Trwa ładowanie...
Przejdź na

Rada Programowa TVP o "Wiadomościach": "To już manipulacja i wypaczenie!"

515
Podziel się

"Selekcją czy wymową prezentowanych informacji najłatwiej kształtuje się opinie publiczną" - powiedziała przewodnicząca Rady i posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Rada Programowa TVP o "Wiadomościach": "To już manipulacja i wypaczenie!"
bDnYWLhh

Kiedy Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy, zrealizowało wszystkie groźby, które pod adresem dziennikarzy i całej telewizji publicznej słali posłanka Krystyna Pawłowicz i wicepremier Piotr Gliński. Zmienił się nie tylko zarząd telewizji, ale i całe zespoły dziennikarskie, a wiele znanych twarzy zniknęło z TVP. Wiele z tych decyzji wzbudziło duże emocje w środowisku.

Z 13-osobowego zespołu Wiadomości sprzed kilku miesięcy zwolnienia uniknął tylko Krzysztof Ziemiec. Linia programowa najważniejszego serwisu informacyjnego telewizji publicznej gruntownie się zmieniła. Kierunek tych zmian zaniepokoił Radę Programową TVP, której zespół został powołany jeszcze za rządów koalicji PO i PSL, a jej przewodniczącą jest posłanka Platformy Iwona Śledzińska-Katarasińska.

bDnYWLhj

Rada Programowa zarzuciła zespołowi Wiadomości, że uprawia propagandę i podaje zafałszowane, stronnicze informacje. Podjęto uchwałę na mocy której zlecono zarządowi przeprowadzenie audytu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji programy mediów publicznych powinien cechować pluralizm, bezstronność, wyważenie oraz innowacyjność oraz wysoka jakość i integralność przekazu - czytamy w uchwale Rady. "Wiadomości" nie mogą zatem uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne.

Aby zapewnić bezstronność podczas ustalania jakości pracy badanie ma zostać przeprowadzone przez zewnętrzną, niezależną firmę. Uwagę Rady przyciągnęły wydania wiadomości z 15, 19 i 20 stycznia, które mają zostać przeanalizowane.

19 stycznia w sześciu materiałach na siedem znalazły się negatywne przekazy na temat Niemiec - tłumaczyła w wywiadzie dla Wirtualnych Mediów Śledzińska-Katarasińska. W takich proporcjach to już manipulacja i wypaczenie.

bDnYWLhp

Podobne uwagi są formułowane w związku z informacją o obniżeniu ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's:

Cała Polska była tym zaskoczona, natomiast w "Wiadomościach" poświęcono temu zaledwie kilka sekund - dodała przewodnicząca. Selekcją czy wymową prezentowanych informacji najłatwiej kształtuje się opinie publiczną. W warstwie informacyjnej najłatwiej też o jakieś niedopatrzenia.

bDnYWLhq
bDnYWLhr
bDnYWLhK
KOMENTARZE
(515)
gość
5 lata temu
tam to dopiero jazda od rana do wieczora
gfd ghj
5 lata temu
czegoś nie rozumiem. jak wszystkie media były po-wskie to wszystko było ok i nie było żadnego wypaczenia!?
gość
5 lata temu
Totalny brak godności! Pogódźcie się ze strata pracy. tak wygląda życie w Polsce.
bDnYWLhL
Gość
5 lata temu
TVN jest stacją prywatną i utrzymuje się Z reklam. A TVP Z naszego abonentu
gość
5 lata temu
nie oglądam żadnych programów które są nieobiektywne, a są tylko i wyłącznie propagandą, żadnych programów i wiadomości, które są partyjną tubą, niezależnie której partii
Najnowsze komentarze (515)
gość
5 lata temu
Od dłuższego czasu już nie oglądam Wiadomości bo się nie da...
gość
5 lata temu
Uważam, że Wiadomości są ok I po co te wrzaski
gość
5 lata temu
Bardzo brakuje mi Pana Kraśki , Lisa, Tadli i tej dziennikarki, która sama stoi na tle zegara. Mam nadzieję, że niedługo wrócą.
gość
5 lata temu
Będzie tylko gorzej, aż przyjdzie spychacz i wyrówna. Przy okazji możemy zobaczyć jaki honor i charakter mają dziennikarze
gość
5 lata temu
To niech zacznie się utrzymywać również z reklam, bo ja na te wypaczone bzdety łożyć nie będę :(
gość
5 lata temu
A mnie się podobał bardziej zegar na Pałacu Kultury..... Ale mam taki Wniosek racjonalizatorski: otóż proponuję, tak całkiem na poważnie do rozważenia, aby tło ZEGARA było z każdego miasta, gdzie jest piękny i wyrazisty Ratusz... na początek proponuje Zegar na Wierzy Ratuszowej w Krakowie, a potem inne piękne miasta Gdańsk, Poznań, Wrocław itd itp.... Co Wy na to ???
gość
5 lata temu
zmienić radę PO i wybrać nową.
gość
5 lata temu
Ciekawe co te świńskie ryje z PO I Nowoczesnej w Sobotę -06.02.16 będą pisać.
bDnYWLhD
gość
5 lata temu
hehe wiedzą o czym piszą Lisek, Krasko i spółka resortowych dzieci mieli wprawę w propagandzie na korzyść PO przez ostanie 8 lat ich rządów
gość
5 lata temu
Przez osiem lat telewizja była tubą propagandową PO- tak jak telewizje komercyjne . Teraz TP propaguje PIS a komercyjne wciąż PO albo Nowoczesną. Więc chociaż trochę równowagi jest. Jak ktoś kocha jednych to ogląda TVP a jak drugich to inne stacje.Po co te krokodyle łzy .
gość
5 lata temu
cudownie beda w koncu nowe twarze...oby mniejsze zakapiory od poprzednikow
gość
5 lata temu
Taaa... Szczyt pluralizmu i obiektywizmu to Fakty TVN, Gazeta Wyborcza i Newsweek Lisa. A demokracja to KOD. Buha ha ha!!!
gość
5 lata temu
To już szczyt bezczelności i obłudy aby Katarasińska wypowiadała się na ten temat, przez lata sprzyjające władzy media mówiły pod dyktando i wtedy się nie oburzała?
tomGość
5 lata temu
Szkoda ze Rada Programowa nieinterweniowala gdy pare sekund poświęcano Prezydentowi RP gdy ten miał piękne przemówienie na kongresie ONZ. Był to historyczny moment na który tvp w wiadomościach poświęcilo chwilę. ..
...
Następna strona
bDnYWLif