Trwa ładowanie...
Przejdź na

Nagi artysta PIEŚCI FIGURĘ JEZUSA! "Profanacja!"

938
Podziel się:

Poseł PiS zgłosi to do prokuratury. "Pseudoartysta ma niepoukładane życie seksualne! To już jakaś wyjątkowo rozwinięta choroba."

Nagi artysta PIEŚCI FIGURĘ JEZUSA! "Profanacja!"

W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej można obecnie oglądać wystawę British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś. Wśród eksponatów znalazła się praca Jacka Markiewicza - Adoracja Chrystusa z 1993 roku.

Na filmie można zobaczyć Markiewicza leżącego nago obok figury Chrystusa na krzyżu. Przytula się do niego, pieści go i ociera się o niego genitaliami.

Artysta tak tłumaczy swój pomysł:

Gdy wszedłem do kościoła w Warszawie i zobaczyłem ludzi modlących się do wyrzeźbionego niby-boga, przeżyłem szok. Do pracy, w której pieszczę Chrystusa, motywowała mnie chęć obrazy tego, co nie jest Bogiem. I mimo wszystko jest to praca religijna - o uwielbieniu Boga. Liżąc wielki średniowieczny krucyfiks, dotykając go nagim ciałem, obrażając go, gdy leży pode mną, modlę się do Prawdziwego Boga.

Wystawa zaszokowała przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski, posła Andrzeja Jaworskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Kiedy zobaczyłem te zdjęcia, stwierdziłem, że coś tak obrzydliwego, co jest tam zaprezentowane i co dzieje się w XXI wieku w Polsce, nie może pozostać bez reakcji - mówił w środę w TV Trwam. Jesteśmy obrażani jako katolicy, obrażane są nasze świętości, ale dochodzi tu też do konkretnego łamania prawa. To, że jakiś pseudoartysta, który ma niepoukładane życie seksualne, a podejrzewam, że to już jakaś wyjątkowo rozwinięta choroba, dostaje od Muzeum Narodowego w Warszawie możliwość wzięcia historycznego, średniowiecznego krzyża i ten krzyż jest przez niego kalany, jest dla mnie czymś obrzydliwym. Jestem przekonany, że skierujemy sprawę do prokuratury. Przeciwko temu pseudoartyście o znieważenie naszego Boga, ale też przeciw Ministerstwu Kultury, że publiczne pieniądze są trwonione na tego typu obsceniczne sceny. Zażądamy też szczegółowych wyjaśnień od osób, które w Muzeum Narodowym dopuściły do tego, że zabytkowy krzyż został sprofanowany, i wyciągnięcie konsekwencji w tej sprawie. Chcemy też szczegółowej kontroli tego, co dzieje się w CSW w Warszawie.

Jak uważacie, powinna się tym zajmować prokuratura? Wystawa została przeznaczona wyłącznie dla widzów, którzy skończyli 18 lat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(938)
gość
9 lat temu
to nie sztuka. To próba wybicia się na kontrowersji. Żałosne i niesmaczne.
gość
9 lat temu
Obrzydliwe. Tego nie mozna nawac sztuka.. 'artysta' zdecydowanie przekroczyl granice..
gość
9 lat temu
Żałosne! Już nie wiedzą, jak zwrócić na siebie uwagę i posuwają się do takich marnych sensacji...
gość
9 lat temu
Ochyda! Do psychiatryka z nim...
gość
9 lat temu
To faktycznie jest niesmaczne :-/
Najnowsze komentarze (938)
Adam
8 lat temu
z Ciebie artysta jak ze mnie kosmonauta
gość
9 lat temu
chore
gość
9 lat temu
Błagajmy Boga o przebaczenie!!!
gość
9 lat temu
Jestem zdegustowana ignorancją czytelników pudelka! Douczcie się więcej co to jest KATHARSIS w sztuce oraz niech opuści was ignorancja. Promotor Grzegorz Kowalski pisał, że ta sytuacja "stawia widza wobec wyboru między podejrzliwością a zaufaniem wobec poczynań artysty. Pewne jest, że Markiewicz wykonuje przed kamerą i upublicznia, wręcz eksponuje narcystyczno-artystowski charakter swoich zabiegów wobec rzeźby, będącej przedmiotem kultu. Ego artysty przesłania resztę".
gość
9 lat temu
bo ja wiem..... jak byłby ubrany, to nic by nie było.....
gość
9 lat temu
TO JEST ART. TO ZROZUMIEJĄ NIELICZNI
re
9 lat temu
brak slow sodoma i gomora diabel sie panoszy wszedzie....
re
9 lat temu
brak slow sodoma i gomora diabel sie panoszy wszedzie....
lampaEL84
9 lat temu
Okropne!! nie wiem co teraz powinni z nim zrobić, ale w np. średniowieczu w Europie chyba wiecie jak by skończył, gdyby się Święta inkwizycja dowiedziała. STOS i bez gadania.
gość
9 lat temu
wspaniałe wideo
gość
9 lat temu
Katolicy wierza w jednego Boga - a symbole katolickie nam o nim przypominaja w innym przypatku byloby to przeciwko 10 Przykazaniom Bozym ,ktore otrzymalismy od Mojrzesza i zadnego z nich nie mozemy lamac. Przez Krzyz zostalismy zbawieni ,to wielka tajemnica wiary Biedni sa ci ktorzyy nie poszukuja prawdy wielkiej Milosci Boga.
gość
9 lat temu
Chleb oszustwa mily jest czlowiekowi ,lecz potem usta napelni kamieniami. ( KS.Przyslow 20.17-18 )
gość
9 lat temu
Z tak wielka profanacja trzeba walczyc .Szatan jest jak skulony waz ,ktory nigdy nie zasypia.Trzeba wiec miec oczy szeroko otwarte gdyz szatan ma wielu ziemskich mutamtow.
gość
9 lat temu
to szatan a nie artysta .paser cudzej krzywdy nakrecany przez "rzad polski"
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie