Trwa ładowanie...
Przejdź na

"PŁACISZ NA DODĘ bez względu na to, czy ci się podoba!"

568
Podziel się:

"Gra za budżety z naszych podatków!" Mikołaj Lizut ostro krytykuje polski show biznes.

"PŁACISZ NA DODĘ bez względu na to, czy ci się podoba!"

W tym tygodniu na antenie TVN zadebiutuje nowy program o show biznesie Na językach. Prowadzi go Agnieszka Szulim, a stanowisko komentatora przypadło Mikołajowi Lizutowi. Sądząc po jego rozmowie z Faktem, ma na temat polskiego show biznesu, ma raczej ugruntowana opinię.

Polski show biznes to bieda - ocenia w rozmowie z tabloidem. To są pseudoartyści, którzy niczego nie tworzą. Teksty i muzykę pisze dla nich ktoś inny. Oni są jedynie marnymi odtwórcami. Są znani, ale głównie z telewizji, portali plotkarskich i kolorowych gazet. Mało tego: nawet nie żyją z muzyki. Tacy artyści jak na przykład Doda nie dają biletowanych koncertów. Grają na wielkich imprezach darmowych, festynach, świętach miast, przy grubych sponsorach lub za budżety z naszych podatków. Płacisz na Dodę bez względu na to, czy to ci się podoba, czy nie. Sławę przynoszą im występy w niemądrych programach i opowieści o życiu prywatnym. Nie muzyka. Nastały takie wspaniałe czasy, że każda pani i pan z tramwaju mogą stać się gwiazdami mediów. Niczego nie trzeba umieć, nawet uroda nie jest już istotna.

Jego zdaniem jednak trudno winić za to celebrytów. Kłopot polega na tym, że Polacy mają po prostu fatalny gust i podoba im się głównie "wiocha".

Przyczyna tkwi w głębokim PRL-u. Polska jest krajem wiejskim, składa się głównie z prowincji i małych miasteczek, a komunizm całą kulturę wiejską skutecznie zaorał. W to miejsce próbowano utworzyć Cepelię, zespoły Śląsk czy Mazowsze. Problem w tym, że na weselach nikt przy tym nie tańczył - mówi w wywiadzie.

Zdaniem Lizuta tę pustkę zagospodarowały właśnie zespołu typu Boys czy Weekend. Nazywa to "wiochą", ale również chwali ich za to, że są autentyczni:

Kultura, jak każda przestrzeń publiczna, nie znosi próżni. Powstało więc coś na kształt kultury ludowej, czyli disco polo. To taka wiocha, która udaje światowość. Niby mają dżinsy, ale one są tureckie, niby grają na keyboardach, ale nie są one podpięte, a w teledyskach jeżdżą drogimi furami wśród palm, choć przecież naprawdę mieszkają pod Białymstokiem. W Polsce pod koniec lat 90-tych była próba odtworzenia czegoś takiego jak folk. Moim zdaniem to się nie udało. Grupy typu Brathanki czy Golec uOrkiestra to twory sztuczne, wymyślone. A disco polo, choć to kwintesencja kiczu, bezguścia i obciachu, jest autentyczne. Wykwitło na prawdziwych weselach, zabawach i wiejskich dyskotekach.

Porównajcie hity zespołu Weekend i Dody. Którego wolicie posłuchać?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(568)
gość
10 lat temu
Dawno nie pokazywaliście jej gęby. Nie tęskniłam
gość
10 lat temu
nie lubie Dody....
gość
10 lat temu
Zdecydowanie Weekend!
gość
10 lat temu
Doroniu, ty już nie pisz tekstów do piosenek. Nie umiesz chyba nic mądrego napisać! Powierz to profesjonalistom!
gość
10 lat temu
Bo polski "showbuisnes" schodzi stacza się na dno. Nie jest ważne to, co masz w głowie, co chcesz przekazać ludziom, ale główna uwaga skupia się na tym, co kto założył, czego nie założył, ile pokazał ciała i dlaczego tak mało. Kiedyś muzyka niosła ze sobą jakis przekaz, wartość. Upadamy na dno, taka jest prawda.
Najnowsze komentarze (568)
Polish songs
9 lat temu
What music are midi keyboards used to make? Polish songs
gość
9 lat temu
a ja chcę takie buty!
marta
9 lat temu
LIZUS liże teraz TVN czy wciąż gminę żydowska z czerskiej bo już się pogubiłam
gość
10 lat temu
Z dwojga złego wolę Dodę
gość
10 lat temu
wszyscy z goscia leja, i coz - ma racje!
Michał Lutczy...
10 lat temu
no Lizut również ani studiów nie ma, za piękny też nie jest, więc mówiąc o pani z tramwaju myśli pewnie również o sobie. Nie jest to koleś wyróżniajacy się inteligencją, by załugiwał na miano jakiego autorytetu. Zapisał się co prawda na pierwszy rok do warszawskiego Collegium Civitas, no ale pierwszy semestr studiował chyba z cztery razy i na tym się skończyło. To było jakoś w latach 2000-2002. Ma za to inny "walor" jest Żydem, co w Gazecie Wyborczej - mimo dość słabych tekstów, ( możemy to przecież prześledzić w ich archiwum. Jedyna poważniejszy materiał to Kobylański - a i tutaj w większości korzystał z informacji już wczesniej opublikowanych przez kogoś), zatem co pozwoliło mu w Wyborczej w ciągu tych 15 lat dojść do naczelnego w mediach Agory? Żydowskie pochodzenia. Filosemityzm śrowiska skupionego wokół Wyborczej. To nie są żadne teorie spiskowe o żydowskim kumoterstwie trzymaniu swoich ze swoimi - posłuchajcie audycji wiczornej audycji Lizuta w Tok FM - na jakim to są poziomie analizy :-) Także, co do tekstu pod którym komentujemy - przygadał kocioł garnkowi panie Lizut, sam jesteś wydmuszą, a sporo drzwi ci otwiera ci po prostu żydowskie pochodzenie. Chociaż wiesz, my też specjalnie się nie zamartwiamy, z naszego - polskiego - punktu widzenia, nastroje zmieniaja się w pozytywnym kierunku. Marca 68 (chociaż mówiąc wprost, mogli by twoim ziomków - Żydów trochę przetrzepać z akademickich stanowisk. Poprzyglądać się pod względem plagiatowym na doktoraty. Rozpisać konkursy na stanowiska zajmowane przez dziadków, których komentencje polegają przede wszystkim na znajmości z profeorem Brusem (mąż prokurator Wolińskiej, a oboje dobrzy znajomi guru myślicieli Wyborczej - Leszka Kołakowskiego), zatem być może Marca 68 być może już nie będzie, ale mówienie wprost o takich sprawach jak powiązania rodzinne, a w waszej sytuacji przede wszystkim etniczne ( na
gość
10 lat temu
Doda to także discopolówa tyle, że na jej produkcje przeznaczane są większe sumki. To samo tyczy się zagranicznej muzyki dyskotekowej - tam są potężne budżety, a muzyka i teksty są w stylu disco polo. Tylko, że tam bardziej dopracowane, no i po angielskiemu, więc z********e, bo mało kto w naszym zacofanym kraju rozumie.
maciek
10 lat temu
Kocham dode
LOL
10 lat temu
Ją uwielbiam ją ona tu jest i szcza tu na mnie boooooooooo ...
gość
10 lat temu
Pomyłka panie Lizut, dlaczego Janka PIETRZAKA nie dają w telewizji? Bo nie po linii WAAADZY
gość
10 lat temu
Pomyłka panie Lizut, dlaczego Janka PIETRZAKA nie dają w telewizji? Bo nie po linii WAAADZY
gość
10 lat temu
doda to nudziara
gość
10 lat temu
weekend weekend weekend weekend weekend weekend weekend
gość
10 lat temu
wolimy weekend !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie