Trwa ładowanie...
Przejdź na

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania: "Hotelarz może odmówić osobie czarnoskórej"

192
Podziel się:

Wojciech Kaczmarczyk wywołał burzę na Facebooku. Teraz się tłumaczy...

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania: "Hotelarz może odmówić osobie czarnoskórej"

"Dobra zmiana" według Prawa i Sprawiedliwości oznacza nie tylko nominowanie Jacka Kurskiego na szefa Telewizji Polskiej czy wprowadzenie zakazu przerywania ciąży, ale także przetasowania w strukturze rządu i podległych mu urzędów. Premier Beata Szydło zdecydowała niedawno o zmianie nazwy pełnomocnika ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn - urząd nazywa się obecnie "pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania", a objął go Wojciech Kaczmarczyk.

Chociaż funkcję swoją pełni od stycznia, głośno o Kaczmarczyku zrobiło się dopiero teraz. Wszystko za sprawą dyskusji na Facebooku, w trakcie której, jako urzędnik, odpowiadał na pytania dotyczące wolności gospodarczej i świadczenia usług.

Zarówno kupującego, jak i sprzedawcy nie można zmusić do zawarcia transakcji, której nie chce - napisał Kaczmarczyk. Jedna z dyskutujących osób zapytała więc, czy to oznacza, że hotelarz może odmówić świadczenia usługi osobie czarnoskórej.

Nie sądzę, aby prawo powinno tu cokolwiek nakazywać albo zakazywać - odpowiedział pełnomocnik. Przeregulowanie wolnego rynku jest zawsze niekorzystne ze społecznego punktu widzenia. (...) Inaczej oczywiście rzecz się ma z dobrami o szczególnym znaczeniu jak np. woda, energia, przestrzeń publiczna, w tym także transport, do których dostęp nie może być limitowany którąkolwiek z przesłanek, oraz usługami, w świadczeniu których wolny rynek zawodzi, jak edukacja, ochrona zdrowia, świadczenia społeczne.

Wpis Kaczmarczyka wywołał burzę, a on sam poczuł się zobowiązany do wytłumaczenia w odrębnym oświadczeniu.

Oczywistym jest, że osoba czarnoskóra w Polsce cieszy się pełnią praw zagwarantowanych przez Konstytucję RP, a także korzysta ze słusznej ochrony zgodnie z przepisami ustawy z 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania - napisał. Dyskusja potoczyła się w zupełnie niewłaściwym kierunku. Pisząc wyraźnie, że FUNDAMENTALNIE NIE ZGADZAM SIĘ, ABY KTÓRAKOLWIEK Z PRZESŁANEK STANOWIŁA PODSTAWĘ DO ODMOWY ZAWARCIA UMOWY wyraziłem jednocześnie pogląd, że prawo nie powinno w tym przypadku prowadzić do absurdów, takich jak sytuacja w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu bardzo szeroko ingerującego w wolność świadczenia usług i zawierania umów prawa antydyskryminacyjnego z 2010 r. zmuszani do zamykania swoich przedsiębiorstw. Nadmierna ingerencja w tę wolność rodzić może konflikty sumienia, ale także wymierne straty. Zatem każdy obywatel, niezależnie od koloru skóry, rasy, narodowości ma zagwarantowaną ochronę swych praw na mocy Konstytucji RP i ustawy równościowej.

To niestety nie pierwsza wypowiedź przedstawiciela rządu Prawa i Sprawiedliwości, którą można uznać za rasistowską. Pod koniec marca minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w ten sposób przygotowywał grunt do spotkania Baracka Obamy i Andrzeja Dudy: Waszczykowski o braku spotkania Dudy z Obamą: "ODESZLIŚMY OD MURZYŃSKOŚCI"...

KOMENTARZE
(192)
gość
6 lat temu
Czasami zastanawiam się co ludzie mają w głowie. Naprawdę chcecie świata w którym ktoś chce wynająć pokój a właściciel hotelu mu odmawia bo ten jest czarny? Smutne.
gość
6 lat temu
W czasach wloskiego faszyzmu, na drzwiach niektórych sklepów widniało "żydów nie wpuszczamy", widze, że Polakom marzy się powtórka z rozrywki.
gość
6 lat temu
ktoś wezwie prywatne pogotowie to lekarz ma prawo odjechać bo pacjent okazał się czarny?
gość
6 lat temu
Do wszystkich, którzy nie widzą problemu: już kiedyś wprowadzono taką "wolność" w pewnym kraju. Wisiały tam np tabliczki: "Żydom i psom wstęp wzbroniony". Nie idźmy tą drogą
gość
6 lat temu
dla mnie to paranoja. mam prawo wywalić katolika albo dziecko z daunem? zastanówcie się ludzie co popieracie, bo to nie działa tylko w jedną stronę.
Najnowsze komentarze (192)
gość
6 lat temu
Nie napisał, że osoba czarnoskóra nie może uzyskać świadczonej usługi, aczkolwiek kręci.
gość
6 lat temu
W jego wypowiedzi nie ma nic rasistowskiego, powiedział tylko, że prawo nie powinno zmuszać do wykonywania pewnych usług, jeśli usługodawca z jakichś względów nie ma na to ochoty, że tych kwestii nie należy przeregulowywać, i że należy po prostu wychowywać ludzi bez uprzedzeń do ludzi innych ras, wyznań, przekonań.
gość
6 lat temu
Wszyscy, którzy obrzucili błotem mimisterczynę....... Ludziska, czytanie ze zrozumieniem Wam ustało!!!! Wczytajcie się w tekst zanim powiesicie gostka na suchej gałęzi. Wyjaśnia jedynie, że nie ma w Polsce prawa, które zmusiłoby taksówkarza, hotelarza, piekarza czy właściciela sklepu to zawarcia umowy, której zawrzeć nie chce!!! Oj, t**y ten kraj. Ciekawe, czy gdy napiszę "tempy", ktoś zauważy różnicę?
gość
6 lat temu
Lewactwo jak widzę tradycyjnie panoszy się na kundelku. Słuchajcie durnie - jak ktoś ma swój biznes ma prawo oferować swoje usługi komu mu się żywnie podoba. A wam ćwoki nic do tego.
gość
6 lat temu
Po prostu zwykły k****n ma pusto w głowie ale chciałby coś powiedzieć więc jeśli zabiera głos ktoś gdzie zamiast mózgu to w tym miejscu chlupocze mu woda to się nie ma co dziwić, że mówi takie bzdury.
Jarosław K. i...
6 lat temu
Wypie...dolić wszystkich polaczków którzy wyjechali za granicę do kraju bo to dopiero złodzieje, brudasy i zboczeńcy
Jumbo
6 lat temu
To jest miłość chrześcijańska dziadów z PiS. Stary zboczeniec może wszystko a m******w nie wpuszczą do Hoteli. Ciekawe dupowłazy jak przyjedzie czarny biskup to wpuścicie czy pogonicie na Madagaskar.
gość
6 lat temu
temu panu tez hotelarz moze odmowic ze wzgledu na stan umyslu
gość
6 lat temu
co na to godson?
Nowak
6 lat temu
A za tydzień będą odmawiać kwaterunku w hotelu osobom, które ważą więcej niż 100 kg bo zarwą łóżka ! A za dwa tygodnie tym chudym, bo mało kupują jedzenia w restauracji hotelowej.
gość
6 lat temu
własciciel hotelu powinien miec prawo do wszystkiego!
gość
6 lat temu
jakbym miał taka twarz, to bym na niej siadał.
gość
6 lat temu
Pracowałam kiedyś w miejscu, gdzie kilka razy Romowie zrobili sporo problemów i chociaż zapłacili za usługę, to i tak były straty, bo zawsze coś było zniszczone. Potem szef powiedział, że Romów nie obsługujemy. Oczywiście, nie było to oficjalnie, ale jak przyjeżdżali Romowie, to po prostu akurat "nie było wolnych miejsc".
gość
6 lat temu
Moim zdaniem,każdy ma prawo decydować z kim chce i może zawrzeć jakąkolwiek transakcję. Jesteśmy już tak mocno zmuszani do tolerancji i to w różnych dziedzinach,czy to rasizmu,homofobii,antysemityzmu itd.,że doprowadza to do absurdów.Na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej czarni nastolatkowie idąc ulicą walą pięścią znienacka przechodnia białego.Płeć i wiek osoby atakowanej nie ma znaczenia.Taka zabawa.Ale on nic nie może zrobić ani powiedzieć,bo zostanie okrzyczany rasistą.Oni o tym wiedzą i to daje im możliwość zabawiania się w ten sposób.Nie dajmy się zwariować.Nie popadajmy w skrajności w żadnej dziedzinie życia.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie