Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kokosimo
|
aktualizacja

Tomasz Raczek przyznał, że był nękany w młodości: "W szkole byłem chłopcem odstającym od grupy "

25
Podziel się

Znany krytyk wyjawił, że szkolny oprawca zrodził w nim "marzenie o odwecie". "Czułem się odrzucony, skrzywdzony, miałem w sobie ból" - wyznał, recenzując nowy film Jana Komasy.

Tomasz Raczek przyznał, że był nękany w młodości: "W szkole byłem chłopcem odstającym od grupy "
tomasz raczek (East News, East News)
bCxXLQWd

Tomasz Raczek to chyba najbardziej rozpoznawalny krytyk filmowy w Polsce. Jego bezkompromisowe recenzje wciąż budzą wielkie emocje, o czym świadczyć może fakt, że szerokie grono kinomanów często bierze pod uwagę opinię dziennikarza, gdy podejmują decyzję, na jaki seans się wybrać.

Jako że w kinach właśnie pojawiła się nowa produkcja Jana Komasy, Raczek postanowił wziąć na tapetę właśnie kontynuację hitu sprzed dziewięciu lat - Sala Samobójców: Hejter. Okazuje się, że obraz na tyle przypadł Tomaszowi do gustu, że krytyk postanowił ocenić go na 8 punktów z 10. Co ciekawe, film traktujący o szeroko pojętej nienawiści natknął 62-latka do osobistej refleksji: publicysta, recenzując "Hejtera" na swoim kanale na YouTube, wrócił pamięcią do czasów szkolnych, kiedy sam padał ofiarą nękania.

bCxXLQWf

Jak się człowiek zastanowi, to hejterstwo można znaleźć również w swoim postępowaniu - stwierdził recenzent. Zacząłem myśleć o tych momentach w młodości, kiedy czułem się odrzucony, skrzywdzony, kiedy miałem w sobie ból. W szkole podstawowej byłem chłopcem odstającym od grupy, bo zawsze byłem indywidualistą, zawsze byłem trochę inny, trochę bardziej puszysty, bardzo dobry uczeń. Przywódca grupy łobuzerskiej lubił mnie szturchać, nie wpuszczać mnie do klasy i ogólnie dawać odczuć, że jestem gorszy. Chciałem jakoś zareagować, ale nie potrafiłem się bić, więc przez dłuższy czas nie robiłem nic, co w rezultacie jest bardzo złe. Gdzieś w tej zapiekłej ranie kumuluje się złość, gorycz, marzenie o odwecie. Chęć "pokazania komuś", na poziomie dziecięcym.

Raczek przyznał, że z biegiem lat nauczył się obrony poprzez atak: dzięki publicznemu wyśmiewaniu swojego oprawcy udało mu się nie tylko go odstraszyć, ale również zyskać szacunek rówieśników.

Kiedy dojrzeliśmy, okazało się, że mam nad nim sporą przewagę: potrafiłem dużo lepiej posługiwać się słowem. To była wielka broń. Zacząłem ośmieszać go publicznie, kompromitować go. Wtedy się ode mnie odczepił, przestraszył się. Dziś dotarło do mnie, że ja byłem wtedy hejterem. Zasłużył sobie na to, ale to nie zmieniało faktu, że hejtowałem.

bCxXLQWl

Raczek korzystał ze swojego "daru" również w dorosłym życiu, gdy pogrążał sztuki teatralne na łamach Polityki, w ten sposób budując sobie pozycję w branży. Po jakimś czasie dziennikarz zdał sobie sprawę, jak wiele przykrości dostarcza innym, w związku z czym porzucił teatr na rzecz kina.

Lata później zacząłem pracować jako krytyk w "Polityce", a moje recenzje teatralne były niesłychanie ostre. Potrafiłem efektownie potraktować każdego, w tym wielkie sławy, dzięki czemu bardzo szybko zbudowałem swoje nazwisko. Zaczęto liczyć się ze mną w branży. Po trzech latach bycia najokrutniejszym, przestałem to robić. Po trzech latach zrozumiałem, że moje recenzje są za gorzkie, za złośliwe. Że krzywdzą nie tylko moją miłość do teatru, ale również innych ludzi. Od tamtej pory nie recenzuje sztuk teatralnych i nigdy do tego nie wrócę - dodał na koniec.

Myślicie, że kręcąc film o hejterstwie Komasa osiągnął zamierzony efekt?

bCxXLQWm
bCxXLQWG
KOMENTARZE
(25)
MAC
3 miesiące temu
Brakuje respiratorów, masek, lekarzy, żelu do dezynfekcji itd. Nie zabraknie za to discopolo w TVP i pasków w TVP Info o tym, jak to rząd nie klęka przed koronawirusem i o "dobrobycie" w Polsce. Miliardy naszych podatków poszło na TVP, a brakuje na podstawowe rzeczy. PIS wyruch**ł nas bez żelu.
MMS
3 miesiące temu
Ale chyba należy odróżnić hejt od krytyki...
Anika
3 miesiące temu
Klasa, uwielbiam gościa. Zresztą z filmem 365 dni obszedł się bardzo łagodnie. Widać że starannie dobiera słowa by jego krytyka była merytoryczną. A wspomnienia ze szkoły mam podobne chociaż nie byłam nigdy hejterem bo jestem za słaba.
bCxXLQWH
Kozi
3 miesiące temu
Mam do Pana Raczka wielki szacunek. I piszę to jako osoba o poglądach konserwatywnych i prawicowych.
Gość
3 miesiące temu
Pan Raczek i pan Kałużny to był wspaniały program. Widac w.nim było inteligencję i ogromną wiedzę a także szacunek wobec siebie. Tego mi brak.
Najnowsze komentarze (25)
Ooo
3 miesiące temu
Brawo dla Pana Tomasza. Niestety łatwiej jest przypiąć sobie łatkę ofiary, żeby przyznać się do bycia Predatorem)hejterem potrzeba dużo odwagi i wglądu w swe postępowanie. A każdy z nas ma i jasną i ciemną stronę
ovevneosvi
3 miesiące temu
natchnął, nie natknął, wy analfabeci, od natchnienia
Dorota
3 miesiące temu
Czasem coś się "należy" drogi rowerku
gosc
3 miesiące temu
I nagle sie okazuje ze kazdy celebryta był molestowany nie ma to jak zaistniec w mediach na 5 min ,przypomniec o sobie i ratowac swoja podupadajaca kariere
Twój nick
3 miesiące temu
Jak zawsze z ciotom
niee
3 miesiące temu
WSZYSTKO DROŻEJE !!!!!!
emwu
3 miesiące temu
Panie Tomku pamiętam te recenzje. Były merytoryczne, a że czasem krytyczne to i bardzo dobrze. Dzięki nim teatry starały się trzymać poziom. I nauczył mnie Pan odróżniać szmirę od dobrego kina. Dziś nie trwonię już czasu na byle co. Dziękuję za to. Pewnie zna Pan film "Green Book". Posłużę się cytatem z niego..... Ps. To nie był hejt. Wszystkiego dobrego 🤓
Gość
3 miesiące temu
Pan Raczek i pan Kałużny to był wspaniały program. Widac w.nim było inteligencję i ogromną wiedzę a także szacunek wobec siebie. Tego mi brak.
bCxXLQWz
gościu
3 miesiące temu
Krytyk to powinien starać się być w miarę obiektywny a nie odreagowywać swoje młodzieńcze traumy
Gosc
3 miesiące temu
Wynaturzenia po latach zalosne to
natalia
3 miesiące temu
Lubie go !
really?
3 miesiące temu
Raczek powiedział "wciąć na TAPETĘ"?? Nie wierzę.
Ewa
3 miesiące temu
P. Tomasz jest uroczym człowiekiem. Miałam przyjemność rozmawiać z Nim. Pozdrawiam najserdeczniej :)
Zombi
3 miesiące temu
Kina pozamykane nie będziemy oglądać
bCxXLQXb