Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kokosimo
|
aktualizacja

TYLKO NA PUDELKU: Prawnik ujawnia, co grozi Magdalenie Cieleckiej: "Można szukać analogii w sprawach INNYCH CELEBRYTÓW"

74
Podziel się:

W rozmowie z Pudelkiem specjalista ds. prawa karnego Arkadiusz Szymański pochylił się nad sprawą Magdaleny Cieleckiej, której postawiono zarzut nielegalnego promowania alkoholu w sieci. Co może grozić aktorce?

TYLKO NA PUDELKU: Prawnik ujawnia, co grozi Magdalenie Cieleckiej: "Można szukać analogii w sprawach INNYCH CELEBRYTÓW"
Prawnik ujawnia, co grozi Magdalenie Cieleckiej (AKPA)

Wokół Magdaleny Cieleckiej rozpętała się właśnie medialna wrzawa. Wszystko przez nielegalne promowanie wysokoprocentowego alkoholu swoim wizerunkiem w mediach społecznościowych, za co postawiono jej zarzut prokuratorski. Incydentem zajęto się m.in. za sprawą działacza społecznego Jana Śpiewaka, który zawiadomił Prokuraturę o działaniach aktorki. Sama zainteresowana odmówiła składania jakichkolwiek wyjaśnień podczas przesłuchania.

Mimo rozpętanej przez Śpiewaka burzy Cielecka postanowiła nie chować głowy w piach i stawić się w Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film "Lęk", w którym zagrała aktorka, nie tylko będzie miała tam swoją premierą, ale także powalczy o statuetkę w Konkursie Głównym. Celebrytka nie sprawiała wrażenie szczególnie przejętej widmem kary i chętnie pozowała do zdjęć fotografom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Magdalena Cielecka poprawia usta przed wejściem na ściankę

Prawnik komentuje sprawę Magdaleny Cieleckiej. "Karanie za reklamę niezgodną z ustawą jest w mojej ocenie zbyt daleko idące"

Nad przypadkiem Celeckiej zgodził się w rozmowie z Pudelkiem pochylić specjalista ds. prawa karnego Arkadiusz Szymański. Powołując się na ustawę o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowaniu w trzeźwości, która reguluje kwestię odpowiedzialności karnej za nielegalną promocję alkoholu, adwokat wyjawił na wstępie, co grozi gwieździe za jej czyn.

Zgodnie z jej przepisami, art 131 stanowi, że kto wbrew zakazowi promocji sformułowanemu w art. 131 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi prowadzi reklamę lub promocję napojów alkoholowych lub informuje o sponsorowaniu imprezy masowej, z zastrzeżeniem art. 131 ust. 5 i 6, podlega grzywnie od 10 000 zł do nawet 500 000 zł. Jest to kara dolegliwa - zaczął.

Specjalista przyznał, iż z doświadczenia kancelarii wynika, że zazwyczaj kary grzywny, w zależności od statusu reklamującego oraz sposób reklamy i kręgu odbiorców, wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Prawnik jest jednak zdania, że Cielecka nie zasługuje na zbyt surową karę ze swój czyn.

Ustawa zakazująca reklamy jest sama w sobie archaiczna, a karanie w rygorze odpowiedzialności karnej za reklamę niezgodną z ustawą jest w mojej ocenie zbyt daleko idące - stwierdził. Przecież zarówno browarnictwo, dystrybucja, jak i reklama napoi alkoholowych powinny być objęte swobodą działalności gospodarczej, której daleko do czynów zabronionych - dodał.

Szymański nawiązał też do głośnej sprawy Janusza PalikotaKuby Wojewódzkiego z maja tego roku, kiedy to wspólnicy zostali ukarani grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych za reklamowanie alkoholu w internecie.

Można szukać analogii w sprawach innych celebrytów - przyznał. W tej sprawie, w zależności od oczekiwań prokuratury oraz aktywności obrończej, zapewne takie rozwiązania również wejdą w grę.

Myślicie, że z Cielecką będzie podobnie jak w przypadku Wojewódzkiego i Palikota?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(74)
quki
2 tyg. temu
Co tam alko. Ja się pytam dlaczego przed 22 "lecą" reklamy leków na potencję dla panów. I wytłumacz dziecku dlaczego konar płonie ...
Mart
2 tyg. temu
Czyli prawnik uważa, że powinno się promować silnie uzależniającą substancję, szkodliwą dla zdrowia, w mediach które śledzą też nieletni? To jest dopiero promowanie patologii, Pudelku
Jens
2 tyg. temu
Ona sama ma chyba problem z procentami , wygląda jakby miała z tym duży problem 🧐
Ola
2 tyg. temu
Wiecznie celebrytom mało. Pouczaja, narzekają, wszystko promują.......
Prawda
2 tyg. temu
Daria zawialow tak samo!!!! Ścigać wszystkich!!!!
Najnowsze komentarze (74)
Iwona
2 tyg. temu
Ale cisza o karze za wizy itd. Są rowni i równiejsi
Qqq
2 tyg. temu
Alkohol zagładą Polaków
Tomasz
2 tyg. temu
Polacy mają tzw. podwójną moralność. Zakaz reklamy alkoholu a naród raczej pijacy i nawet na stacji benzynowej gdzie klienci to głównie kierowcy można kupić alkohol, niemal w każdym sklepie i każdej restauracji można się nachlac i 99 procent imprez łącznie z Komuniami dzieci jest suto zakrapianych alkoholem także przestańcie udawać ,krytykować i spójrzcie w lustro...
tragedia
2 tyg. temu
jednak większość polaczków to wszy bo wiedząc co się dzieje w tvpinfo i tak głosują na szczujnie
Mmagda
2 tyg. temu
Ktos chyba jej zazdrosci ze jest piekna utalentowana aktoka 👍👏🌸
Jestem na nie
2 tyg. temu
Ale za to można szukać analogii życia nastoletniej Magdaleny, do życia przypadającego na okres dojrzewania tych wszystkich nastolatków, których rodzice " dają w szyję". Promowanie alkoholu to zło. Kolorowe reklamy, drinki z palemkami, zmrożone mohito, które daje obietnice odprężenia, czy Łomżunia, efektownie spijania z pnia drzewa, to kłamstwo. Co prawda, to niby obietnica lepszego samopoczucia i efektownego życia po, ale tylko niby. Później przychodzi uzależnienie i z odprężenia robi się wieczny stres dla tysięcy rodzin, dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy ugrzęźli w oparach alkoholu, krzyków, przemocy i nieszczęścia. Pomiędzy fajnym rozprężeniem psychicznym, po alkoholu, a całkowicie rozwalonym życiem rodzinnym, ta granica jest bardzo cienka. Nie fundujemy sobie tego. Producent alkoholu sobie świetnie poradzi bez nas, a nawet gdyby sobie nie poradził, to mała strata.
Rea
2 tyg. temu
What?? Córka alkoholika reklamuje alkohol. To już dno dna.
Sirion
2 tyg. temu
Dziwne , nie wolno reklamować alkoholu w internecie.. A Palikot ? Linda? Szpakowski ? Wojewódzki ? Woronowicz? Mozil? Ibisz? Hołowczyc ? Lewandowski ? Frączewski ?
POL
2 tyg. temu
A nie widzi ten pan S,nagorliwy aktywista ze na spotkaniach pana Metzen z Konfederacji promuja piwo?Male tego za darmo rozdaja butelki z piwem,To nie jest czasami rozpijanie mlodziezy?A te reklamy piwa po godz,21 TVP ,Polsat?To nic?
kolo
2 tyg. temu
JA TEGO NIE ROZUMIEM W FILMACH PIJĄ ALKOHOL.PUSZCZAJA TAKIE FILMY W TELEWIZJI, GDZIEŚ TU PROBLEM JAK KTOŚ CHCE TO PIJE JAK NIE TO NIE PIJE. CO TO ZA AFERA. SZOK
Kazek
2 tyg. temu
Jak na swoje lata bardzo zniszczona
Gość
2 tyg. temu
Ale o co w ogóle się rozchodzi. Robocie szum z niczego. Dobra aktorka, piękna kobieta.
Gość
2 tyg. temu
A co grozi za aferę z vizami? Lepiej zajmijcie się ważniejszymi sprawami. Tam to dopiero są afery
Chicken
2 tyg. temu
Chyłka ją wybroni 😬😬😬
...
Następna strona