Trwa ładowanie...
Przejdź na

Kopacz: "Nastolatki mogą nadużywać pigułki "dzień po", BO TO MODNE"

664
Podziel się:

Premier już pracuje z Ministrem Zdrowia nad ograniczeniem dostępu do antykoncepcji interwencyjnej.

Kopacz: "Nastolatki mogą nadużywać pigułki "dzień po", BO TO MODNE"

Ostatnio informowaliśmy o kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej pigułki "dzień po". Organizacja odgórnie zarządziła, że kraje, w których antykoncepcja nie jest nielegalna, są zobowiązwane natychmiast zacząć sprzedawać pigułki interwencyjne bez recepty. Pomysł ten spotkał się w Polsce z ostrą krytyką środowisk kościelnych i prawicowych.

Rzecznik Komisji Europejskiej zapowiedział, że ostateczna decyzja należy do krajów członkowskich, ale rzeczywistość jest taka, że aby odmówić zarządzeniu, należałoby się powołać na istniejącą wcześniej regulację prawną. W Polsce takiej nie ma.

Już zaczęto szukać sposobu na zablokowanie dystrybucji pigułki "dzień po". Premier Ewa Kopacz poinformowała, że konsultuje się w tej sprawie z Ministerem Zdrowia, Bartoszem Arłukowiczem. Podkreśla jednak, że decyzja nie ma charakteru światopoglądowego.

Nie mówmy tu w kategoriach ideologicznych, tylko mówmy w kategoriach, czy to jest bezpieczne, czy też niebezpieczne - powiedziała w wywiadzie dla Radia Zet. Pamiętajmy, że po to będą sięgać również młodzi ludzie, młode dziewczyny, więc to musi być bezpieczne, i to jest obowiązek Ministerstwa Zdrowia.

Uniemożliwienie zakupu tabletki osobom nieletnim ma zdaniem premier przeciwdziałać... modzie na łykanie antykoncepcji interwencyjnej.

To zabezpieczenie prawne, które musimy wprowadzić do polskiego prawodawstwa, spowoduje, że to nie będzie nadużywane. Że nie będzie decyzji 10- czy 13-latki, bo to jest modne. Tylko że będzie to na tyle bezpieczne, że dorosła osoba będzie mogła podjąć świadomą, dorosłą decyzję, za którą bierze odpowiedzialność.

Wprowadzenie tabletki "dzień po" bez recepty miało ułatwić dostęp do tej formy antykoncepcji. W politycznej dyskusji nie wspomina się jednak o dostępności finansowej. Cena pigułki EllaOne to jednorazowy wydatek około 120 złotych.

Problemem będą nastolatki biorące "modne" tabletki, czy to, że przeciętnej Polki może nie być na nią w ogóle stać?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(664)
gość
8 lat temu
Równie dobrze mogą nadużyć soli kuchennej, witamin, gum do żucia. Dość traktowania wszystkich jak upośledzonych . Kazdy ma prawo sam decydować .
S
8 lat temu
Ciekawe która nastolatka wyda 100zł na pigułkę, bo jest modna.
gość
8 lat temu
ciemnogród!! jeszcze jakby państwo zapewniało odpowiedni byt dla dzieci...
Gość
8 lat temu
Wolnosc wyboru musi byc!
gość
8 lat temu
Brałam ją 2 razy i nic mi nie bylo po niej. Nie siejmy paniki.
Najnowsze komentarze (664)
gość
8 lat temu
niezła polewka, czytałam w tygodniku abc, że Ewa Kopacz zamawia sobie jeansy z usa i polska dyplomacja kupuje jej spodnie :) w sumie nie ma się z czego śmiać wstyd i tyle...
fitflops sale...
8 lat temu
fitflop sale fitflops sale singapore
toms shoes ch...
8 lat temu
asics singapore toms shoes cheap
zuza
8 lat temu
Moja kumpela bardzo się cieszy, ze będą te piguły, bo prawie codziennie ma seks . Ja najwyzej 1 albo 2 razy Ile razy w tygodniu może je stosować?ktoś wie? Mamy 16 lat
gość
8 lat temu
To trzeba je uczyć jak zapobiegać ciąży, co to jest seks, miesiączka, choroby weneryczne itp. Nastolatki muszą wszystkiego dowiedzieć się o planowaniu ciąży, a nie o kalendarzyku, bo przecież nastolatki maja nieregularne miesiączki i nie będą wygłupiały się z mierzeniem temperatury i nie będą obserwowały śluzu. W szkole nie można o tym rozmawiać, ale każdy z rodziców musi porozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie będzie się wówczas nadużywało pigułki "po".
gość32
8 lat temu
jaka ta pani premier troskliwa?!! zupełnie, jak matka teresa!! powinna jednak wiedzieć, że polacy nie są idiotami. i potrfią rozpoznać hipokrytę po zapachu!! ale, wiadomo, że zadowolić czarnych można tylko, uniemożliwiając dostęp. ciekawe, co wymyśli?
gość
8 lat temu
Ciekawa jestem jak zabezpiecza sie PANI Premier?
gość
8 lat temu
Pani Premier troche wyobrazni to jest pigulka ....PO...Po czym ? Po jedzeniu?Po spaniu?Itp.To nie jest pigulka profilaktyczna.Nauczcie dziewczyny by sie nie pie.....y co dziennie , wowczas nie beda musialy tej piguly brac---co dziennie!!!!
gość
8 lat temu
Spoko, k***ić się, a potem mordować - to takie nowoczsesne!
gość
8 lat temu
Kiedy wreszcie Polska wyzwoli się z niewoli Watykanu?
gość
8 lat temu
kopacz myśl czasem i nie traktuj ludzi jak debili. Każdy niech się zajmie sobą zacofańce!
gość
8 lat temu
i grzywka jak pies
gość
8 lat temu
Chyba lepiej tabletka po niz dzieci w smietnikach, w rowach,podrzucone... itp
gość
8 lat temu
kopaczka nie jest w stanie dobrac sobie okularow wyglada jak kobra a piglki chce komus dobierac
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie