Goss
|

"Chajzerowanie" debiutuje w miejskim słowniku slangu. Jerzy Bralczyk komentuje: "To etycznie RYZYKOWNE"

135 reakcji
0
0
135
Podziel się

Domyślacie się już, co takiego może oznaczać "chajzerować"?

Filip Chajzer stał się inspiracją dla twórców slangu.
Filip Chajzer stał się inspiracją dla twórców slangu. (East News)

Filip Chajzer ma za sobą kilka wyjątkowo trudnych miesięcy. Jakiś czas temu syn Zygmunta rozpoczął pracę w paśmie śniadaniowym i od tej pory regularnie staje się bohaterem kolejnych afer. W efekcie coraz trudniej mu utrzymać wizerunek uczynnego człowieka, który ochoczo angażuje się w akcje społeczne, choć na tym polu też nie można mu odmówić sukcesów. W ostatnim czasie czarę goryczy przelało jednak "parodiowanie" ataków paniki, za co spadła na niego gigantyczna krytyka.

Niestety kolejne wyskoki Filipa Chajzera i będące ich następstwem wpisy na Facebooku nie wpłynęły dobrze na to, jak postrzegają go widzowie. Na wypunktowanie wszystkich wpadek prezentera pokusił się jeden z polskich vlogerów, którego materiał przekroczył niedawno milion wyświetleń. Filmik zatytułowany Błędne Koło Filipa Chajzera zebrał też tysiące komentarzy, a nieprzychylne opinie szybko pojawiły się też na profilach Filipa w mediach społecznościowych. Od tego czasu dziennikarz zablokował możliwość komentowania swoich postów.

Materiał youtubera stał się też przyczynkiem do tego, aby w internetowym słowniku slangu pojawiło się wkrótce hasło "chajzerować". Jako jego definicję podano "zrobienie czegoś złego/żenującego/upokarzającego, a następnie próbowanie się wybielić innym, dobrym aktem". Nie trzeba chyba dodawać, że internauci bardzo szybko podchwycili to wyrażenie, przez co natychmiast zyskało na popularności. Wielu z komentujących twierdzi też, że "chajzerowanie" może za kilka miesięcy aspirować do miana... "młodzieżowego słowa roku".

Co ciekawe, wraz z czasownikiem "chajzerowanie" powstało też inne sformułowanie: "chajzerowskie przeprosiny". Jest to związek frazeologiczny, który opisuje sytuację, w której zamiast przeprosić obrażoną przez nas osobę, jeszcze dodatkowo ją oczerniamy.

Podczas gdy użytkownicy mediów społecznościowych na dobre wprowadzili już "chajzerowanie" do swoich słowników, dość krytycznie odniósł się do tego określenia znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Nie chodzi jednak o samo sformułowanie, lecz o jego negatywne konotacje. Językoznawca podkreśla bowiem, że jego używanie jest "etycznie ryzykowne".

"Eponimy na ogół oznaczają coś negatywnego i mają wydźwięk osobisty. I choć samo słowo o którym pani wspomniała od strony językowej jest poprawne, to jednak etycznie ryzykowne. Nie podoba mi się" - powiedział prof. Bralczyk w rozmowie z Wirtualną Polską.

Profesor wyjaśnia też, że używanie tego zwrotu może przynieść jedynie więcej szkody niż pożytku. Podał też inny przykład, którym zobrazował swoje stwierdzenie.

"W języku polskim to dość powszechne, że pewne zjawiska pochodzą od czyjegoś nazwiska. Dobrym przykładem jest np. słowo "lepperyzacja". Niestety czasem zdarza się, że ktoś popełni jakieś głupstwo i już jest skreślony. Nie jestem za używaniem tego słowa" - podkreśla językoznawca.

A Wy wprowadzicie "chajzerowanie" do swoich prywatnych słowników?

135
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(135)
Juta
3 miesiące temu
Etycznie niemoralny to jest właśnie Chajzer
Haha
3 miesiące temu
Coraz głupsze tematy w ddtvn a ten kwadratowy łeb to już szkoda gadać najgorzej jak ludzi na ulicach zagaduje jak małpa lata z tym mikrofonem i chce być fajny
Lolki
3 miesiące temu
Być sztucznie i na siłe śmiesznym.
Lol
3 miesiące temu
Idealne. Hahaha ale się uśmiałam 😂
p.B
3 miesiące temu
nie ma poczucia humor , jest hałaśliwy , mało śmiesxny i żenujący
Najnowsze komentarze (135)
Gosia W
3 miesiące temu
Szkoda Mi Gosi Walczak która Filip zdradza notorycznie. Np teraz z Miss Polonia Olga Buława na Sri Lance. Gosia nie pozwól by zmarnował Ci życie. Uciekaj od tego Chajzera
Hbdftt
3 miesiące temu
Czyli inaczej robić z siebie idiotę ?
oj pudel osle
3 miesiące temu
pudel, chajzerowanie nie jest czasownikiem tylko rzeczownikiem, czasownik brzmi chajzerowac
nikt znany
3 miesiące temu
Fylyp marszczy czoło,gdyż symuluje proces myślowy,rzekomo zachodzący w jego mózgoczaszce.My jednak wiemy,że to ściema-Fylyp nie myśli,on tylko myśli,że myśli....
Loki
3 miesiące temu
Nie znoszę młodego Chajzera, kiedyś był błyskotliwy i z żartem na poziomie ale dostał mordy od sukcesu...
Opal
3 miesiące temu
Kręcone do utylizacji.
Nickt
3 miesiące temu
Chajzerujemy jak nam bardzo zależy. Z czasem inni nas uczą, żeby nam nie zależało. I tego Panu życzę z Nowym Rokiem i pozdrawiam.
stpot hetj
3 miesiące temu
"chajzerować" -nadepnąć na głowę koleżance prowadzącej tv śniadaniową,żeby mnie było lepiej widać i żeby nikt nie miał szansy wcisnąć sie przede mnie a kamerę
stpot hetj
3 miesiące temu
Tak żenujacego pajaca dawno w tv nie było.On i Nowicki..szczyty nieszczerego uśmieszku,walka na smierc i życie o bycie na wierzchu.No nie da się ich spokojnie ogladać.
pani asia
3 miesiące temu
A co oznacza gesslerowanie?-rzucanie wulgaryzmami i talerzami w cudzej kuchni.
Dlaczego
3 miesiące temu
Dlaczego on ma zawsze zmarszczone czoło?
zula
3 miesiące temu
Ja zgadzam sie z Maja. To superfajny, inteligentny czlowiek. To, ze nabija sie z bezgranicznej durnoty innych mnie bawi i mysle, ze gdyby wiecej bylo takich ludzi, to glupota nie krolowalaby w mediach i polityce (tak jak to sie dzieje w tej chwili).
Widz
3 miesiące temu
Wydawało mi się ze chajzer zapowiada się na dobrego prezentera ale to co wyczynia jest godne pożałowania ,jego po prostu nie da się ogladac nawet wygłupy maja swoją granice, w każdym razie chajzer na ekranie to powód żeby wyłączyć tv
Opinka
3 miesiące temu
Precz z chajzerami !!! Na zawsze !
...
Następna strona