Trwa ładowanie...
Droppa
Droppa
|

Biznesowe IMPERIUM ojca Tadeusza Rydzyka: termy toruńskie, gigantyczne świątynie i HOJNE datki ze Skarbu Państwa (ZDJĘCIA)

303
Podziel się:
303
Podziel się:

Choć Tadeusz Rydzyk sam twierdzi, "że nie ma nic", zarządzane przez niego spółki obracają kwotami rzędu kilkuset milionów dolarów. Czy to oznacza, że na co dzień "skromny zakonnik" pławi się tak naprawdę w luksusie? Przynajmniej oficjalnie nie...

1
 / 11
Biznesowe IMPERIUM ojca Tadeusza Rydzyka: termy toruńskie, gigantyczne świątynie i HOJNE datki ze Skarbu Państwa (ZDJĘCIA)
Biznesowe IMPERIUM ojca Tadeusza Rydzyka: termy toruńskie, gigantyczne świątynie i HOJNE datki ze Skarbu Państwa (ZDJĘCIA)
Imperium Tadeusza Rydzyka. Obraca setkami milionów złotych (fot. East News)
0
0

Przypowieść o talentach z Ewangelii wg św. Mateusza uczy nas, aby stale rozwijać i dbać o nasze szczególne umiejętności. Zawartą w opowieści mądrość ewidentnie wziął sobie do serca ojciec Tadeusz Rydzyk, który mimo złożenia ślubów ubóstwa przy wstąpieniu do zakonu redemptorystów, zbudował przy hojnej pomocy Skarbu Państwa gigantyczne finansowe imperium. Konsekwentnie twierdzi przy tym, że "sam nie ma nic". Cóż za wrodzona skromność!

Tomasz Piątek, autor aż dwóch tomów poświęconych słynnemu zakonnikowi otwarcie stwierdza, że: "Kwoty, którymi obraca i które posiada [Rydzyk], na pewno bliższe są miliardów, niż milionów". Według wersji oficjalnej uwielbiany przez Prawo i Sprawiedliwość rezydent Torunia zamieszkuje tymczasem skromną klasztorną celę, w której znajdziemy jedynie łóżko, biurko z krzesłem, no i jeszcze szafę. W końcu więcej mu do codziennego funkcjonowania nie potrzeba. Dobrze, że chociaż dostał od bezdomnego te słynne dwa volkswageny...

Sami zobaczcie, jak prezentuje się wielomilionowe imperium zbudowane przez ojca Rydzyka. Ma skubany łeb do interesów?

2
 / 11
Zdywersyfikowane źródła dochodu

Jak na wytrawnego biznesmena przystało, skromny zakonnik Tadeusz Rydzyk nie polega wyłącznie na jednym źródle dochodów. Przewodzi aż dwóm fundacjom, z których każda zajmuje się co najmniej paroma rodzajami działalności. Pod parasolem pierwszej z fundacji - Naszej przyszłości, znajdują się sieć komórkowa, wydawnictwa i księgarnie, a także szkoły. Na koniec 2021 roku fundacja wykazała 7,3 miliona złotych przychodu. Zysku "na czysto" było aż 1,6 miliona.

3
 / 11
Klejnot w koronie

Oczywiście ojciec Rydzyk najlepiej kojarzony jest ze swej szeroko zakrojonej działalności medialnej. Ta akurat znajduje się pod opieką fundacji Lux Veritatis. W portfolio organizacji znajdziemy też m.in. Polskie sieci cyfrowe, Geotermię Toruń, Termy toruńskie, Telewizję Trwam, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej, jak również Muzeum Pamięć i Tożsamość. W jednym z ostatnich rozliczeń fundacja wykazała przychody rzędu 56 milionów złotych. Zysk netto oszacowano na 1,4 miliona.

4
 / 11
Budowlany koszmarek za grube miliony

To właśnie fundacje Rydzyka były głównym inwestorem budowy toruńskiego Centrum "Polonia in Tertio Millenio". Na jego terenie stanął Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła. Świątynia kosztowała skromne 100 milionów złotych. Sama świątynia jest w stanie pomieścić natomiast blisko 3 tysiące wiernych. Na terenie kompleksu, którego powierzchnia wynosi łącznie 22 hektary, znalazło się też miejsce dla "Parku Pamięci". To właśnie budowy tego parku dotyczyła głośna afera mailowa. Rydzyk miał ponoć poganiać samego premiera Mateusza Morawieckiego, aby Skarb Państwa jak najprędzej przyznał mu środki potrzebne do budowy parku.

5
 / 11
Coś dla duszy, coś dla ciała...

Jako człowiek patrzący w przyszłość, Rydzyk rozwija także swoją działalność w przestrzeni internetowej. W prowadzonej przez jego fundacje sklepach znajdziemy takie rarytasy, jak choćby mąka z kasztanów, za którą zapłacimy niecałe 60 złotych za kilogram. Któż mógłby też zapomnieć o takich hitach jak przyprawa do miodu gruszkowo-ziołowego za jedyne 80 złotych i absolutny bestseller - święte obrazki do "ochrony" przed COVID-19.

6
 / 11
Kuźnia młodych talentów

Niezwykle ciekawym elementem imperium Tadeusza Rydzyka (skromnego zakonnika) jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Warto zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z uczelnią prywatną. Ma ona jednak formę o tyle nietypową, że może liczyć na wyjątkowo hojne dofinansowania od rządu. Na ten przykład, jak myślicie, gdzie dotychczasowy minister sprawiedliwości posłał sędziów w ramach "specjalnego szkolenia". Do najlepszych uczelni w kraju? Ależ skąd. To właśnie Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w 2019 wygrała konkurs na poprowadzenie kursu. Otrzymała za to bagatela 3,85 miliona (!) złotych.

7
 / 11
Owocna współpraca

Dziennikarz Tomasz Piątek, autor dwóch tomów "Rydzyk i przyjaciele" otwarcie powiedział na początku 2023 w programie Wirtualnej Polski Sprawdzamy, że: "Po dojściu PiS do władzy Państwo Polskie stało się dla Tadeusza Rydzyka dojną krową, którą on wysysa bez umiaru i bez litości". Dziennikarka Bianka Mikołajewska zauważa tymczasem, że od początków panowania rządów PiS do przynajmniej 2021 roku, organizacje zarządzane przez Rydzyka otrzymały ze Skarbu Państwa tym czy innym sposobem 325 milionów złotych (!).

Najhojniejsze okazały się Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a także i od jakiegoś czasu Kancelaria Premiera.

8
 / 11
Ręka rękę myje

Jak możecie się domyślać, tłoczenie tak niewyobrażalnych kwot ze Skarbu Państwa na bliżej nieokreślone cele zakonnika wzbudziło zainteresowanie. Sprawą zajęła się organizacja Watchdog Polska, która od 2016 roku walczy o to, aby Lux Veritatis wykazało w końcu, na co przeznaczane są pieniądze z państwowej kasy. Lux Veritatis niczego wykazać nie chciało. Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji fundacja Rydzyka przegrała, jednak już w apelacji wyszło na to, że wszystko tak w zasadzie jest cacy i po co w sumie grzebać skromnemu zakonnikowi w papierach.

Działacze Watchdog Polska zaczęli się niepokoić gdy minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednym - Zbigniew Ziobro, we własnej osobie pojawił się w studiu Radia Maryja, aby stwierdzić, że organizacje Rydzyka w żadnym razie nie są niczemu winne. Oczywiście w żadnym razie nie leżało to w jego kompetencji, aby przesądzać o wyrokach sądu. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak w uszach sędziów wybrzmiała tego typu deklaracja ze strony szefa resortu.

9
 / 11
"Nie mam nic"

No dobra, spółki spółkami, ale ile w końcu ma na koncie sam ojciec Tadeusz. Sam twierdzi, że "nie ma nic". Jeżeli jakiś majątek prywatny faktycznie istnieje, to musi być bardzo dobrze ukrywany.

Majątek osobisty jest nieznany. Nie wiemy, jakie ma oszczędności, gdzie są te oszczędności - mówiła w programie Sprawdzamy dziennikarka Bianka Mikołajewska.

10
 / 11
Skromne życie redemptorysty

Nie do końca jest też jasne, w jakich warunkach przyszło żyć naszemu skromnemu zakonnikowi. W końcu zaraz po ukończeniu nowicjatu redemptoryści składają przed Bogiem śluby ubóstwa. Wiadomo tylko, że kapłan ma do swojej dyspozycji mieszkanie w klasztorze redemptorystów. W tym samym budynku mieszka jeszcze blisko 30 osób. Na dobrą sprawę nie wiemy, jak klasztor prezentuje się od środka. Jeszcze w 2011 roku Tadeusz Rydzyk twierdził, że w jego kwaterach znajdują się tylko niezbędne elementy wystroju.

Łóżko, szafa, biurko, krzesło. Cóż więcej potrzeba?

11
 / 11
Dar od serca

Oczywiście nie samą celą klasztorną człowiek żyje. Na szczęście Rydzyk może liczyć na oddanych wiernych, którzy chętnie osładzają jego skromną codzienność. Pisząc o imperium zakonnika, nie sposób przemilczeć dwóch volkswagenów, o których w 2018 roku usłyszała cała Polska. Oto samochody miały zostać podarowane Rydzykowi przez bezdomnego, który zapłacił za z wygranej na loterii sumy pieniędzy.

Przyjechał bezdomny i dał nam dwa samochody. Pan Stanisław z Warszawy, niestety zmarł - twierdził Rydzyk.

KOMENTARZE
(303)
Szok
3 miesiące temu
Skandal! Normalnie jak w średniowieczu, kiedy odpowiednia sumka kupowała każdemu bogaczowi rozgrzeszenie, a księża żyli w pałacach...
Proszę
3 miesiące temu
Proszę tego pana w sukni rozliczyć do złotówki plisssss Szymon !!!!!
???????
3 miesiące temu
Gdzie w tym wszystkim jest Bóg
Alojz
3 miesiące temu
Ojciec sromotnik od złego pochodzi . To mason jest
Kryśka
3 miesiące temu
380 milionów dla niego - nigdy tego nie zapomnę. A na "siepomaga" zazwyczaj 2 mln wystarczy zebrać, żeby uratować życie dziecka. Ile to byłoby zdrowych dzieci? 190!!!!!
Najnowsze komentarze (303)
Franek
2 miesiące temu
Teraz to się chyba skończy, ile będziemy pracować na bogaczy.
Tom
3 miesiące temu
Jestem osobą wierząca i praktykująca, ale uważam, że to żaden ksiądz. Raczej biznesmen i z kościołem i wiarą w gruncie rzeczy ma niewiele wspólnego. Nikt nie mówi, że ksiądz ma żyć o chlebie i wodzie, ale to co się wyprawia Pan R to jest nie do pomyślenia.
Mariola
3 miesiące temu
O.Rydzyk to ksiądz który bardzo wiele zrobił dla polski i.polakow Polacy z przyjemnością słuchają i oglądaja telewizję Trwam i Radio..Maryja to też świetny biznesmen niejeden rządzący powinien brać z jego mądrość i i pracowitość przykład
Emeryt.
3 miesiące temu
Państwo w państwie?Nie ma na niego silnych,tak jak i na klasztor??????????????????
Tola
3 miesiące temu
oby sie w piekle smazyl, razem z innymi klehami i klakierami, ktorzy mu tu slodza, aaa hmmm, belfer itd, dlaczego ich komentarze nie sa usuwane?
Tola
3 miesiące temu
oby sie w piekle smazyl, razem z innymi klehami i klakierami, ktorzy mu tu slodza, aaa hmmm, belfer itd, dlaczego ich komentarze nie sa usuwane?
Bonnito
3 miesiące temu
Księża na Księżyc! 👏👏👏🎉🎉
Kopernik
3 miesiące temu
Małgorzata Kożuchowska z mężem uwielbiają Ojca Rydzyka który potrafi zdobywać duże pieniądze, takie przyjaźnie procentują :)
Nowa
3 miesiące temu
No i zobaczcie sobie pisokatolicy jak wygląda ta wasza wiara. Pieniądz i zepsucie! Drugiego człowieka byście w łyżce wody utopili za to, że ma inne poglądy czy zwyczaje, ale za to wy jesteście obłudni, zakłamani i chorzy! Nie macie nic wspólnego z miłosiernymi chrześcijanami, karmicie jakiegoś cwanego grubasa pieniędzmi. On opływa w luksusu, a wy jeszcze myślicie, że ten pseudoduchowny da wam zbawienie. Jesteście ślepi. Ślepe owce idące na rzeź.
nick
3 miesiące temu
przecież on nie złożył żadnych ślubów a tym bardziej ubóstwa więc nie wiem po co takie rzeczy piszecie. To zwykły biznesmen. Przypominam że wszyscy wierzą mu na słowo w te święcenia w Stanach tylko jakoś dowodów brak
[FN]
3 miesiące temu
sorki ale NIE WYRZUCAM PIENIĄŻKÓW W BŁOTO aby wspierać biznesy jawnej mafii czarnoksiężników !!!
Ed
3 miesiące temu
A że jest współqłaścicielem sklepów Żabka to nie wspominacie
Aga
3 miesiące temu
Nie mogę już na niego patrzeć.Obrzydliwy widok.Nie piszcie już o nim.
Karola
3 miesiące temu
Religia wszelka jest niebezpieczna i powinna być zakazana!
...
Następna strona
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Edward Miszczak z Anną Cieślak, Katarzyna Zielińska i Cezary Żak brylują na premierze w Teatrze Komedia (ZDJĘCIA)

W piątek w Teatrze Komedia miała miejsce premiera spektaklu "Czego nie widać". Na wydarzeniu nie zabrakło gwiazd. Swoją obecnością zaszczycili m.in. Katarzyna Zielińska, Cezary Żak oraz Edward Miszczak z żoną.
9.

Allan Krupa popala papierosa przed warszawskim butikiem. Co na to Edyta Górniak? (ZDJĘCIA)

Allan Krupa odwiedził ostatnio warszawski butik należący do ojca jego ukochanej. 19-letni syn Edyty Górniak wykorzystał chwilę samotności, by zaspokoić głód nikotynowy. Mama będzie zadowolona?
8.

Wyluzowana Meghan Markle w okularach Givenchy i płaszczu za 25 TYSIĘCY. Harry'ego z nią nie było... (ZDJĘCIA)

Meghan Markle nie jest już w szeregach royalsów, ale wciąż budzi spore zainteresowanie. Nic zatem dziwnego, że gdy wybrała się na lunch ze znanymi koleżankami, przed wejściem czekali na nią paparazzi. Żona Harry'ego obdarowała ich uśmiechem.
7.

Maja Rutkowski wdzięczy się W BIKINI na greckich skałach (ZDJĘCIA)

Maja Rutkowski przebywa obecnie na wakacjach w Grecji i ochoczo dokumentuje urlop w sieci. Ostatnio żona detektywa pochwaliła się zdjęciem w bikini wykonanym na tle malowniczych krajobrazów. Zrelacjonowała też wycieczkę w towarzystwie pociech.
6.

Szalona noc Jakuba Koseckiego: kobiety, kieliszki i zabawa do białego rana (ZDJĘCIA)

Jakub Kosecki wybrał się ostatnio na miasto. Piłkarz, który niedawno zadebiutował w Fame MMA, ochoczo bawił się ze znajomymi i gawędził z tajemniczą blondynką.
5.

Zasępiony Tomasz Karolak w kapturze zmierza do Land Rovera za 400 TYSIĘCY ZŁOTYCH (ZDJĘCIA)

Tomasz Karolak został "przyłapany" przez fotoreportera, gdy wychodził z lokalu gastronomicznego. Zakapturzony aktor ze słuchawkami w uszach powędrował do zaparkowanego nieopodal Land Rovera wartego 400 tys. zł.
4.

Zendaya w komplecie od Alexandra McQueena z 1999 roku promuje drugą część "Diuny". Ikona? (ZDJĘCIA)

Zendaya po raz kolejny udowodniła, że pretenduje do tytułu ikony mody. Aktorka podczas trasy promującej drugą część filmu "Diuna" zaprezentowała się w komplecie od Alexandra McQueena, zaprojektowanym dla Givenchy w 1999 roku.
3.

Amanda Seyfried w koronkowej sukni ZACHWYCIŁA na Berlinale 2024 (ZDJĘCIA)

Amanda Seyfried pojawiła się na tegorocznej edycji Berlin International Film Festival. Amerykańska aktorka olśniewała na czerwonym dywanie w stylowej czarnej sukni.
2.

Naturalna Angelina Jolie z ODMIENIONĄ fryzurą "przyłapana" na ulicach Nowego Jorku. Udana metamorfoza? (ZDJĘCIA)

Od jakiegoś czasu Angelina Jolie unika show biznesu i na próżno szukać jej zdjęć na ściankach. Aktorka jest zajęta prowadzeniem działalności charytatywnej oraz zagłębianiem się w przemysł modowy. Tym razem jednak fotoreporterzy "złapali" gwiazdę przed swoim atelier.
1.

Bella Thorne w ODWAŻNEJ KREACJI przybywa na pokaz w Mediolanie. Przesadziła? (ZDJĘCIA)

Bella Thorne pojawiła się ostatnio na pokazie marki Diesel w ramach Tygodnia Mody w Mediolanie. 26-letnia celebrytka na wydarzenie wybrała odważną kreację, która nie pozostawiała zbyt wiele dla wyobraźni.