Trwa ładowanie...
Przejdź na

To już oficjalne: pigułka "dzień po" będzie dostępna tylko na receptę!

476
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej została przyjęta stosunkiem głosów 12 do 6.

To już oficjalne: pigułka "dzień po" będzie dostępna tylko na receptę!

Dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia na mocy decyzji Europejskiej Komisji ds. Leków podjęło decyzję o dopuszczeniu do sprzedaży bez recepty preparatu EllaOne. Chociaż nie jest on środkiem wczesnoporonnym, a jego działanie polega na opóźnieniu owulacji i niedopuszczenia do zapłodnienia, decyzja wywołała falę oburzenia wśród prawicowych publicystów. Sprzedażą antykoncepcji awaryjnej bez recepty poczuł się osobiście dotknięty Tomasz Terlikowski. Zwolennik zmuszania dwunastoletnich dziewczynek do rodzenia dzieci z gwałtu porównał "pigułkę po" do cyklonu B, stosowanego przez nazistów w obozach koncentracyjnych.

Odkąd rządy w Polsce objęło Prawo i Sprawiedliwość, pomysł ograniczenia antykoncepcji awaryjnej znów stał się aktualny. Minister Radziwiłł nie ma raczej wątpliwości, że kobiety obawiające się niechcianej ciąży, powinny kierować się jego sumieniem, zamiast własnym. On zaś, co publicznie ujawnił, nie przepisałby "pigułki po" nawet zgwałconej nastolatce.

Marta Kaczyńska w swoim artykule w prawicowym tygodniku wSieci ujawniła szokującą i niepopartą żadnymi statystykami informację, jakoby nastolatki łykały hormony jak cukierki, chociaż cena EllaOne nie należy do niskich i waha się między 100 a 150 złotych za sztukę.

Na szczęście minister Radziwiłł, państwo Terlikowscy i Marta Kaczyńska będą mogli odtąd spać spokojnie, bo komisja zdrowia, obradująca właśnie nad dostępnością "pigułki po", stosunkiem głosów 12 do 6 podjęła decyzję o sprzedaży jej wyłącznie na receptę.

Poseł Radosław Lubczyk z Nowoczesnej zgłosił wprawdzie poprawkę, wykreślającą zapis, by hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego mogły być wydawane wyłącznie na podstawie recepty, jednak przepadła ona w głosowaniu i została zapisana jako wniosek mniejszości.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zaskoczył zaś informacją, niestety nie podając jej źródła, jakoby kwartalnie sprzedawano w Polsce około 100 tysięcy opakowań EllaOne. Wychodzi na to, że Polki są znacznie zamożniejsze niż się dotąd wydawało. A już zwłaszcza nastolatki.

Jedynym ustępstwem, na które zgodziło się Ministerstwo Zdrowia jest to, że receptę na antykoncepcję awaryjną może wystawić lekarz dowolnej specjalizacji, nie tylko ginekolog. Oczywiście, pod warunkiem, że nie zasłoni się klauzulą sumienia.

Zobacz także: Miriam: Pigułka dzień po na receptę? To głupie.
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(476)
gość
5 lata temu
xs a Fajna s****************i, gdzie ostatnio kupiłam laptopa za 58 zł: rynek.ga ☺ Póki co mało znany i można coś tanio kupić ☺ matnie fetuje koksie cierni.ga klocku lessie naszla chorki czulym cytozydodana
Gość
5 lata temu
Zacofani kretyni!!!
Gość
5 lata temu
To jest chore, ciemnogrod pisowski. Mam dosc tego poronionego rzadu! Wypad!
gość
5 lata temu
Przydalaby sie "pigulka 68 lat po" na kaczynskiego
cześć
5 lata temu
A środki na potencję dla panów wciąż bez recepty? nie boją się o zdrowie mężczyzn i nastolatków?
Najnowsze komentarze (476)
gość
5 lata temu
jestem bezplodna po ciazy pozamacicznej . Tabletki Po kupisz bez recepty w Niemczech , Czechach ,Slowacji , Wloszech , Chorwacji , slowacji , Slowenii , itd wchodzisz do apteki prosisz i wychodzisz z Tabletka PO
gość
5 lata temu
Trzeba być ograniczonym umysłowo aby kazać rodzić 12 latkom dzieci zwłaszcza z gwałtu. Sprawiedliwie byłoby aby spotkało to ich najbliższych, wtedy może przejrzeli by na oczy.
gość
5 lata temu
Trzeba być ograniczonym umysłowo aby kazać rodzić 12 latkom dzieci zwłaszcza z gwałtu. Sprawiedliwie byłoby aby spotkało to ich najbliższych, wtedy może przejrzeli by na oczy.
gość
5 lata temu
pamiętajcie kobity o tych psycholach w czasie wyborów
Todem
5 lata temu
Trzeba zrozumieć oburzenie. Każdy oburzony, (chłopak, dziewczyna ) chodzący 'sprzęt seksualny", zostali pozbawieni funkcji przedłużonej bezobsługowej gwarancji. Bezproblemowa spontaniczna przyjemność, to było coś. Zaspokoić biologiczny (czy tylko zwierzęcy) instynkt, bez żadnych roszczeniowych konsekwencji ze strony dziewczyny ( "kobiety), to było, to. Lewactwu się nie dziwię, bo zawsze było pro mechaniczne i ideologicznie bezpłciowe. Ale dziwię się młodym, wykształconym (czy na pewno), inteligentnym (czy na pewno) ludziom, którzy bez refleksyjnie przyjęli taki lewacki, zwierzęcy model życia pozbawiony elementarnych zasad hamowania niezdrowych emocji, ujawniających się w każdym miejscu, w każdej sytuacji, w każdej chwili. Trochę więcej powściągliwości i tabletka nie będzie potrzebna.
gość
5 lata temu
wstydzę się że mieszkam w tak zacofanym kraju
gość
5 lata temu
Proponuje pigułki i na głupotę i lepszy rozum dla pomysłodawców likwidacji pigułki po i to od zaraz bo jeszcze gorsze decyzje mogą zapaść
gość
5 lata temu
PIS to dno! ciemnogród, XIX wiek!
gość
5 lata temu
stare c***y feeeeeer
ksiądz były
5 lata temu
oglądnijcie sobie chłopaczki dobry filmik dla dorosłych to może ???? w waszym wieku salut się pojawi 🙈ulżyjcie sobie pajace 👌👈 zgorzknienie wam minie , takie stare pryki nie muszą tylko w kosciele siedzieć z różańcem ! na saksy panowie !
czosnek
5 lata temu
dwaj starzy impotenci ! odrażające głupkowate ryje, blaskiem tempota z ich ryjów wali, impotencje można dziadki leczyć ! różaniec nie pomoże , andropauza was zżera,a na chodzenie na miesiączki leku nie ma.hehehe
gość
5 lata temu
pora sie wynosic z tego kraju
gość
5 lata temu
A w Berlinie i Pradze jest bez recepty . Latem jak bede we Wloszech tez kupie pare ja bez recepty. W calej Europie sa bez recepty
gość
5 lata temu
Uśmiechy, tych starców, zdemenciałych, mówia wszystko !!!!! DNO !!!!!!!DNO DNO !!!!!!!! Typowe gęby, ludzi z urojeniami wielkościowymi !!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie