Trwa ładowanie...
Przejdź na

Film "Pokłosie" STRACI DOTACJĘ?!

325
Podziel się

Producenci kontrowersyjnego obrazu będą musieli oddać 3,5 miliona złotych?

Film "Pokłosie" STRACI DOTACJĘ?!
bDfZALph

Państwowy Instytut Sztuki Filmowej przyznał Władysławowi Pasikowskiemu 3,5 mln złotych dotacji na wzbudzający wielkie kontrowersje film Pokłosie. Ostatecznie jednak reżyser nie otrzymał ostatnich 10 procent obiecanej sumy. Na dodatek instytut Domaga się także zwrotu całej kwoty. Powód? Oficjalnie chodzi o to, że reżyser przekroczył budżet produkcji. Nie pomogły nawet nagrody na festiwalach w Jerozolimie, Orła Jana Karskiego i nagrody dziennikarzy na festiwalu w Gdyni, które otrzymało Pokłosie.

Mogę jedynie potwierdzić, że 19 marca br. PISF w całości odstąpił od umowy o udzielenie w 2011 r. dotacji na dofinansowanie produkcji Pokłosia z powodu rażącego naruszenia przez producenta - Apple Film Production - warunków umowy zawartej z PISF. Do czasu wydania rozstrzygnięcia przez niezawisły sąd nie komentujemy tej sprawy w mediach – powiedział Rafał Jankowski w rozmowie z Dziennikiem.

Ponoć powodem wytrzymania wypłaty 350 tysięcy złotych i decyzji o zwrocie dotacji jest także brak umów PISF z koproducentami. W 2008 roku pojawiły się także pierwsze doniesienia o znacznym przekroczeniu budżetu. Jak podaje Gazeta Wyborcza na decyzje mógł mieć także wpływ konflikt pomiędzy dyrektorką PISF Agnieszką Odorowicz a jednym z producentów filmu, Dariuszem Jabłońskim.

bDfZALpj

Nie ma żadnych podstaw do odstąpienia od tej umowy. Wszystkie rozliczenia kontraktu były wcześniej akceptowane. Ponadto PISF nigdy nie wskazał, aby dotacja została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego nie ma żadnych podstaw do zwrotu dotacji czy niewypłacenia zaległych 10 proc. Dotacji – wyjaśnia stanowisko produkcji Pokłosia, Marcin Radwan-Rohrenschef.

Sprawa trafiła już do sądu. Firma Apple Productions, która wyprodukowała Pokłosie zamierza odwołać się od decyzji PISF.

bDfZALpK
KOMENTARZE
(325)
gość
7 lat temu
piszecie o filmie tylko ze wzgledu na stuhra
gość
7 lat temu
po co wchodzicie w artyukuły skoro was nie interesują? po to, aby napisać o tym w komentarzu? proszę was... :)
gość
7 lat temu
I bardzo dobrze! Niech Izrael zrobi zarzute!
bDfZALpL
gość
7 lat temu
jest 2:30 ----- o tej godzinie sie pudlowi na nowe artykuly zebralo???!!! to ktorego z was pismaki szef z wyra zgonil??? he??
gość
7 lat temu
Żydom nigdy się nie dogodzi, zawsze będzie za mało i niedobrze!
Najnowsze komentarze (325)
Florka
7 lat temu
Świetny film, bezsensowna nagonka!!
gość
7 lat temu
tylko Polacy przechowali żydów pod karą śmierci a ci się odwdzięczyli w UB mordując polskich patriotów
gość
7 lat temu
antypolski film za nasze budżetowe pieniądze to skandal , a kina były puste oprócz szkół zmuszonych na siłę,
Fenrir
7 lat temu
Polska - kraj w którym 1% ludzi zna jakiegoś Żyda, ale 99% które nawet na oczy nie widziało chce go wysłać na szafot. Komentarze w stylu "umowa jest umowa, a Żydom się nie dogodzi" albo "Żydom to zawsze mało" są żenujące. Sugeruję obejrzeć Pokłosie i wyobrazić sobie, że to Wasza rodzina kogoś wymordowała. Bo był Żydem i dorobił się stodoły. My Polacy jesteśmy 100 krotnie bardziej chciwi niż Żydzi. Czas to w końcu przyznać.
gość
7 lat temu
antysemita to ten, którego nie lubią Żydzi
gość
7 lat temu
film jest do d**y. Pasikowski chyba zapomniał zajrzeć do zeznań świadków tragedii w Jedwabnem i w ogóle poszedł za śladami Grossa, który luźno i niefrasobliwie (skąd on wziął liczbę zabitych? z palca!) podszedł do tematu w swoich "Sąsiadach". "Nie było żadnych niemieckich żołnierzy, mateczko?" - jasne, no skąd, Polacy sami sobie urządzali chucpy i mordowali kogo popadło, taaaa. Nic dziwnego że film dostał nagrodę na konkusie w Jerozolimie. Dopieprzyć Polakowi - super. Przecież nie zapłaciliśmy im jeszcze odszkodowań tak jak Niemcy po wojnie. Jak zapłacimy, to się wtedy odczepią i przestaną nas oskarżać o całe zło jakie ich w świecie spotkało.
gość
7 lat temu
a gdzie film o żydach ,,ratujacych Polaków ,czy były takie wypadki,a gdzie film o tych żydach,którzy dzialali z faszystami ,,,kiedy sie doczekamy,co nie ma odwaznych
gość
7 lat temu
a gdzie film o żydach ,,ratujacych Polaków ,czy były takie wypadki,a gdzie film o tych żydach,którzy dzialali z faszystami ,,,kiedy sie doczekamy,co nie ma odwaznych
bDfZALpD
gość
7 lat temu
Oj Maciek, wszystkie plagi egipskie na Ciebie spadly ostatnio. Film co prawda niezbyt obiektywny i mam co do niego mieszane uczucia, ale to, co wyprawia opinia publiczna(anonimowo, oczywiscie;) jest pozalowania godne. Proponuje, aby wszystkie opinie internauci podpisywali imieniem i nazwiskiem i brali za nie pelna odpowiedzialnosc...pozdrawiam i wiecej szczescia w doborze rol i przyjaciol zycze.
Wojna
7 lat temu
Jakie róźnie.Czy chociaź jeden Ż*d uratował jednego Polaka?Nikt o tym nie słyszał
gość
7 lat temu
mam to gdzies .dobranoc,ide spac.
gość
7 lat temu
Aj, debile. Jeden z lepszych polskich filmów jakie ostatnio nakręcono. Dobre kino i z jakimś sensem.
Dziurkendirek...
7 lat temu
Czy może mi ktoś wyjaśnić, co znaczy Rohrenschef,bo nie znam niemieckiego?
miriam
7 lat temu
i bardzo dobrze!
...
Następna strona
bDfZALqf