Episkopat reaguje na film Sekielskich: Biskupi opracowali odezwę do wiernych...

131
Podziel się

"Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać".

Episkopat reaguje na film Sekielskich: Biskupi opracowali odezwę do wiernych...

Sytuacja kościoła katolickiego nie tylko w Polsce ale i na świecie od dłuższego czasu nie jest dobra. Coraz głośniej mówi się o grzechach duchowieństwa - powiązaniach z polityką, pedofilii, hipokryzji, a nawet przemocy.

Po mocnym Klerze Wojciecha Smarzowskiego dyskusja wokół problemów kościoła rozgorzała na dobre. W reakcji na raport fundacji Nie lękajcie się biskupi wiosną zorganizowali konferencję w sprawie kolejnych odnotowanych przypadków pedofilii w kościele. Niestety trudno było nazwać ją satysfakcjonującą...

Dzieki kolejnemu filmowi, tym razem dokumentalnemu, który nakręcili i wyprodukowali bracia Sekielscy, ofiary księży - gwałcicieli zyskały szansę na sprawiedliwość. I tym razem jednak - póki co - próżno było szukać stanowczej reakcji Kościoła.

W środę odbyło się nadzwyczajne spotkanie Episkopatu, gdzie biskupi postanowili pochylić się nad sprawą:

Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać - powiedział metropolita łódzki Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem obrad.

W nadchodzącą niedzielę w kościołach w całej Polsce ma być odczytany list biskupów do wiernych zatytułowany wrażliwość i odpowiedzialność.

Arcybiskup Wojciech Polak zapowiedział, że w odezwie znajdą się cytaty z ofiar pedofilii, które wystąpiły w "Tylko nie mów nikomu".

KOMENTARZE
(131)
gość
9 miesięcy temu
[cytat komentarz="" autor="gość"]Mieliście specjalne dokumenty, które pomagały Wam udawać, ze problemu nie ma. Przeprowadzacie specjalne rozmowy z księdzem katechetą, który pokazał film na lekcji! Każdy z nas jak nie zna przypadku molestowania, to zna przypadek, gdy ksiądz stosował przemoc wobec dzieci. Księża uczący w szkole w żaden sposób nie przechodzą selekcji! Czas wywalić religię ze szkół, a nie oglądac się na instytucje kościelne[/cytat]siostrom też powinno się oberwać, zwłaszcza tym z ośrodków dla trudnej młodzieży. Dzieciaki wychodzą z nich jeszcze bardziej skrzywione niż wcześniej.
Gość
9 miesięcy temu
Tylko jakoś trudno uwierzyć w szczerość, skoro musiał pojawić się taki film, by cokolwiek się zadziało.
ość
9 miesięcy temu
i tak mleko sie dawno rozlało i kler obudził sie z reką w nocniku
Gość
9 miesięcy temu
Niech nie gadają tylko coś robią i to natychmiast pozwalniać tych co wiedzieli i to kryli wtedy ludzie uwierzą że coś robią a nie tylko gadają
gość
9 miesięcy temu
wyświęcony znaczy WYKASTROWANY to jedyne wyjście :-(
Najnowsze komentarze (131)
gość
8 miesięcy temu
SPOTLIGHT!!!!
Gość
9 miesięcy temu
Do roboty towarzystwo pogonić , a nie owieczki wszystko zrobią, trawę skosza kolo kościoła, na plebanii posprzataja, a wypasione typy robią z nudów głupoty , we lbach się przewraca z nadmiaru czasu i kasy . Tylko w wiernych potrafią wzbudzic poczucie winy ,że źle dziecko wychował ,albo coś innego. , a w ich glowkach co się zadzialo,albo w ich rodzinach , że taki margines wyszedł?
gość
9 miesięcy temu
Ten film nie jest wielkim zaskoczeniem bo to trwało od wielu dziesiątek lat tylko była wielka cisza nad tym problemem i będzie nadal trwał dużo krzyku a potem nastanie ponownie cisza bo ten problem wielu opłaca się tuszować
Gość
9 miesięcy temu
.... A świstak siedzi i zawija te sreberka......
gość
9 miesięcy temu
no gwałcone dzieci atakuja kościół...puknij się mocherze w głowę
Rozumny
9 miesięcy temu
Nie chodzę do kościoła, nie daję na tace.
gość
9 miesięcy temu
odezwę to sobie wsadźcie w buty, do p*****a winnych na długie lata
ewa
9 miesięcy temu
Jak to wszystko czytam to wydaje mi się że w Polsce to same sieroty żyją tyle krzywd a rodzice gdzie byli na mszy w niedziele czemu te biedne dzieci nie miały ich wsparcia nie rozumiem aż tak boimy się księży
Gość
9 miesięcy temu
Człowiek zawiedzie ZAWSZE. Bóg- NIGDY.
gość
9 miesięcy temu
[cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="Gość"][cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="gość"]Mieliście specjalne dokumenty, które pomagały Wam udawać, ze problemu nie ma. Przeprowadzacie specjalne rozmowy z księdzem katechetą, który pokazał film na lekcji! Każdy z nas jak nie zna przypadku molestowania, to zna przypadek, gdy ksiądz stosował przemoc wobec dzieci. Księża uczący w szkole w żaden sposób nie przechodzą selekcji! Czas wywalić religię ze szkół, a nie oglądac się na instytucje kościelne[/cytat]siostrom też powinno się oberwać, zwłaszcza tym z ośrodków dla trudnej młodzieży. Dzieciaki wychodzą z nich jeszcze bardziej skrzywione niż wcześniej.[/cytat]A co z Tymi co zrobilo dużo dobrego? Zostawić młodzież bez opieki? Ty się nimi zajmiesz? Hipokryzja[/cytat]kto siedzi w więzieniu? chyba ten kto krzywdzi a nie ten co postępuje dobrze.[/cytat]wszystkie takie sprawy wyciszać a sprawców przenosić na inną parafię
Gość
9 miesięcy temu
[cytat komentarz="" autor="Gość"][cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="Gość"][cytat komentarz="" autor="gość"]Mieliście specjalne dokumenty, które pomagały Wam udawać, ze problemu nie ma. Przeprowadzacie specjalne rozmowy z księdzem katechetą, który pokazał film na lekcji! Każdy z nas jak nie zna przypadku molestowania, to zna przypadek, gdy ksiądz stosował przemoc wobec dzieci. Księża uczący w szkole w żaden sposób nie przechodzą selekcji! Czas wywalić religię ze szkół, a nie oglądac się na instytucje kościelne[/cytat]Jestem za wyrzuceniem religii ze szkol![/cytat]Mój syn chodzi do szkoły za granicą. Nie ma żadnych religii, szkoła ma obowiązek neutralności światopoglądowej. Musi przekazywać wiedzę naukową. Jest etyka, na której się dyskutuje, dzieci dostają zadania, aby wcielać się w rzeczników różnych opcji politycznych, po to, żeby umiały słuchać argumentów z wielu stron. Są o wiele zdrowsze relacje społeczne, temperatura sporu niższa i ten spór dotyczy bardziej spraw praktycznych, czy na pustej działce ma być biznes, czy dzielnicowy ośrodek kultury. W Polsce by pewnie zbudowali kościół.[/cytat]Super. Jaki to kraj? Chciałabym żeby u nas tak było.[/cytat]Pewnie Niemcy
gość
9 miesięcy temu
[cytat komentarz="" autor="Gość"][cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="gość"]Mieliście specjalne dokumenty, które pomagały Wam udawać, ze problemu nie ma. Przeprowadzacie specjalne rozmowy z księdzem katechetą, który pokazał film na lekcji! Każdy z nas jak nie zna przypadku molestowania, to zna przypadek, gdy ksiądz stosował przemoc wobec dzieci. Księża uczący w szkole w żaden sposób nie przechodzą selekcji! Czas wywalić religię ze szkół, a nie oglądac się na instytucje kościelne[/cytat]siostrom też powinno się oberwać, zwłaszcza tym z ośrodków dla trudnej młodzieży. Dzieciaki wychodzą z nich jeszcze bardziej skrzywione niż wcześniej.[/cytat]A co z Tymi co zrobilo dużo dobrego? Zostawić młodzież bez opieki? Ty się nimi zajmiesz? Hipokryzja[/cytat]kto siedzi w więzieniu? chyba ten kto krzywdzi a nie ten co postępuje dobrze.
gość
9 miesięcy temu
Mówić można długo i namiętnie. Teraz nadszedł czas na konkretne działania. Wszyscy mający związek z molestowaniem powinni odejść z kapłaństwa. Co wam nakazał JPII? Przypomnijcie sobie purpuraci.
gość
9 miesięcy temu
'Przepraszamy że nie zrobiliśmy wszystkiego.... chyba powinno być " że nie zrobiliśmy niczego"....
...
Następna strona