Próbne zadanie maturalne z WOS-u: "Czy to zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny?"

498
Podziel się

Uczniowie mają ocenić, czy zdjęcie mężczyzny pochylającego się nad dzieckiem w wózku jest normalne... Okazuje się, że... nie jest. Przeczytajcie odpowiedź.

Próbne zadanie maturalne z WOS-u: "Czy to zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny?"

Wprawdzie do matury zostało jeszcze sporo czasu, ale część szkół rozpoczęła już przygotowania uczniów do egzaminu. Jednym z przedmiotów, który mogą wybrać, jest Wiedza o Społeczeństwie. Próbny arkusz maturalny, jak się okazuje, kryje pewne niespodzianki.

Jedno z poleceń w książce z przykładowymi zadaniami maturalnymi wydawnictwa Operon brzmi: Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Swoje zdanie uzasadnij, odwołując się do fotografii.

Do ćwiczenia dołączone jest zdjęcie, na którym widać ojca pochylającego się nad dzieckiem w wózku. Sprawę nagłośnił serwis kobieta.wp.pl, zaalarmowany przez jednego z nauczycieli i egzaminatora WOS-u z 20-letnim stażem, Grzegorza.

Zarówno uczniowie, którzy zmierzyli się z zadaniem, jak i nauczyciel nie udzielili poprawnej odpowiedzi. Okazuje się bowiem, że według autora, powinna brzmieć ona:

Rodzina tradycyjna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz.

Nauczyciel i rodzice uczniów nie kryją oburzenia takim "nauczaniem".

Widziałam już w podręcznikach różne kontrowersyjne pytania, ale to jest kuriozum - mówi Anna, matka maturzysty. _**Co jest dziwnego w ojcu, który opiekuje się dzieckiem?**_

_**To definicja sprzed ponad 60 lat**_ - stwierdza nauczyciel. Z tego samego okresu, w którym elementarze szkolne karmiły dzieci obrazkami z mamą gotującą obiad i tatą przykręcającym śrubkę do kontaktu. Jednak nawet wówczas ojciec miał chyba prawo wziąć dziecko na ręce, bez groźby wyłamania się z tradycji.

Redakcja WP Kobieta próbowała skontaktować się z wydawnictwem Operon i porozmawiać o tendencyjnym i utrwalającym krzywdzące stereotypy zadaniu. Niestety, ani wydawnictwo, ani autor pytań, nie chcieli udzielić komentarza w tej sprawie.

KOMENTARZE
(498)
gość
3 lata temu
Ich tam wszystkich równo pogięło! A czy Kaczyński z kotem to normalna rodzina???!!
gość
3 lata temu
co to w ogóle za pytanie na maturze?!
gość
3 lata temu
Europa, a jednak ciemnogrod!
gość
3 lata temu
że co??? PiS rządzi widzę nawet w zadaniach maturalnych. co za zaściankowość
gość
3 lata temu
biedni zamknięci ludzie z jaskini
Najnowsze komentarze (498)
gość
3 lata temu
To jest akurat prawda! W tradycyjnej rodzinie rzeczywiście jest patriarchat i kobieta zajmuje się domem a mężczyzna utrzymaniem. Odpowiedź nie ocenia takiego modelu rodziny, tylko go nazywa i opisuje. Przecież nigdzie nie jest napisane, że taki model jest dobry czy najlepszy. Obecnie najpopularniejszy powinien być model nowoczesny, w którym oboje rodzice dzielą się opieką nad dziećmi i obowiązkami domowymi według schematu, który im odpowiada i w którym czują się dobrze.
pani
3 lata temu
Ale tania manipulacja dla tępej gawiedzi... a te ameby rzucone mięcho dostały i szarpią. Masakra... no można uwierzyć że pewien Niemiec porwał lud...
gość
3 lata temu
Pytanie dziwne, ale odpowiedź prawidłowa. Przecież istnieje coś takiego, jak tradycyjna rola kobiety np., co wcale nie znaczy, że to jest właściwe czy normalne. Po prostu jest tradycyjne. Nikt nie powiedział, że tradycyjna rodzina to rodzina właściwa i taka powinna być. Chodzi o to, że KIEDYŚ tak było (stąd określenie tradycyjna), paniali?
krzysztof
3 lata temu
to ja nie jestem tradycyjną rodziną bo byłem na tacierzyńskim i jestem z tego dumny
gość
3 lata temu
Obrazuje tradycyjny obraz rodziny, o ile tatuś nie jest gejem..
Gość
3 lata temu
tradycyjny model rodziny to owszem definicja być może sprzed 60 lat jednak proszę zauważyć że nie możemy ani nie mamy prawa zmienić tej definicji.. w związku z tym powstała definicja współczesnego modelu rodziny w którym to również ojciec wychowuje dzieci (jak na ilustracji)...
Gość
3 lata temu
nie rozumiem o co tyle problemu! pytanie było czysto teoretyczne: czy ilustracja przestawia model tradycyjnej rodziny!!! odpowiedz: oczywiście ze Nie! w tradycyjnym modelu rodziny (teoretycznie) funkcje wychowania pełni matka.gdyby odpowiedz ta dotyczyła współczesnego modelu rodziny to wtedy pojawił by się problem. w pytaniu nie było nowy ani o współczesnym modelu rodziny ani o odniesieniu się w ogóle do wychowania dziecka w obecnych czasach
Gość
3 lata temu
Dla mnie bardziej może chodzic o to, że nie jest to tradycyjny model rodziny( jest sam ojciec z dzieckiem), więc może sam wychowuje dziecko.
gość
3 lata temu
ale o co chodzi? gdzie my żyjemy !
gość
3 lata temu
o masakra! takie poglady maja w islamie, co za durny fanatyk takie odpowiedzi wymysla?
mama45
3 lata temu
model tradycyjnej rodziny to miłość, szacunek i wspieranie się wzajemnie. zacofanie, zacofanie i jeszcze raz zacofanie. zdaje się że stara panna czy stary kawaler to też było niemoralne w tradycyjnym "tamtym" świecie, więc co dzisiaj robią CI wszyscy z PIS-u. proponuję aranżowanie im małżeństwa - zobaczymy jak się sprawdzą?
MEN
3 lata temu
Rząd NIE MA z tym NIC wspólnego przecież, to ułożyła prywatna firma!!! Operon, przecież jest napisane jak byk. O dziwo, gazeta wybiórcza to wspiera.
Gość
3 lata temu
Średniowiecze... opieka nad dzieckiem lezy po stronie obu rodziców a nie tylko matki.... i co to za odppwiedz ze rola mezczyzny jest zarabianie pieniedzy i reprezentacja na zewnątrz...
gość
3 lata temu
Z tego zdjęcia wynika,że ojciec pochyla się nad dzieckiem a nie ,że sprawuje opiekę. DURNE.
...
Następna strona