Trwa ładowanie...
Przejdź na
Ivy
|

Zagraniczne gwiazdy solidaryzują się ze środowiskiem LGBT w Polsce: "Wzywamy Komisję Europejską do natychmiastowego podjęcia kroków"

306
Podziel się

Wybitni twórcy, historycy i filozofowie z całego świata skierowali list z apelem do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Podpisali się pod nim m.in. Pedro Almodovar, Margaret Atwood i Ed Harris.

Zagraniczne gwiazdy solidaryzują się ze środowiskiem LGBT w Polsce: "Wzywamy Komisję Europejską do natychmiastowego podjęcia kroków"
Gwiazdy solidaryzują się ze środowiskiem LGBT (Instagram, pixabay)
bDZvJkHp

W ostatnich tygodniach konflikt pomiędzy przedstawicielami i obrońcami środowisk LGBT a ich przeciwnikami przybrał niespotykane dotąd w Polsce rozmiary. Czarę goryczy przelały wypowiedziane w trakcie kampanii słowa Andrzeja Dudy o tym, że "LGBT to nie ludzie, a ideologia". Władza od dłuższego już zresztą czasu próbuje wywołać w społeczeństwie wrażenie, że homoseksualiści są zagrożeniem dla "tradycyjnej, polskiej rodziny".

Stwierdzenie Dudy doprowadziło do jeszcze większych podziałów. Przez Polskę przeszła fala protestów w obronie godności osób nieheteronormatywnych. Aktywiści LGBT zorganizowali akcję wieszania na pomnikach tęczowych flag. Działaczka Margot została zatrzymana przez policję za rzekome zniszczenie jeżdżącej po Warszawie ciężarówki, która z megafonów odtwarzała homofobiczne apele.

bDZvJkHr

W trakcie protestów doszło do dantejskich scen. Policja tak brutalnie traktowała uczestników, że Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Paweł Kukiz o sprawie Margot i protestach LGBT: ja tego nie rozumiem

Protest LGBT w Warszawie. "Do tej pory nie było tak jawnej nagonki"
bDZvJkHx

Sytuacja polskich gejów, lesbijek i osób transpłciowych odbiła się szerokim echem na świecie. Wybitni przedstawiciele świata kultury postanowili zjednoczyć siły i skierować list do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Oto jego fragmenty:

Wyrażamy swoje oburzenie represjami wymierzonymi w społeczność LGBT+ w Polsce. (...) Wyrażamy głębokie zaniepokojenie o przyszłość demokracji w Polsce, kraju o godnej podziwu historii walki o wolność i oporu wobec totalitaryzmu.

W piątek, 7 sierpnia 2020 roku 48 osób zostało zatrzymanych przez policję w Warszawie – w niektórych przypadkach z użyciem przemocy – a następnie przetrzymanych pod zarzutem udziału w agresywnym nielegalnym zgromadzeniu. W rzeczywistości osoby te brały udział w pokojowym proteście, dając wyraz solidarności z aktywistką LGBT+ Margot, która została aresztowana za uszkodzenie furgonetki prowadzącej homofobiczną kampanię. (...)

Uszkodzona furgonetka to jeden z wielu podobnych pojazdów rozpowszechniających w polskich miastach oburzające treści: zrównujące homoseksualizm z pedofilią, wskazujące gejów jako źródło chorób i zagrożenie dla dzieci (...).

bDZvJkHy

Homofobiczna agresja w Polsce wzrasta, ponieważ jest wzmacniana przez rządzącą partię, która uczyniła z mniejszości seksualnych kozła ofiarnego (...). Wzywamy polski rząd, by przestał obierać sobie za cel mniejszości seksualne (...). Wzywamy Komisję Europejską do natychmiastowego podjęcia kroków w obronie podstawowych europejskich wartości - równości, niedyskryminacji, szacunku dla mniejszości - które zostały w Polsce pogwałcone. Prawa osób LGBT+ są prawami człowieka i jako takie powinny być chronione.

Pod listem podpisali się między innymi: Pedro Almodovar, Margaret Atwood, Ed Harris, Agnieszka Holland, Jan Komasa, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska oraz kilkudziesięciu wybitnych reżyserów, pisarzy, aktorów, historyków i filozofów z całego świata.

Treść listu opublikowała na swoim profilu na Instagramie Olga Tokarczuk. W komentarzach internauci wyrażają uznanie dla tej inicjatywy. "Potrzebne i mądre słowa", "Nie mogę się bardziej zgodzić", "Popieram!" - piszą.

Myślicie, że Komisja Europejska podejmie kroki?

bDZvJkHz
bDZvJkHA
bDZvJkHS
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(306)
Beeee
9 miesięcy temu
Nie pouczaj cię Polaków pouczajcie swoich Izrael.
Ggggt
9 miesięcy temu
Ja i mój partner nie mamy czasy na te szopki. Pracujemy, żyjemy sobie spokojnie i jakoś nikt się nigdy do Nas nie przyczepił. Więc nie wiem gdzie problem. Zamiast parad, protestów i agresji wolę poczytać czy pojechać do rodziny. I myślę, że sporo osób homo wstydzi się jak ja za tych,, lgbt,,.
Gość
9 miesięcy temu
Znam gejów którzy nie utożsamiają się z lgbt. Żyją swoim zyciem i się nie wtrącają. Dlaczego? Można? MOŻNA.
bDZvJkHT
Kiki
9 miesięcy temu
My ich akceptujemy, ale nie tolerujemy tego obnoszenia się wszędzie i wszystkim. Ja nie obwieszczam wszystkim że mam męża dziecko, jaki sex uprawiam, czy mam do czegoś prawo czy nie.jak mi się nie podobam gdzie żyje i mieszkam to to zmieniam(przeprowadzam się) a nie narzucam swoje widzimisie
Anka
9 miesięcy temu
Ci ludzie chcą uwolnienia ulicznego napastnika Michała. Kodeks karny mają gdzieś.
Najnowsze komentarze (306)
;hs/
9 miesięcy temu
Gasnące - muszą jakoś o sobie przypomnieć. a najbardzie j zagraniczna Tokarczuk Olga.
xxxxx
9 miesięcy temu
ktos tu napisal wyznaje lgbt czyzby to byla nowa wiara?
Gość
9 miesięcy temu
Nie sobie pilnują swojego podwórka .
Klaudia
9 miesięcy temu
Żeby się czasem za nich natychmiastowo nie wzięli bo DEPRABACJA dzieci jest karalne.
Tylko ja
9 miesięcy temu
Olga Tokarczuk ma zranienia z dziecinstwa. Z tym Co przezyla musi walczyc Cale zycie... Pamietam Co sie dzialo 40 lat temu w Naszej Szkole... Ciesze sie ze nie poszla w slady kolegow z L O... Kilku z nicht niestety juz nie ma... Odeszli.... Kazdy ma swoja historie. Ja nie chialabym byc jednak postacia z Jej dziecinstwa... To bedzie wracac Jak Bumerang.... Podziwiam I Zycze Szczescia. Pozdrawiam Tatiane I mame Olgi, Pania Wande...moja ukochana Nauczycielke
-_-
9 miesięcy temu
1. Działacz 2. Żadne "rzekome". 3. Co za eufemizm, "uszkodzenie". Jeśli musieli kłamać (a zrobili to celowo) w tym apelu, to nie jest on nic warty.
stop
9 miesięcy temu
co się na tym świecie dzieje. wymuszanie akceptacji ludzi z poważnymi zaburzeniami seksualnymi... Sodoma i Gomora się robi.
Khudy
9 miesięcy temu
Nie rzekome zniszczenie, tylko prawdziwe pobicie. Rozumiem, że każdy przestępca może liczyć na prywatną obronę posłów i ich prawników oraz rozgłos i poparcie. Dobre to !
bDZvJkHL
KOKO
9 miesięcy temu
A KIM ONI SĄ ŻE POPIERAJĄ LGBT W POLSCE?NIECH SOBIE WEZMĄ ICH POD SWOJE SKRZYDEŁKA. SWÓJ DO SWEGO CIĄGNIE. DLA MNIE MOGĄ NAWET ICH ADOPTOWAĆ
Edzio
9 miesięcy temu
Jestem osadzonym więźniem i czuję sie zagrożonym bo wyznaję LBGT+ Prosze o szybką interwencję wojsk Amerykańskich na mój zakład karny.
olka
9 miesięcy temu
ktoś tych "wielkich" ze świata wprowadza w błąd. Jak można popierać rozrabiaka, niszczącego i atakującego ludzi? on może atakować i stosować przemoc, ale zaatakowana policja nie... O co tu chodzi?!?!
ytr
9 miesięcy temu
niech lepiej zainteresują się naszą pensją, umowami na zlecenie i pracą na czarno !!!!!!!!!!!!!
Wiki
9 miesięcy temu
BRAWO DZIĘKUJEMY ŚREDNIOWIECZE POGONIMY ,
taka prawda
9 miesięcy temu
Holland już dawno odleciała a reszta też wypad. Polacy maja swój rozum i i nie potrzebują pouczeń. Nie szczujcie ludzi na homoseksualistów poza wami nikt im krzywdy nie robi.
...
Następna strona
bDZvJkIn