Wtorek 12.04.2016 13:30

55 lat temu pierwszy człowiek poleciał w kosmos (ZDJĘCIA)

Jurij Gagarin Wostok lot w kosmos ZSRR Łajka

12 kwietnia 1961 roku 27-letni Jurij Gagarin na pokładzie statku Wostok wyleciał na orbitę okołoziemską. Start Wostoka odbył się o dziewiątej rano czasu moskiewskiego. Wsiadając na pokład Jurij Gagarin nie wiedział, czy dane mu będzie wrócić, bo zarówno to, jak zachowa się sprzęt i jak zareaguje ludzie ciało na przeciążenia było wówczas wielką zagadką. W czasie 108 minut okrążył naszą planetę, a potem wracając katapultował się 7 kilometrów nad Ziemią, co utrzymywano przez długi czas w sekrecie, bo Rosjanie bali się, że Międzynarodowa Federacja Lotnicza może nie uznać lotu, który nie skończył się klasycznym lądowaniem.

O pierwszeństwo w kosmosie ścigały się dwa mocarstwa: USA i ZSRR. Zanim udało się pierwszy raz wysłać w kosmos człowieka zarówno Amerykanie, jak i Rosjanie posyłali tam zwierzęta. Najbardziej znana była radziecka Łajka. O locie Gagarina zdecydowano na dosłownie tydzień przed startem, kiedy pojawiła się informacja, że Amerykanie planują pierwszy załogowy lot 28 maja.

Nazwiskiem Gagarina, który stał się największym bohaterem ZSRR nazwano miasto i wiele ulic i placów. Planowano też wysłać go na księżyc. Kosmonauta zginął jednak w 1968 roku w wypadku myśliwca MiG-15. Zobaczcie jego zdjęcia.

« Poprzednie 1/12

Jurij Gagarin

2Jurij Gagarin