Politycy żegnają Kornela Morawieckiego: "Niezłomny wojownik o wolną Polskę"

Podziel się

W mediach społecznościowych zmarłego polityka wspomnieli m.in. Andrzej Duda, Donald Tusk oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Politycy żegnają Kornela Morawieckiego: "Niezłomny wojownik o wolną Polskę"

W poniedziałek do mediów dotarła smutna informacja o śmierci Kornela Morawieckiego. Marszałek sejmu VIII kadencji, a prywatnie ojciec premiera Mateusza Morawieckiego miał 78 lat. Lider partii Wolni i Solidarni w styczniu ujawnił, że zmaga się z rakiem trzustki.

Mimo zmagań z chorobą Morawiecki nie zrezygnował z aktywności politycznej. 27 września został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W najbliższych wyborach miał ubiegać się o stanowisko senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

W mediach społecznościowych pojawiły się już pierwsze wspomnienia zmarłego polityka. Andrzej Duda na swoim Twitterze nawiązał do jego działalności opozycyjnej w czasach PRL-u i nazwał "niezłomnym wojownikiem"

Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Twórca i symbol Solidarności Walczącej. Cześć Jego pamięci! RiP

Marszałek Sejmu, Stanisław Karczewski zapewnił, że Polska nie zapomni o bohaterstwie i dokonaniach Kornela Morawieckiego.

Ojczyzna straciła dzisiaj jedną z najwybitniejszych postaci kilku ostatnich dziesięcioleci. Panie Marszałku Seniorze, nie zapomnimy o Panu, o Pana bohaterstwie i bezinteresownej miłości do Polski i Polaków

Polityka wspomniał także europoseł PiS, Joachim Brudziński.

_Był i pozostanie na zawsze w moim sercu prawdziwym bohaterem. Wielka postać współczesnej historii naszego kraju._

Wyrazy współczucia za pomocą mediów społecznościowych postanowił również złożyć Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej zwrócił do premiera Mateusza Morawieckiego i jego rodziny.

Panie Premierze, proszę przyjąć serdeczne wyrazy współczucia dla Pana i całej rodziny. Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny.

Kondolencje posypały się również od polityków opozycji, m.in przewodniczącej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer oraz Roberta Biedronia.

Panie Premierze Morawiecki, proszę przyjąć ode mnie wyrazy najszczerszego współczucia i żalu z powodu śmierci Ojca. Rodzice są zwykle dla nas najważniejszymi autorytetami i darzymy ich szczególną miłością i szacunkiem, a taka strata jest bardzo bolesna - pisze na swoim Twitterze Lubnauer.

W ostatnich latach pewnie wiele nas różniło, ale to nie zmienia faktu, że za jego życiowe dokonania należy mu się wielki szacunek - zapewnił Biedroń.

Kondolencje dla premiera Morawieckiego pojawiły się również na profilu Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wyrazy współczucia dla Premiera Mateusza Morawieckiego z powodu śmierci Ojca-Kornela Morawieckiego

Wyrazy współczucia złożyła także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Marszałka Seniora Sejmu Kornela Morawieckiego - napisała na swoim Twitterze.

Gdy widziałem go ostatni raz, mówił, że chciałby jeszcze kilka lat pożyć. Miał wiele planów, pomysłów, marzeń. Pomyślałem, że chciałbym mieć tyle energii i marzeń co on - nie w jego wieku, ale teraz. Nie muszę pisać o kim mowa, to oczywiste. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.