą człowieka, "którego podziwiała, a który okazał się zacofanym ignorantem". W podobnym tonie wypowiedziała się pisarka Roxanne Gay.

"Jako pana fance, ciężko mi jest czytać takie słowa. Wynika z nich, że różnorodność i jakość nie mogą być synonimami. To nie są oddzielne rzeczy. Jakość jest wszędzie, ale większość branż wierzy w jakość dostarczaną tylko przez jedną grupę demograficzną” - napisała.

Z kolei pisarka Morgan Jerkins nazwała słowa Kinga "niesprawiedliwymi" i stwierdziła że dzieła kolorowych twórców są pomijane bez względu na ich jakość, a decydują o tym właśnie instytucje złożone głównie z białych mężczyzn. Zarzuciła też pisarzowi brak obiektywizmu.

W kolejnych tweetach King ponownie podkreślił, że w ocenie sztuki nie można kierować się kwestiami rasy czy płci. Dodał jednak, że ważne jest, aby środowisko filmowe zapewniło równe szanse wszystkim.

"Nie masz szans na nagrodę, jeśli od początku jesteś wykluczony z gry" - napisał.

Uważacie, że Stephen King zasłużył na tak ostrą krytykę?

216
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(216)
Aga
2 tyg. temu
ma racje! jakie ma znaczenie kto nakręcił dany film, namalował obraz itp. liczy się jakość.
Aga
2 tyg. temu
Dobrze napisał. Najwazniejsza jest jakość. Nie ważne czy autorem jest kobieta czy mężczyzna, czarny czy biały. Niektórym już różnorodność przemielila mózg.
Adr
2 tyg. temu
Przecież dobrze powiedział, już się nie mają czego czepiać... z jego slow wynika, że nieistotny jest kolor skóry czy płeć, jeśli coś jest po prostu dobre jakościowo, co w tym niby złego?
Łona
2 tyg. temu
O Boże te baby są takie głupie... nadinterpreruja a potem wymagają by je szanowac
xwz
2 tyg. temu
Ma racje
Najnowsze komentarze (216)
rajtrh
1 tyg. temu
Dobrze powiedział, tylko one sobie "zinterpretowały" proste zdanie tak, jak je chciały zrozumieć :D
baba
1 tyg. temu
Durne baby
joannajarzyna
1 tyg. temu
tak jakby kazdy ma prawo do wlasnej opini....
Annn
1 tyg. temu
Jestem babą a nie kumam kompletnie tych feministek. King ma rację. Jakość to jakość i nie może być synonimem różności bo całkowicie inne są znaczenia tych słów.
inka
1 tyg. temu
Z tą różnorodnością to już jakieś przegięcie. Np. w Wiedźminie Netflixa ...
McKay
1 tyg. temu
No i ma racje.
12345
1 tyg. temu
Facet dobrze gada a durne feminazistki znowu bredzą głupoty.
Agata
1 tyg. temu
Ten lewacki terroryzm mnie denerwuje.
Banan
1 tyg. temu
A o co burza. Ze ocenia jakość? Idioci
niefeemi
1 tyg. temu
czyli mieli na sile nominowac czarnych i kobiety? nawet jesli obiektywnie byly gorszee od mezczyzn? to jeest DYSKRIMINACJA moi drodzy...wstyd
jajaja
1 tyg. temu
obrzydliwe sa te turbo feministki. to już idzie od dawna w CHORĄ STRONĘ. Facet ma racje. one nie chca rownosci a PRZYWILEJOW. czyli ostatecznie mezczyzni byliby dyskryminowani.
Marta
2 tyg. temu
Ale co to za chore oburzenie ! Też jestem kobietą i w żadnym stopniu nie poczułam się obrazona. Ten człowiek to nie jakis głupi poseł to facet który jest niesamowitym pisarzem Jego wypowiedź jest bardzo trafna i mądra.nie obraził nikogo stwierdził jedynie że wybiera filmy e względu na jakoś i chyba to powinno kierować przy nominacji a nie jakąś głupią poprawność polityczna feministki zaczyna czepiać się takich bzdur pokazując tylko swój zupełny brak wiedzy
M.
2 tyg. temu
Jestem czasami zażenowana postawą kobiet. Wszędzie doszukują się dyskryminacji. S. King ma rację. Oceniamy jakość tylko i wyłącznie. Trochę godności....
Japierrrrr
2 tyg. temu
Co za kretynki, aż wstyd przez takie idiotki być kobietą
...
Następna strona