Trwa ładowanie...
Przejdź na

"Tylko świnie siedzą na polskim filmie w kinie!"

482
Podziel się:

Autor zdjęć do "1920. Bitwy Warszawskiej" broni swojego filmu... Skutecznie?

"Tylko świnie siedzą na polskim filmie w kinie!"

Film Jerzego Hoffmana 1920. Bitwa Warszawska dostał najwięcej Węży, "nagród" przyznawanych najgorszym polskim filmom. Autor zdjęć do obrazu, Sławomir Idziak, postanowił się więc bronić. Jak wybrnąć? Zdecydował oczywiście zaatakować osoby przyznające te nagrody, na łamach Gazety Wyborczej.

Twierdzi, że krytycy recenzujący polskie filmy, nie powinni ich zbyt mocno krytykować, żeby nie zniechęcać widzów. Bo jeżeli będą kupować bilety nawet na żenujące produkcje, "polskie kino będzie się rozwijało". Wciąż ma bowiem za małe budżety. Przekonuje Was ten argument? Myślicie, że widzowie powinni się poświęcać chodząc na Kac Wawa i Bitwę Warszawską, by wspomóc słuszną sprawę?

Każdy ma prawo do krytyki i widz swoją opinię wyraża w postaci kredytu, który daje nam, filmowcom, kupując bilet na określony film - pisze Idziak. Recenzent filmowy powinien mu w tym pomóc, ale także pomóc w tym (przynajmniej mnie się tak wydaje), aby polskie kino się rozwijało.

Broni też Nataszy, której gra aktorska była na tyle przykra dla widzów, że postanowiono przyznać jej aż trzy Węże. Braki w warsztacie aktorskim trudno niestety tłumaczyć małym budżetem.

Jakoś nikt nie zauważył, że jej występ był debiutem aktorskim. Natasza jest piosenkarką, także tancerką, ale nigdy nie występowała przed kamerą - broni jej.

Dlatego polscy widzowie powinni to oglądać, żeby dać jej szansę?

Złote Maliny są nagrodą, która powstała w krainie wielkich pieniędzy - pisze dalej. I atakuje Raczka: W kraju, w którym kinematografia jest dochodową częścią gospodarki. U nas, w Polsce, gdzie tak trudno sfinansować film, ten czarny PR spowoduje, że jeszcze więcej naszej widowni odwróci się od polskiego kina. Zrobi to niewątpliwie, gdy przeczyta recenzję, gdzie porównuje się jakikolwiek film do nowotworu złośliwego.

Dalej konsekwentnie nazywa krytyczne recenzje nieudanych filmów "czarnym PR-em":

Ja znam waszą linię obrony. Przecież wy popieracie to, co dobre. Piszecie także dobre recenzje. Statystyki wskazują, że recenzje mają dużo mniejszy wpływ na wybór widza i są rzadko czytane. Tymczasem 1 kwietnia Google News poinformowało, że wasz werdykt był najczęściej czytaną wiadomością. Więc ten czarny PR odniósł oczekiwany przez was skutek. Przeciętny widz nie będzie się zastanawiał przed wyborem w multipleksie. Potencjalny sponsor długo będzie myślał, czy wiązać nazwę swojej firmy z jakąkolwiek polską produkcją. Wygląda na to, że wasz cel, czyli "wspomaganie", został osiągnięty. Widz, mając do wyboru film polski albo studyjny, nie będzie miał wątpliwości, który wybrać. Tym bardziej że nie jest w stanie skonfrontować waszego werdyktu z filmami, bo już ich dawno na ekranach nie ma.

Mam pomysł, aby waszą akcję uczynić jeszcze bardziej skuteczną. Proponuję wasze wężowe logo opatrzyć sloganem reklamowym: "Tylko świnie siedzą na polskim filmie w kinie" - kończy emocjonalnie, nawiązując do walki z hitlerowską propagandą...

Świnie może nie. Ale faktem jest, że obecnie w kinach na wielu polskich filmach siedzą głównie osoby, które nie czytają recenzji, lub w ogóle nie korzystają z internetu. A takich jest, jak wiadomo, coraz mniej. Zapewne stąd to napięcie. Niestety, w 2012 roku każdy produkt musi już bronić się sam i podobać się odbiorcom. Nie da się przecież zakazać ludziom wyrażania opinii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(482)
Nikki Sixx
12 lat temu
Fakt, od dawna nie spotkałem się z polskim filmem, który by mi się spodobał.
MODA CAFE
12 lat temu
To naturalne, że twórcy ( czyli ci, którzy chca na tym zarobić ) będą uparcie bronić swoich , watpliwej jakości , dzieł. Nie wmócicie jednak ludziom, że chłam nim nie jest. Sorry...
gość
12 lat temu
film był beznadziejny wiem bo oglądałam.
gość
12 lat temu
Z krytyką się procesują. Absurdalne, chore społeczeństwo. Ciekawe co na to wujek Gombrowicz..?
gość
12 lat temu
To ja się zaliczam do tych świń. Chodze na polskie filmy, bo zawsze mam nadzieję, że tym razem się nie zawiodę, nie będę czuć zażenowania podczas oglądania filmu, że w końcu film będzie na poziomie. Ciągle jednak moje nadzieje są złudne, ale ja dalej będę ślepo wierzyć, że będzie więcej filmów typu Dzień Świra, W Ciemności, Róża czy choćby Baby sa jakieś inne;)
Najnowsze komentarze (482)
gość
12 lat temu
Prosta sprawa - kogo na Boga obchodzi na co wydajecie gaże wyje-bane kwotowo z d**y???
gość
12 lat temu
!S!WCRTESTTEXTAREA000000!E!
gość
12 lat temu
Ale mi się Bitwa Warszawska podobała!
gość
12 lat temu
dobry film był, serio !
gość
12 lat temu
ppp
gość
12 lat temu
Ja oglądałam i na fabule się nieźle zawiodłam, natomiast sceny wojny bardzo mi się podobały :D
baba
12 lat temu
nie obrażaj mnie, film był beznadziejny
gość
12 lat temu
podobało im się, że na lekcjach nie siedzieli
gość
12 lat temu
Wyśmiewają, bo to właśnie gniot, a nie historia Polski. Proponuję jeszcze raz przejrzeć podręczniki, czy było tam coś o takich oportunistycznych tchórzach jakiego zagrał Szyc.
gość
12 lat temu
to taki sarkazm, nie?
gość
12 lat temu
[cytat komentarz="" autor="gość"]odwalcie się od tego filmu- nie macie co robić? ja na nim byłam i bardzo dobrze go wspominam... widać teraz właśnie inteligencję polskiej społeczności, która za najlepszy film uznaje Trudne Sprawy............leczcie się [/cytat]No właśnie nareszcie widać, bo nie podobają im się gnioty fałszujące historię Polski. Ta cała sprawa była dla mnie bardzo pocieszająca. Znów uwierzyłam w polskie społeczeństwo.
gość
12 lat temu
[cytat komentarz="" autor="gość"]byłam na tym filmie i mi się podobał,ludziom w kinie też:) [/cytat]dziwnym trafem niezgodnym z prawami statystyki na ten seans trafili sami debile :)
gość
12 lat temu
[cytat komentarz="" autor="gość"]Akurat Bitwa Warszawska to bardzo pożyteczny film. Z wielką przyjemnością go obejrzałam. Każdy Polak powinien go obejrzeć !!![/cytat]Żeby wiedzieć jak wygląda antypolskie pokazywanie historii.
gość
12 lat temu
Obrażasz polskie kobiety. Wiele z nich było wtedy wykształconych, no ale może nie w środowisku z jakiego wywodzą się twoje babcie, to taką wiedzę ci przekazały. Mylisz też prostotę z prostactwem. A tylko to drugie można o Urbańskiej powiedzieć.
...
Następna strona