Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
|

Twórcy singla Roksany Węgiel jest PRZYKRO, że oskarżono go o "inspirowanie" się Duą Lipą: "To wynik PODOBNEGO STYLU utworów"

54
Podziel się:

Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem, twórca piosenki "Nie z tej ziemi" zaprzecza, jakoby doszło tu do plagiatu. Na dowód zaprezentowano nawet wyniki ekspertyzy...

Twórcy singla Roksany Węgiel jest PRZYKRO, że oskarżono go o "inspirowanie" się Duą Lipą: "To wynik PODOBNEGO STYLU utworów"
Twórca "Nie z tej ziemi" zaprzecza, że doszło do plagiatu (Instagram.com, YouTube.com)

Roksana Węgiel niewątpliwie sumiennie korzysta z szansy, którą dało jej zwycięstwo w Eurowizji Junior. Po tym, jak 15-letnia piosenkarka wygrała dziecięcą wersję konkursu, jej kariera nabrała wyraźnego rozpędu. Efektem są debiutancka płyta, koncerty, miliony wyświetleń, a nawet... książka. Nic zatem dziwnego, że wraz z popularnością rosną też jej marzenia i oczekiwania.


Zobacz: Skromna Roksana Węgiel snuje plany o produkcji filmu O SOBIE: "Chcę przekazać, że mój zawód TO CIĘŻKA PRACA"


Choć do tej pory Roksana Węgiel raczej nie była uwikłana w żadne kontrowersje, to kilka dni temu zebrały się nad nią ciemne chmury. Wszystko przez singiel Nie z tej ziemi, który ambitna 15-latka nagrała we współpracy z katolickim chórem dziecięcym Małe TGD. Niestety, sam singiel okazał się dość problematyczny, bo w sieci zaroiło się od oskarżeń o to, że twórca piosenki dość mocno "zainspirował" się piosenką Physical.


Przypomnijmy: Nowa piosenka Roksany Węgiel to PLAGIAT hitu Dua Lipy? Fani nie mają wątpliwości: "Jak można iść na TAKĄ ŁATWIZNĘ?!"


Choć zamysłem twórcy było zapewne stworzyć prostą i lekką piosenkę, a Roksana zaśpiewała w niej jedynie gościnnie, to większość medialnej krytyki skupiła się właśnie na 15-latce. Pojawiające się pod jej adresem oskarżenia najwyraźniej zaniepokoiły menedżera grupy, który postanowił w końcu przerwać milczenie.


W imieniu twórcy piosenki "Nie z tej ziemi" pragniemy sprostować pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje. (...) Pragniemy zauważyć, iż na gruncie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych plagiat rozumiany jest jako bezprawne przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzego utworu, bądź jako celowe wprowadzenie w błąd co do autorstwa. Żadna z tych sytuacji nie ma miejsca w niniejszej sprawie - czytamy.


W dalszej części oświadczenia dowiadujemy się też, że autorowi problematycznej kompozycji jest "przykro", że oskarżono go o plagiat. Odnosimy wrażenie, że gdzieś to już słyszeliśmy...


Jest nam więc niezwykle przykro, iż utwór promujący ważne wartości, stał się przedmiotem krytyki i zarzutów o plagiat, tym bardziej, iż krzywdzące komentarze uderzają w Roksanę Węgiel i jej wizerunek artystyczny, podczas gdy jej udział w tym projekcie był jedynie gościnny. Wierzymy, iż przedstawione przez nas wyjaśnienia rozwieją wątpliwości co do autorstwa piosenki "Nie z tej ziemi" - stwierdza.


Jako dowód zaprezentowano wyniki ekspertyzy, którą przeprowadziła Aleksandra Sewerynik, doktor nauk prawnych i dyrygentka chóralna.


Z analizy przeprowadzonej przez Panią Doktor wynika, że pomimo zauważalnych dla przeciętnego słuchacza podobieństw pomiędzy utworami "Nie z tej ziemi" i "Physical", nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego, w szczególności naruszenia prawa do autorstwa utworu (potocznie nazywanego plagiatem). Podobieństwa wynikają bowiem z podobnego stylu utworów i korzystania przez autorów z podobnych, aczkolwiek rodzajowych cech kształtowania elementów składowych obu utworów - dowiadujemy się.


Odetchnęliście z ulgą?

Zobacz także: Małe TGD i Roksana Węgiel - Nie z tej ziemi
Zobacz także: Dua Lipa - Physical (Official Video)
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(54)
Pwo
4 lata temu
Podrobione ciuchy,podrobione teledyski....Polska
kaska
4 lata temu
Przecież słychać mocną inspirację i widać ją nawet w teledysku. Sam autor w komentarzu przyznał ''że może troszeczkę brzmi podobnie''
Gosc
4 lata temu
Taaa. Jest różnica pomiędzy inspiracją, a skopiowaniem melodii. W sumie ich tłumaczenie adekwatne do poziomu tej piosenki
Hahaha
4 lata temu
Kogo ona obchodzi? Uparliście się na te polskie "celebrytki", których nikt nie zna.
Bonzo
4 lata temu
Plagiat! Ciekawe czy Roksi wzięła dziś węgiel!
Najnowsze komentarze (54)
Lilyann
4 lata temu
PODOBNY STYL!?... ha ha... zależy dla kogo ten wywiad... przykro to jest nam słuchaczom...
Maksentiusz
4 lata temu
Przesadzacie.Każdy może inspirować się na innym jedni robią to bardziej ,a inni mniej to nie jest nic złego!!!!
Gość
4 lata temu
Żeby było zabawniej piosenka Dua Lipy jest o współżyciu, również między osobami homoseksualnymi. Nietrafiona inspiracja dla katolickiego chóru :P
Lipavsgabor
4 lata temu
Niby tak. Przyspieszone tempo. Ale nie wiem czy to plagiat tak do końca
Kochanowski
4 lata temu
Roksanka już może się pruć bez pytania rodziców o zgodę, i nawet iść na szczyt :)
kopator
4 lata temu
takich kawałków jest pewnie kilkanaście na całym świecie. trudno jest dzisiaj stworzyc utwór który nie będzie kompletnie nic przypominał...
 pis da
4 lata temu
u lipy nie ma lipy
gosc
4 lata temu
To jest identyczne, no błagam
Lilmasti87
4 lata temu
Czy wy nie macie innych problemów ?! Okej plagiat zrobiła właściwie wytwórnia to niech ją pozwą a nie drama. Na cały świat
Irek
4 lata temu
Głos Roksany jest nie z tej ziemi pozdrowienia dla wszystkich hejterów
Gość
4 lata temu
KONIEC Z TYM WĘGLEM, MAMY GLOBALNE OCIEPLENIE!
Doris
4 lata temu
Żenujące... Roxi miej trochę honoru i odwagi, żeby przyznać się do plagiatu a nie brniecie w tę dyskusję. Naprawdę uważaliście, że nikt w Polsce nie zauważy, że to plagiat?
taka prawda
4 lata temu
Portale typu pudelek, plotek itp. powinny zostać zamknięte w trybie natychmiastowym, a wszyscy hejterzy, którzy znaleźli tu schronienie odprowadzeni pod klucz z dożywotnim zakazem dostępu do wszelkich mediów społecznościowych. Może wtedy ten kraj wyglądałby choć trochę normalnie. Jesteście moi drodzy właśnie tymi Polakami, którzy ściągają w dół wszystkich, którzy próbują wybić się ponad przeciętność. Dzieje się tak zapewne, bo wiecie, że nigdy z tej przeciętności sami się nigdy nie wydostaniecie.
Onaa
4 lata temu
Może i ma mocny głos ale jednak nie przemawia do mnie. Jest silny i tyl, ale brzmi jakoś ładnie czy zachwycająco. Jest nnóstwo lepszych. Nie lubię jej. Dla mnie żadna gwiazda.