Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kokosimo
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki rozwiewa wątpliwości dotyczące koronawirusa na YouTube: "Wojsko nie wkroczy na ulice, Warszawa NIE BĘDZIE ZAMKNIĘTA"

411
Podziel się

Aby dotrzeć do młodzieży i zdementować krążące fake newsy, premier odpowiedział na pytania internautów na kanale popularnego youtubera BLOWKA. "Nie ma potrzeby robić zapasów na lata" - zapewnił.

Mateusz Morawiecki rozwiewa wątpliwości dotyczące koronawirusa na YouTube: "Wojsko nie wkroczy na ulice, Warszawa NIE BĘDZIE ZAMKNIĘTA"
Mateusz Morawiecki (YouTube, YouTube)
bDzVNsjp

W związku z pandemią koronawirusa, która zdążyła dotrzeć już do Polski i pozbawić życia trzech osób, rodzimy rząd musiał podjąć radykalne kroki. Po tym, jak w ostatnich dniach zadecydowano o zamknięciu szkół, siłowni, kin, teatrów, na piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, a także poinformował o przywróceniu granic, które zostaną odtworzone na 10 dni z możliwością przywrócenia.

Zobacz także: Epidemia koronawirusa. Rząd organizuje loty dla Polaków za granicą
bDzVNsjr

Jako że w kraju zaczęła narastać panika, a w sieci zaczęły pojawiać się różnej maści fake newsy, partia rządząca wpadła na pomysł, aby odpowiadając na pytania internautów, Morawiecki mógł przedstawić aktualną sytuację w Polsce, rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące środków zachowania bezpieczeństwa i omówić plany na najbliższą przyszłość. Aby jego apel dotarł przede wszystkim do młodzieży, do przeprowadzenia wywiadu polityk wybrał znanego youtubera Karola "Blowka" Gązwę, który cieszy się w Internecie wyjątkową popularnością (jego konto na Youtube śledzi ponad 4 miliony subskrybentów). Rozmowa z Morawieckim zaczęła się od pytania, czy planowane jest zamknięcie miast oraz wkroczenie wojsk na ulice.

Wojsko nie wkroczy na ulice, Warszawa nie będzie zamknięta - zapewnił Morawiecki. Ale podstawową bronią przeciwko koronawirusowi jest to, żebyśmy nie ruszali się, jak najmniej przejeżdżali pomiędzy poszczególnymi miejscami. To jedyna rada, którą wszyscy epidemiolodzy nam dają. Jak najmniej kontaktu pomiędzy osobami.

Mateusz Morawiecki przyznał też, że w najbliższym czasie międzykrajowe podróże samolotami będą uniemożliwione.

bDzVNsjx

Na porannym rządowym zespole zarządzania kryzysowego zarządziliśmy, że ze względu na niewielkie zainteresowanie ruch międzynarodowy będziemy chcieli wyłączyć.

W dalszej części wywiadu Mateusz zdementował plotki, jakoby lekcje miałyby być odrabiane w wakacje, zapewniając też, że nie ma żadnych planów na przeniesienie egzaminów maturalnych.

Morawieckiemu zadano też pytanie, czy można oszacować, kiedy sytuacja w Polsce się uspokoi.

Zobacz, co się dzieje w krajach, które podjęły takie kroki, jak my tydzień, dwa, trzy tygodnie później, a niektóre jeszcze wcale. Na przykład w Hiszpanii jest naprawdę duże rozprzestrzenienie się koronawirusa i oni nie zamknęli jeszcze granic zewnętrznych, ale dziś na przykład mocno ograniczają ruch wewnątrz kraju. My nie chcemy do tego doprowadzić, żeby przyrost zachorowań był tak gwałtowny, jak we Włoszech czy Hiszpanii. Stąd te wszystkie działania, które podjęliśmy prewencyjnie. Czy kolejne będą podjęte? Być może tak. Prawdopodobnie. Bo widzimy, że największe sukcesy odniosły takie kraje, jak Japonia czy Chiny, które absolutnie ograniczyły ruch do niezbędnego minimum, czyli wyjście do pracy czy sklepu.

bDzVNsjy

Polityk odniósł się też do kwestii kwarantanny i sposobów, w jaki rząd będzie radzi sobie z potencjalnymi nosicielami wirusa. Dodał też, że sklepy spożywcze będą działać normalnie, w związku z czym "nie ma potrzeby robić zapasów na lata".

Sklepy będą otwarte, bo są niezbędne do życia. Kwarantanna będzie się rozszerzać. Zamknęliśmy granice i postanowiliśmy, że każdy, kto wjeżdża z zewnątrz musi być poddany kwarantannie ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne. Mamy dwa typy kwarantanny: tych osób, które były w kontakcie z osobami chorymi, mamy takich osób ponad sto. Te osoby podlegają regułom bardzo ścisłej kwarantanny, każda z nich jest sprawdzana przez policję, czy siedzi w domu, czy czegoś nie potrzebuje. Teraz będą wjeżdżały do kraju dziesiątki tysięcy ludzi i ta grupa też będzie musiała znaleźć się w kwarantannie, jednak nie będziemy w stanie sprawdzać dwustu tysięcy ludzi.

Na koniec Morawiecki zdradził na co zostaną przeznaczone pieniądze przekazane Polsce w ramach polityki spójności.

Chcemy zamortyzować, żeby gospodarka spadła na cztery łapy. Z polityki spójności będziemy wykorzystywali środki dla amortyzujących działań gospodarczych, choć przede wszystkim będziemy przeznaczali te środki z budżetu państwa polskiego - zakończył.

bDzVNsjz
Zobacz także: Czy MIASTA zostaną ZAMKNIĘTE?
bDzVNsjA
bDzVNsjS
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(411)
Antykorona
10 miesięcy temu
Tytaniczna ostatnio praca Ministra Szumowskiego, którą po prostu widać w podkrążonych oczach, zasługuje na najwyższe uznanie.
Edyta858585
10 miesięcy temu
Boże niech to sie jak najszybciej skończy, Dużo zdrowia dla wszystkich i zostańmy w domu im szybciej to zrozumiemy, tym szybciej wszystko wróci do normalności, oby 🙏
Mikejla
10 miesięcy temu
Dziękuje władzy ze nie czekała. Ludzie nie spalmy tego bo będzie nam cholernie ciężko.
bDzVNsjT
Jasio
10 miesięcy temu
Super inicjatywa
Just
10 miesięcy temu
Super pomysl!!! Brawoooo
Najnowsze komentarze (411)
...
10 miesięcy temu
unsub
Gosia
10 miesięcy temu
Pinokio rozlicz podatki. Oddaj co ukradles.
Njkm
10 miesięcy temu
Żenujące
Lll
10 miesięcy temu
Dlaczego promy nadal pływają? 700 ludzi zamkniętych przez 7 godzin w metalowej puszce, to przepis na tragedię.
Ewik33
10 miesięcy temu
...a ja mam zaufanie do tego rządu i jego działań. Trzymam kciuki i gorąco pozdrawiam :)
Ela
10 miesięcy temu
Szacun dla Pana premiera ca ciężka pracę i życzę dużo siły i zdrowia do działania
Aneta
10 miesięcy temu
Brawo dla Morawieckiego i Szumowskiego! Jestem z nich dumna ze tak walczą o naszych rodaków!
KROL
10 miesięcy temu
STARSI LUDZIE UMRA A O TO CHODZI
bDzVNsjL
Anka
10 miesięcy temu
Szpitale lekarze pielęgniarki nie są gotowe na tą epidemie co wy za bzdury opowiadacie nie ma leków nie ma łóżek respiratorów telewizja kłamie
JAK
10 miesięcy temu
PO MINISTRZE SZUMOWSKIM WIDAC JUZ ZMECZENIE
pIOTR
10 miesięcy temu
Premier u blowka, świat się kończy! KORONAWIRUS PRZY TYM TO PIKUŚ
czoko
10 miesięcy temu
blowek unsub :/
Wojsko
10 miesięcy temu
Co on za bzdury gada że wojsko nie wjedzie hahahaah jeśli ludzie nie zostaną w domach a virua będzie zaraz coraz więcej osób to trzeba wystawić odpowiednie służby żeby ludzie nie mogli wychodzić ... Hiszpania już zamknęła madryt , więc proszę powiedzieć prawdę! A nie mówić że napewno nie będzie wojska ...
dno
10 miesięcy temu
ten chłopczyk po prawej jak rozmawia z premierem niech usiądzie jak człowiek kulturalny a nie jakby rozsiadł się do whiskey z lodem
...
Następna strona
bDzVNskn