Martyna Wojciechowska o zaginionych grotołazach: "Bez takich jednostek nie wiedzielibyśmy, jak świat wygląda"

72
Podziel się

W czwartek wieczorem ratownicy TOPR odnaleźli ciało jednego z dwóch poszukiwanych mężczyzn.

17 sierpnia sześciu speleologów weszło do Jaskini Wielkiej Śnieżnej, najgłębszej jaskini w Tatrach, której korytarze liczą blisko 24 kilometry. Dwóch z nich zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza w tak zwanych Przemkowych Partiach. Po wyjściu z jaskini w sobotę późnym popołudniem towarzysze uwięzionych grotołazów zawiadomili ratowników TOPR. Tydzień od rozpoczęcia poszukiwań toprowcy dotarli do jednego z dwóch poszukiwanych grotołazów z wrocławskiego speleoklubu.

Zdecydowano również o zakończeniu akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Zmagania ratowników obserwowała Martyna Wojciechowska. Podróżniczka podkreśliła, że speleologia nie jest zajęciem łatwym, a grotołazami kieruje przede wszystkim pragnienie ekstremalnych doświadczeń, odkrywania nieznanego i przesuwania granic ludzkich możliwości. Zdaniem Martyny "bez takich jednostek nie wiedzielibyśmy, jak świat wygląda".

KOMENTARZE
(72)
gość
5 miesięcy temu
w takie miejsca można wpuścić sondę a nie pchać się w dziurę o średnicy odpływu w wannie
gość
5 miesięcy temu
Pierwsza moja myśl była po cholerę tam leźli i narażali na niebezpieczeństwo tylu ludzi którzy musieli ich ratować.
gość
5 miesięcy temu
A może jednak nie wszystko jest dla ludzi??? Człowiek wszędzie sie pcha,niszczy wszystko, nie szanuje niczego....łażenie po grotach niczego nie wnosi,to samo alpinisci,lezą bo chcą a nie dlatego,ze od tego zależy dalszy rozwój ludzki.
Gość
5 miesięcy temu
Nie wiem, czy jest sens aż tak ryzykować. Jaki świat, bo ja jakoś ciekawa skał nie jestem. To jest tylko taki fan wyłażących tam w te szczeliny.
gość
5 miesięcy temu
Dlaczego podatnicy mają finansować tą zbędną ciekawość
Najnowsze komentarze (72)
gość
5 miesięcy temu
Ash: to nie dzięki grotołazom, którzy chodzą w nie organizowanych wyprawach wiemy, że Ziemia jest okrągła, tylko dzięki matematykom i astronomom, gwoli prawdy.
gość
5 miesięcy temu
Martyna, a po co dynamit?
gość
5 miesięcy temu
Jakąś podrzędna kelnereczka nagle stała się instruktorka żeglarstwa. Dobre sobie ale sciema ,po prostu wyrwał jakąś panienke.
gość
5 miesięcy temu
I sie nie dowiemy, bo nie zyja...!!! Ta pani uwaza sie za ekspertke???
gość
5 miesięcy temu
Usunęli mi komentarz bo opowiedziałam się za grotołazami...ale badziew..
gość
5 miesięcy temu
Po co odbierać tajemnicę ziemi.
gość
5 miesięcy temu
Oburzajacym jest ze prowadzacy szef poszukiwan stwierdza ze skoro jeden z uwiezionych w skalkach nie zyje to drugi prwnie tez - wiec teraz akcja przyjmie inna forme - poszukiwanie. niezywych Ludzie - jak czuje sie rodzina poszuk !!Jak tak mozna bezdusznie powiedziec ??A moze zyje .......
ash
5 miesięcy temu
Ja proponuję wszystkim tym co nie chcą akcji ratunkowej dla grotołazow, aby zrzekli się jej również dla siebie, gdy cisną gaz jak poj.by na autostradach. Martyna dobrze mówi. Gimby nie rozumieją, że dzięki odwaznym odkrywcom wiemy że ziemia jest okrągła.
tropicielka
5 miesięcy temu
Opowiedz proszę, w jaki sposób podatnicy finansują speleologów, bo chyba zapomnieliście o mnie:) chętnie przyjmę kasę, bo sprzęt jest drogi!
Tropicielka
5 miesięcy temu
Jestem grotołazem, proszę o pytania
gość
5 miesięcy temu
Przez zwykła głupotę i „ciekawość świata” narażono ogrom ludzi! Za pieniądze podatników Może wreszcie Wojciechowska przestanie wygłaszać swoje”mądrości”
gość
5 miesięcy temu
A potem naraża się życie wielu osób ratujących?!
Mańka
5 miesięcy temu
Powinno być wymagane na każdą wyprawę indywidualne prywatne ubezpieczenie.Ja nie chcę dokładać się do widzimisię takich bezmózgich ludzi.Jeszcze na dodatek musiały być użyte materiały wybuchowe i zaburzono naturalne piękno tego miejsca.
gość
5 miesięcy temu
Martna Wojciechowska myli się.
...
Następna strona