Trwa ładowanie...
Przejdź na
Venus
Venus
|
aktualizacja

Znamy polskiego kandydata do Oscara! Dobry wybór?

60
Podziel się:

Polski Instytut Sztuki Filmowej podczas specjalnie zwołanej konferencji zdradził, który film będzie walczyć o nominację do przyszłorocznych Oscarów. Czy Polska ma szanse w wyścigu o złotą statuetkę?

Znamy polskiego kandydata do Oscara! Dobry wybór?
Znamy polskiego kandydata do Oscara! (Getty Images,)

Wiadomo już, który z polskich film będzie starać się o oficjalną nominację do Oscarów w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". We wtorek o godzinie 15:00 odbyła się specjalna konferencja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w trakcie której ogłoszono, że w tym roku szansę otrzymał obraz "Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli (DK Welchman) i Hugh Welchmana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie kino rośnie w potęgę. Dyrektor PISF: "Jest co świętować"

"Chłopi" polskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film międzynarodowy"

Decyzję o tym, który polski tytuł będzie starać się o nominację do nagród Akademii Filmowej, podjęła sześcioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej, producentki nagrodzonej Oscarem "Idy". Skład komisji zaakceptował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Autorzy "Chłopów" zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf "Vincenta", ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem , ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia , która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi - czytamy w oficjalnym komunikacie PISF.

Film jest autorską adaptacją powieści, opowiadającej o życiu członków społeczności wiejskiej w XIX wieku, kładącą jednak znaczny nacisk na historię wielkiej namiętności i zakazanej miłości między bohaterami, która prowadzi do waśni i niesnasek. Dwójka reżyserów zebrała ekipę ponad stu malarzy i animatorów, którzy przez cztery lata pracowali nad tym, aby oddać każdy kadr filmowy w formie malarskiej. "Chłopi" powstali bowiem najpierw jako film aktorski, z udziałem plejady gwiazd polskiego kina, a następnie opracowano metodę animacji, zamieniającą każdy kadr w małe dzieło sztuki - przekazuje Polski Instytut Filmowy.

Kiedy dowiemy się, czy "Chłopi" powalczą o Oscara?

O tym, czy "Chłopi" zdobędą szansę na nominację do Oscara dowiemy się 21 grudnia, kiedy opublikowana zostanie tzw. "oscarowa shortlista", składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". Oficjalne nominacje do Oscara zostaną ogłoszone z kolei 23 stycznia 2024 roku. Sama Gala Oscarów odbędzie się w Los Angeles w niedzielę 10 marca 2024 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(60)
Lucy
2 miesiące temu
Polska kinematografiia na światowym poziomie. Chapeau bas dla malarzy którzy włożyli siermiężny wysiłek w malowanie tego dzieła. Polska po Oscara!
team jagna
2 miesiące temu
Znakomity wybór! Film widziałam w Gdyni i wywarł na mnie ogromne wrażenie. Uniwersalna historia i hołd dla polskiej sztuki ludowej. Trzymam kciuki, ale nominacja w kieszeni! I to w wielu kategoriach
Kloe
2 miesiące temu
Mam nadzieję, że im się uda :)
arnold
2 miesiące temu
TAK, to jest bardzo dobry wybór.
Alojz
2 miesiące temu
Niech zgadnę ! Natalka ?? 😂😂😂😂😂😂😂
Najnowsze komentarze (60)
Rex
2 miesiące temu
Holland się pozbierała po gdyńskiej porażce?
Frycek
2 miesiące temu
Dobry wybór bo granica zielona to gniot
Ciekawski
2 miesiące temu
Czy ktoś może mi wyjaśnić, po co akceptacja ministra do zgłoszenia filmu?
Jaja
2 miesiące temu
Bardzo dobry!!!!!!
EMU
2 miesiące temu
Świetny wybór. Trzymam kciuki.
wsiSpokojna
2 miesiące temu
film wyraznie w guscie pisu
dziwne
2 miesiące temu
film nie zdobyl zadnej nagrody w Gdyni ale ma konkurowac do Oscarow?
Nilka
2 miesiące temu
Oby film byl lepszy niz ich stroje
Ania
2 miesiące temu
Jeśli w filmie nie ma aktorów czarnoskórych to nie ma szans na oskara.
Krak_the_king
2 miesiące temu
Proponuję "Baltazara Gąbkę". Też anime i też o naszej historii, wszak jest tam smok wawelski. Niesie bardziej uniwersalne wartości niż Chłopi.
gdrtymbj
2 miesiące temu
Już vincent nie został zauważony. To nie jest dobry wybór strategicznie ani moralnie. To jest jest powód do zachwytu dla tzw szerokiego odbiorcy.
papa pap
2 miesiące temu
Znowu historyczno- literacki gniot, który nikogo poza Polakami nie interesuje, bo nikt go nie zrozumie. Kolejny raz ten sam błąd i znowu będzie wielkie zaskoczenie, że nie dostaliśmy nagrody albo chociaż nominacji. No ciekawe dlaczego.
Siaga
2 miesiące temu
Tego się nie da oglądać przez te animacje... obraz skacze, aż niedobrze się robi... a szkoda...
gosc
2 miesiące temu
Gdyby ekranizowali Krzyzakow to byloby cos, albo chociaz Wande co nie chciala Niemca.
...
Następna strona