Trwa ładowanie...
Przejdź na

Rząd po cichu zmienia prawo: tabletki "dzień po" znów TYLKO NA RECEPTĘ!

546
Podziel się:

Decyzję podjęto wczoraj, pod nieobecność Beaty Szydło i, oczywiście, bez konsultacji społecznych.

Rząd po cichu zmienia prawo: tabletki "dzień po" znów TYLKO NA RECEPTĘ!

Rząd Prawa i Sprawiedliwości standardem uczynił nocne prace nad kontrowersyjnymi zmianami w prawie - bez konsultacji społecznych, za to przy szerokim sprzeciwie opinii publicznej. Nie inaczej stało się w przypadku zmian dotyczących przepisów w sprawie tzw. tabletki "dzień po", która należy do grupy tzw. antykoncepcji awaryjnej, stosowanej w nagłych wypadkach, gdy istnieją obawy, że stosunek może zakończyć się nieplanowaną ciążą.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej został zatwierdzony wczoraj podczas obrad Rady Ministrów. Zakłada on, że pigułka Ella One, którą do tej pory osoby po 15. roku życia mogły kupić od niemal dwóch lat bez recepty, teraz będzie sprzedawana jedynie po wcześniejszej wizycie u lekarza.

Tabletki ellaOne powrócą do grupy leków, których wydawanie będzie się wiązało ze ściślejszą kontrolą lekarską - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa Zdrowia.

W praktyce oznacza to wzrost kosztów poniesionych na wizyty u lekarza i dłuższy czas oczekiwania na lek, którego skuteczność w tym wypadku uzależniona jest właśnie od czasu podania.

Nietrudno przewidzieć, że skorzystają na tym sami lekarze oraz placówki medyczne, a także można się spodziewać przypadków nielegalnej sprzedaży tabletek w tzw. "podziemiu farmaceutycznym".

O decyzji rządu, który obradował pod nieobecność Beaty Szydło, poinformował na konferencji prasowej wicepremier Piotr Gliński.

Warto zaznaczyć, że preparat Ella One jest dostępny w sprzedaży bez recepty w większości krajów Unii Europejskiej, za zgodą Komisji Europejskiej z 2015 roku. Jego zażycie do 24 godzin po seksie uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy, jednak dla "obrońców życia", którzy zapłodnioną komórkę uważają za człowieka, jest to równoznaczne z działaniem wczesnoporonnym, mimo że do ciąży nie doszło. Jeszcze w październiku poseł Prawicy Rzeczpospolitej, Jan Klawiter, domagał się nawet... dwóch lat więzienia za jej stotsowanie.

Zobacz także: Nauczycielka sądzona za "Czarny Protest": "Zostałyśmy same"
Zobacz także: Zobacz też:
KOMENTARZE
(546)
Aga
5 lata temu
Prezerwatywa będzie na receptę. ...
Gość
5 lata temu
Tak na pewno zdążę isc po receptę jak ktoś mnie zgwałci szybciej k***a zajdę w ciąże !!!!
gość
5 lata temu
chory kraj
gość
5 lata temu
Nie pokazujcie tego śmiecia Więcej !!!!!
Gość
5 lata temu
Świnie
Najnowsze komentarze (546)
gość
5 lata temu
a co on, ten prezio, kalesony na rękach nosi? ahaha
gość
5 lata temu
d**a się zajmuja, bo niczym innym nie potrafia myśleć
gość
5 lata temu
EWPOL Automatyka Przemysłowa WROCŁAW
gość
5 lata temu
jakies 10 lat temu gdy chodzilam do sredniej szkoly one tez byly na recepte, tylko wtedy dziewczyny nie puszczaly sie na prawo i lewo i kupowano je naprawde w wyjatkowych sytuacjach.
gość
5 lata temu
jednak dla "obrońców życia", którzy zapłodnioną komórkę uważają za człowieka, Zapłodniona komórka ludzka to człowiek i tyle, a reszta to naginanie rzeczywistości to swoich potrzeb.
gość
5 lata temu
Po cichu ? Nie osłabiajcie mnie pismaki prymitywne.
gość
5 lata temu
Po cichu ? Nie osłabiajcie mnie pismaki prymitywne.
gość
5 lata temu
To jedni zarobią, będzie kwitł handel tym jak narkotykami w dyskotece
gość
5 lata temu
skoro ciemny lud chce żeby rządzili nimi ograniczeni umysłowo fanatycy religijni to tak jest
gość
5 lata temu
gdzie my zyjemy!
MIRO
5 lata temu
jak ten p********y kaczor moze sie wypowiadac na ten temat skoro nawet nie ma zony
gość
5 lata temu
Nie będziesz nam stary wuju dociągał śruby, nie w tym kraju. Niech sobie w Rosji dociągają. Nie ma mowy. Nie po to zrobiliśmy rewolucję w 89, żeby teraz znowu iść pod but. Jak się zrobi cieplej będą milionowe demonstracje, jak w Rumunii. Kobiety ci nie pozwola wojować w naszym kraju przeciwko ludziom. To nie jest twoje prywatne podworko. Jestes dziwakiem i nie masz prawa dyktowac ludziom swoich chorych pogladów. Idz sie leczyć i zostaw Polskę Polakom
gość
5 lata temu
Nie pokazujcie tego wstretnego ryja Jak juz musicie to lepiej pokarzcie kota
gość
5 lata temu
I od teraz po tabletkę "dzień po" trzeba będzie iśc "dzień przed".
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie