Trwa ładowanie...
Przejdź na

Zagraniczne gwiazdy NIE ZGODZIŁY SIĘ na promocję Polski!

291
Podziel się:

A i tak występują w spocie reklamowym. Będą pozwy?

Zagraniczne gwiazdy NIE ZGODZIŁY SIĘ na promocję Polski!

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej nie jest jeszcze nawet na półmetku, a polscy biurokraci już są w tarapatach. Chodzi o 12-minutowy film dokumentalny Polska? Tak!, który kilka dni temu został umieszczony w sieci. 27 sławnych osób z zagranicy wypowiada się w nim bardzo pochlebnie o Polsce. Wśród nich są: Tea Leoni, Natalie Portman, Linda Evangelista, Leslie Nielsen, Morgan Freeman, Daniel Radcliffe, Robert Redford, Russel Crowe, Tom Hanks, Ralph Fiennes, Val Kilmer, Enya i John Cleese.

Okazuje się, że żadna z powyższych gwiazd nie wyraziła zgody na wykorzystywanie jej wizerunku w materiałach promujących nasz kraj. Co ciekawe, jego twórcy o takie zgody nawet nie zabiegali.

To jest film dokumentalny, a nie promocyjny, więc szczególne zgody nie są potrzebne – mówi Jerzy Szkamruk, producent i reżyser filmu w rozmowie z Gazetą Prawną. Dodał również, ze umowę na wykorzystywanie wizerunku gwiazd ma Roman Rogowiecki, który przeprowadzał wywiady i dostarczył materiały archiwalne.

Ten film nie jest sprzedawany, więc nie jest przedsięwzięciem komercyjnym – tłumaczy dziennikarz.

Inaczej do tej sprawy podchodzą prawnicy. Dr Wojciech Macha, specjalista od prawa autorskiego ma spore wątpliwości dotyczące filmiku.

Jeśli został umieszczony w internecie, można uznać, że jest dostępny na całym świecie. I może przynieść naszemu krajowi korzyści – większą liczbę turystów czy inwestorów. Państwo nie zyskuje na tym bezpośrednio, bo turyści zostawiają pieniądze w hotelach czy restauracjach. Budżet państwa zarobi jednak dzięki podatkom, a więc przedsięwzięcie można uznać za działalność komercyjną.

Agentka Johna Cleese’a, Adele McIntyre, powiedziała w rozmowie, że emisja filmu z wizerunkiem jej klienta jest nielegalna. Każda z gwiazd może wnieść pozew przeciwko producentom, jeśli uzna, że zaszkodzono jej wizerunkowi lub poniosła szkody materialne. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(291)
gość
11 lat temu
Ale jaja. Polacy jak zwykle resztę wykiwali :D
gość
11 lat temu
szukacie sensacji... nikt nie bedzie robił problemów
gość
11 lat temu
Zawsze można znaleźć dziurę w całym....
gość
11 lat temu
Oj tam oj tam, ja mowili o Polsce czy innym nawet kraju i o czym kolwiek w wywiadzie, to mogli sie liczyc, ze ktos moze ich cytowac, czy gdzies to umiescic w ramach przypomnienia...
gość
11 lat temu
haha takie rzeczy tylko w Polsce
Najnowsze komentarze (291)
gość
10 lat temu
enya ma śliczny głos
gość
11 lat temu
a o Paulu Wesley to dupki zapomnieli!!!!
gość
11 lat temu
To skrawki wywiadów, każde z innych lat. Crowe jest starszy - wygląda inaczej. Portman ma dłuższe włosy... mogłabym wymieniać dalej. Może i udzielili wywiadów jakiś czas temu, wiedzieli, że zostanie to wykorzystane, ale w jednym celu - nie w dokumencie. Wystarczyłoby ich zawiadomić... Ale rządzący wiedzą lepiej...
gość
11 lat temu
a niby z jakiej racji ktokolwiek ma płacić z własnej prywatnej kieszeni!? i*****l!
gość
11 lat temu
A ty co pokolenia pomyliłeś,antysemityzm i Hitler to miniona epoka ,żal i wstyd słuchać takich wypowiedzi,musisz być jakimś gówniarzem co nie pamięta historii i wojny,aż wstyd czytać że są jeszcze tacy ludzie
gość
11 lat temu
Jeżeli będzie jeszcze kogo ścigać ;) Tfurcy pewnie już spier.... na Madagaskar
gość
11 lat temu
Jeśli w umowie z MSZ jest wyraźnie zagwarantowane, że wszelka odpowiedzialność dotyczy producentów filmu promocyjnego, zwłaszcza, że odnieśli korzyść materialną - MSZ zapłaciło im 100 000 złotych, to kłopoty prawne leżą głównie po stronie firmy produkcyjnej, która poświadczyła nieprawdę. To samo MSZ powinno zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa, a film jak najszybciej wycofać z obiegu.
gość
11 lat temu
Pieprzona banda amatorów!!! Kto takimi kretynami obsadza stołki urzędnicze?? Kto tak szkodzi temu Kraju???
gość
11 lat temu
Bo polak potrafi
fiszu
11 lat temu
kraj cwaniaków , wstyd i tyle
gość
11 lat temu
"UMOWĘ NA WYKORZYSTYWANIE WIZERUNKU MA ROMAN ROGOWIECKI" przestańmy jako naród sami na siebie kablować i sami się oczerniać! Nie podejrzewam, żeby ktoś nie przeanalizował sytuacji prawnej użytych materiałów.
gość
11 lat temu
to swiadczy tylko o tym ze teraz te gwiazdy znienawidza polske !
Kotek_PL
11 lat temu
haha ale sie wrabali
gość
11 lat temu
Brawo! Niech wniosą pozwy - ich prawo. A łgarze nich przestaną łgać.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie