Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kokosimo
Kokosimo
|

Ujawniono zapiski sekretarza królowej Elżbiety II. Wiadomo, jak wyglądały jej ostatnie chwile

51
Podziel się:

Od śmierci królowej Elżbiety minie niedługo 1,5 roku. W najnowszej publikacji na temat brytyjskiej rodziny królewskiej pojawiły się nowe informacje na temat dnia śmierci monarchini. Ujawniono zapiski jej prywatnego sekretarza.

Ujawniono zapiski sekretarza królowej Elżbiety II. Wiadomo, jak wyglądały jej ostatnie chwile
Ujawniono zapiski sekretarza królowej Elżbiety II (Getty Images)

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku, niedługo po tym, jak Pałac Buckingham poinformował, że z jej zdrowiem nie jest najlepiej. Monarchini niemalże do samego końca wypełniała swoje obowiązki, między innymi goszcząc dwa dni przed śmiercią nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Mimo że władczyni miała już 96 lat, to jej odejście i tak było wielkim szokiem dla wszystkich, trudno było sobie bowiem wyobrazić brytyjską rodzinę królewską bez Elżbiety II.

Niespełna 1,5 roku po śmierci legendarnej monarchini na półki sklepowe trafiła kolejna książka z uniwersum royalsów, "The Making of a King: King Charles III and the Modern Monarchy" autorstwa Roberta Hardmana, gdzie opisano m.in. ostatni dzień żywota Elżbiety. Z opublikowanego trzy tygodnie po śmierci aktu zgonu wynika, że królowa odeszła 8 września 2022 roku o godzinie 15:10 czasu lokalnego z powodu "podeszłego wieku". Elżbieta II zmarła trzy godziny przed tym, jak oficjalnie przekazano informację o jej śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnica księżnej Diany. Ten zwyczaj królowej doprowadzał ją do szału

Tak wyglądały ostatnie chwile życia królowej Elżbiety II

W jednym z fragmentów książki, który ujrzał światło dzienne jeszcze przed premierą zaplanowaną na 18 stycznia, autor ze szczegółami opisał wydarzenia z zamku Balmoral, gdzie władczyni wydała ostatnie tchnienie otoczona najbliższymi. Już wcześniej wiadomo było, że rodzinnym gronie zabrakło księcia Harry'ego, który nie zdążył dotrzeć do Szkocji na czas, czemu winien miał być król Karol, za późno przekazując synowi wieść o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia Elżbiety.

Na stronach książki ujawniono również powód absencji księżnej Kate, wokół której narosło wiele spekulacji. Jedna z nich głosiła, że Kate otrzymała prośbę o nieprzyjeżdżanie do Balmoral we wrześniu. Tymczasem z publikacji jasno wynika, że Middleton sama podjęła decyzję o pozostaniu w domu, kiedy królowa Elżbieta odchodziła z tego świata. Wiadomo też, jak wyglądały ostatnie chwile życia królowej Elżbiety II. Do końca był przy niej prywatny sekretarz - Sir Edward Young, który zanotował, jak wyglądały ostatnie chwile życia Elżbiety II.

Bardzo spokojna. We śnie. Wymknęła się. Podeszły wiek. Nie była niczego świadoma. Żadnego bólu — cytuje fragment książki Roberta Hardmana Sky News. Dokument z zapiskami sekretarza monarchini przechowywany jest w Archiwach Królewskich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(51)
Sceptyczka
5 miesięcy temu
Mnie zastanawia, ile w tych słowach prawdy. Ludzie kłamią, zmyślają, tworzą różne wersje. Królowa nie mogła umierać w agonii - to nie przystoi. Piękne słowa i wszechobecny spokój już tak.
🌹🌹🌹🌹🌹🌹I...
5 miesięcy temu
Kto z nas dożyję teraz 96 lat???!!! Mówią, że żyjemy coraz dłużej..... Z moich obserwacji wynika, że jesteśmy jednak coraz słabsi zdrowotno. Nie jesteśmy tak zahartowani jak ludzie z tego pokolenia co QE2
Grażyna
5 miesięcy temu
Z jej śmiercią umarła pewna epoka jako monarchii którą reprezentowała.
Waldek
5 miesięcy temu
Tyle w tym prawdy jak w tym że 19 czerwca spadnie śnieg w Polsce .
Mirą
5 miesięcy temu
3:10 to był pociąg do Yumy widać że godzina tez wyssana z palca . Wszystko co oni mówią to jedne wielkie kłamstwo ale ..... brytole to łykają i płacą na ten cyrk .
Najnowsze komentarze (51)
SAS
5 miesięcy temu
po co komu ta wiedza
Becia
5 miesięcy temu
Wypiła łyk cisowianki i zagryzła teatralnym
Pff
5 miesięcy temu
Ciekawe czy jeszcze zdążyła dać kolejne miliony ofiarom swojego synka…Ekscytacja niewiadomo kim.
Prawda
5 miesięcy temu
Wciskają nam ze żyjemy dłużej,guzik prawda!wystarczy iść na cmentarz i spojrzeć na daty to poprostu szok!,moi dziadek zmarł jak miał 85 lat babcia 86 lat to było 30 lat, 27 lat temu,znałam sąsiadów z tego pokolenia to wszyscy pozno umierali ,a teraz to dzieci nam chorują ,tak nas trują ,w żywności mnóstwo świństwa!!!
Elaela
5 miesięcy temu
Miała dobra śmierć...i niesamowity życiorys za sobą
PawełSzymon S...
5 miesięcy temu
Chwała Monarchii!
Zaleta
5 miesięcy temu
To raczej nie jest prawda. Niestety bardzo rzadko ludzie odchodzą bardzo spokojnie. Zazwyczaj mocno otwarte oczy, przerażenie, półswiadomosc, patrzenie w sufit i jakby widzenie czegoś strasznego, niektórzy prosto mówią że przeganiają diabła, proszą włączyć światło choć światło jest włączone… to się zaczyna za około dwa dni przed śmiercią. Ostatnie trzy godziny zazwyczaj spokojne. Pracuje w domu starców.
JarlArtsGard
5 miesięcy temu
Gdy królowa umierała,dnia tego pamiętnego,nad miastem w którym mieszkam,rozpętała się burza z błyskawicami,jakby sam Thor na swym rydwanie odwoził ją do bram Asgardu!
Mikl
5 miesięcy temu
Informacje na temat śmierci udzielą wam ci co nie źyją zapytajcie nikt tego nie wie nawet lekarz co czuje człowiek jak umiera
Miko
5 miesięcy temu
Kaźdego mi szkoda jak umiera biedny człowiek bezradny nic nie może
Miko
5 miesięcy temu
W ostatnich chwili źycia człowiek robi pod siebie nawet ten co świadomie umiera bo nie czuje tego nikt nie napisze
Człek
5 miesięcy temu
Tak ,odejście w wieku 96 lat było szokiem!!!Przeciez to nadludzie ,klasa wyższa,wydaje im się że są nieśmiertelni.
iza
5 miesięcy temu
wyjątkowa postać
Agga
5 miesięcy temu
Bozesz tyle lat przeżyć , chciałabym chociaż dociągnąć do 80