Trwa ładowanie...
Przejdź na
Koba
|
aktualizacja

Zbigniew Preisner zarzucił Andrzejowi Dudzie bezprawne wykorzystanie swojego utworu: "CO ZA BEZCZELNOŚĆ!"

262
Podziel się:

Wybitny kompozytor straszył sztab wyborczy prezydenta pozwem sądowym, ale okazało się, że na wiecu... nie grano jego dzieła.

Zbigniew Preisner zarzucił Andrzejowi Dudzie bezprawne wykorzystanie swojego utworu: "CO ZA BEZCZELNOŚĆ!"
Andrzej Duda nielegalnie wykorzystał utwór Zbigniewa Preisnera (East News)

W całej Polsce trwają kampanie prezydenckie i walka o ostatnie głosy przed wyborami, które mają odbyć się 28 czerwca. Obecny prezydent - Andrzej Duda popisał się ostatnio wyjątkowo homofobicznymi wypowiedziami, za które skrytykowały go zagraniczne media, większość polskich celebrytów oraz zwykłych obywateli.

Dudzie udało się przekroczyć wreszcie granicę wytrzymałości Polaków, co doprowadziło do obniżenia poparcia w wyborach. Andrzej robi zatem co może, by odzyskać sympatię wśród wyborców i ocieplić wizerunek, wesoło podróżując po Polsce "Dudobusem".

Ostatnim przystankiem na mapie był jego rodzinny Kraków, gdzie Prezydent spotkał się z garścią swoich fanów. Podczas wiecu Duda miał wykorzystać utwór wybitnego polskiego kompozytora - Zbigniewa Preisnera - bez jego zgody.

Wzburzony artysta, który nie ma ochoty być identyfikowany z działaniami Dudy, opublikował na Facebooku wpis, w którym wyraźnie się od niego odcina.

Moi Drodzy, dzisiaj na Małym Rynku w Krakowie z "Dudabusu" została bez mojej zgody wyemitowana moja piosenka "Miejcie nadzieję". Co za bezczelność?! A. Duda, kandydat na prezydenta, łamie moje osobiste prawa autorskie. Informuję, że nie popieram Pana kandydatury i nie życzę sobie wykorzystywania mojej twórczości do Pana promocji. Występuję na drogę prawną - napisał krótko i treściwie kompozytor.

Wygląda jednak na to, że nerwy Preisnera były przesadzone. Jak poinformował na Twitterze wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, sztab wyborczy Andrzeja Dudy... wcale nie wykorzystał utworu polskiego kompozytora:

Pan Preisner zarzucił nam wykorzystanie jego utwór wbrew jego woli. Sztab Wyborczy Prezydenta Andrzeja Dudy nie emitował utworu podczas krakowskiego spotkania z wyborcami. Oświadczenie Pana Preisnera jest niezgodne z prawdą.

Słowa Fogla potwierdził też inny użytkownik Tweetera, który zdradził, że Preisner informację o wykorzystaniu swojego utworu... znalazł w internecie:

Zbigniew Preisner zarzucił sztabowi wyborczemu PAD, że w trakcie wczorajszego wiecu w Krakowie wykorzystano Jego kompozycję. Okazało się, że utwór puszczali zwolennicy opozycji. Kompozytor przyznał potem, że informację zaczerpnął z nagłówka "Gazety Wyborczej" - napisał Marcin Palade.

Wygląda na to, że odpowiedź przedstawicieli sztabu Andrzeja Dudy dotarła do samego Preisnera. Kompozytor nie ma chyba jednak zamiaru przepraszać:

Nie wiem, czy ("Gazeta Wyborcza" - red.) podała nieprawdę, czy prawdę. Ja zobaczyłem napis, było napisane to, co było napisane i moja reakcja była taka, jak napisałem - tłumaczy się w rozmowie z TVP Info Zbigniew Preisner. Nie wiem, co jest prawdą. Powtarzam jeszcze raz, podałem informację za informacją umieszczoną w „Gazecie Wyborczej”, która opisywała całe wydarzenie. Czuję tylko jedną rzecz: że czytam coś, rozumiem coś i reaguję na coś - dodał kompozytor i zakończył rozmowę z dziennikarzem TVP.

Myślicie, że powinien przeprosić?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(262)
Mania
4 lata temu
czemu nie sprostujecie tego artykułu? przecież to nie jest prawdą. piosenka Preisnera była wykorzystana przez manifestantów LGBT na rynku krakowskim .
Anka
4 lata temu
Pan kompozytor już przeprosił - WSZYSTKICH...a może wystarczyłoby przeprosić tylko jedną osobę ? Nie przejdzie przez gardełko???
misia
4 lata temu
no i elegante!
Polka
4 lata temu
I dobrze! Walczmy o swoje prawa! Oni biorą co chcą, niszczą co chcą, wykorzystują wszystko i wszystkich.
Shus
4 lata temu
Przepraszam sie mówi nawet gdy kogoś nienawidzisz. Takie podstawy kultury osobistej
Najnowsze komentarze (262)
tr4b
4 lata temu
ha he kompozytorku, czerpiąc informacje z wyborczej daleko nie zajedziesz
Artur
4 lata temu
"Czuję tylko jedną rzecz: że czytam coś, rozumiem coś i reaguję na coś - dodał kompozytor" coś z tobą panie P. nie nie halo
Anka
4 lata temu
Oj źle o Panu świadczy, że tak bez krytycznie czta Pan to co czyta a później się kompromituje.
Nicky
4 lata temu
Dlaczego na Pudlu jest tytuł z nieprawdziwą informacją? Zgłaszam
toja
4 lata temu
Jak pan Preisner czyta szmatławe informacje w szmatławcu to niech teraz przejdzie mu przez gardełko zwykłe proste słowo PRZEPRASZAM. To nie boli panie Preisner :)
Gość
4 lata temu
Pan kompozytor pokazał klasę, której niestety mu brak
Pietja
4 lata temu
Popłacz się Pan
sufragan
4 lata temu
Podobno wystarczy nie kraść
ooo
4 lata temu
ps prajsner to teraz ty przepros za swoja bezczelnosc i procesuj sie z wyborcza ze robia z ciebie, to co z siebie zrobiles...
Jola
4 lata temu
Panie Preisner, trzeba czytać gazety, które podają rzetelne informacje. Zaczerpnięcie informacji z byle jakiej gazety i nie sprawdzenie, czy podane fakty są zgodne z prawdą nie przystoi inteligentnemu człowiekowi, za którego się Pan pewnie uważa.
Tttt
4 lata temu
A gdzie sprostowanie? Pan Kowalski już przeprosił w dwóch językach!
Jaaa32
4 lata temu
Czy to jakaś nagonka na Dude, pudlu?
Gość
4 lata temu
Dziad pewnie już liczył kasę z "odszkodowania" co za ludzie ogólnie PO rządziło to PiS siedział cicho nie byli ludzie podzieleni a jak odwzorowanie to są Po nie może poradzić sobie z porażką . Ale odwraca kota ogonem że to niby PiS jest ten zły a oni dobrzy uratują nas przed złem😂 Tylko że ja ich czasów też nie było kokosów i służba zdrowia nie miała lepiej.
gosc
4 lata temu
Ot cała KULTURA "inteligencji" Czekam na przepraszam panie P.
...
Następna strona