Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
|

Parafraza piosenki Zenka Martyniuka trafiła do... PODRĘCZNIKÓW JĘZYKA POLSKIEGO!

160
Podziel się

Opracowując wystylizowany na czasy średniowiecza tekst, uczniowie szóstych klas mają za zadanie podkreślić czasowniki i określić ich formy gramatyczne. Autor kultowego utworu o zielonych oczach może być z siebie dumny?

Parafraza piosenki Zenka Martyniuka trafiła do... PODRĘCZNIKÓW JĘZYKA POLSKIEGO!
Zenek Martyniuk trafił do podręczników szkolnych (East News)
bDfqKyMR

Choć w ostatnim czasie głośniej jest o poczynaniach syna Zenona Martyniuka aniżeli o samym Zenku, nie ma wątpliwości, że to lider zespołu Akcent jest gwiazdorem z prawdziwego zdarzenia.

W związku z zauważalnym w ostatnim czasie powrotem do łask gatunku muzycznego, jakim jest disco polo, artysta cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem, niż jak miało to miejsce w latach 90. Mieszkający w Grabówce obok Białegostoku 51-latek nie może odpędzić się od propozycji zawodowych, regularnie występując na największych muzycznych wydarzeniach, za które zdarza mu się zgarniać spore pieniądze.

bDfqKyMT

Daniel Martyniuk w PKP "niszczy" kolejny biznes

Jak się okazuje, twórczość autora kultowego utworu o zielonych oczach ma tak duży wpływ na polską kulturę, że jest już interpretowana w... szkołach.

W podręcznikach do języka polskiego dla szóstoklasistów znalazła się sparafrazowana piosenka Przez twe oczy zielone, a uczniowie mają za zadanie podkreślić w tekście utworu czasowniki i określić ich formy gramatyczne.

bDfqKyMZ

Fragment hitu "króla disco polo", nad którym muszą pochylić się uczniowie, został wystylizowany na czasy średniowieczne.

Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. (...) Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść. Że do lochu mnie wtrąca, niech wtrąca, nie myślałem. I w twych oczu błękicie, błękicie będę żyć - brzmi "najnowszy przebój wędrownych artystów grupy Akcentus".

Pod wpisem kabaretu Smile internauci nie kryli swojego zdziwienia tym, z czym obecnie przyszło się mierzyć uczniom podczas lekcji języka polskiego.

"Niestety to prawda. Znalazłam w ćwiczeniach córki z polaka. Szok i niedowierzanie",

bDfqKyNa

"Matko jedyna, miałam nadzieję, że to żart...",

"Absolutny szok!",

"Nie do wiary, czego uczą nasze dzieci... Tragedia" - czytamy.

Zenek może być z siebie dumny?

bDfqKyNb
bDfqKyNc
bDfqKyNu
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(160)
Ali
miesiąc temu
Jako polonistka powiem, że to ćwiczenie jest ciekawe dla uczniów i dzięki temu, że mogą skojarzyć tę piosenkę ze znaną im piosenką Zenka, łatwiej im będzie zapamiętać temat, który przerobili. Uważam, że to jak najbardziej na plus, całkiem zabawny tekst, nawet lepszy niż oryginał :)
sbhs
miesiąc temu
U nas w podręczniku był tekst Eldo XD
Realista
miesiąc temu
Skąd to zdziwienie? Jest to jeden z najpopularniejszych polskich utworów. Czy się to komuś podaba czy nie
bDfqKyNv
Kasia
miesiąc temu
Nie przesadzajmy.. to ma nauczyć wyłapać czasowniki a nie co autor miał na myśli. Mam siostrę cioteczną, która obecnie ma 11 lat. Bardzo lubi tę piosenkę i myślę, że szybciej się nauczy na takich przykładach niż na suchym tekście np bez rymów etc. Oczywiście, powinni również poznawać literaturę rodzimą, poważniejszą ale mają jeszcze czas na to.
Old school
miesiąc temu
Dawniej cytowano Shakespeare ...
Najnowsze komentarze (160)
Ppppppp
miesiąc temu
A dzieci morawieckiego uczą się hebrajskiego zamiast polskiego
Polak polski
miesiąc temu
Ogłupianie ciąg dalszy. PiS jest jak kościół w średniowieczu .głupim łatwiej się steruje. Dać 500 zabrać 1500 .
Krysia
miesiąc temu
Panie Zenku kocham Pana!!! Niech Pan zostawi tą krowę, Pana żonę i będzie ze mną. Jestem młoda i ładna i światowa, znam angielski. Będziemy mieć dziecko i będziemy wszędzie podróżować w najdroższych hotelach. Londyn, Paryż, Nowy Jork, drogi wózek dla dziecka. Wszystko już wymyśliłam.
Kolo
miesiąc temu
Mistrzowie Polski.
Ski
miesiąc temu
Najciekawsze jest to, że tę burzę rozpętali kabareciarze. Nie znam ich twórczości, ale chyba z ciekawości obejrzę, co prezentują humoryści nie potrafiący dostrzec pastiszu. :)
MAK2020
miesiąc temu
Takie będą Rzeczpospolite, jak młodzieży chowanie (cytat klasyka niedoslowny). Reforma edukacji pod hasłem „równać w dół” , bo przecież tylko ciemny lud wszystko kupi (cytat „klasyka„ sparafrazowany). Gdzie my dom?
Teresa
miesiąc temu
no nie, to chyba mi się sni!
Mrcll
miesiąc temu
Jak do tego doszło? Nie wiem.
bDfqKyNn
Dotka
miesiąc temu
Boże świat oszalał. Nie mogę na niego patrzeć ani go słuchać 😥
Dzidzi
miesiąc temu
Nie długo zostanie świętym,,,
Zielononóżka
miesiąc temu
Jak do tego doszło, nie wiem, że zostałam przekonana do celowości tego pomysłu. Wszak cel uświęca środki.A pamiętacie piosenkę Rosiewicza o Zenku?
nick
miesiąc temu
Jakie czasy, taki ''wieszcz''...
tomeknt5
miesiąc temu
Ale mi nowość - zeszyt ćwiczeń, z których pochodzi to zadanie, został zaktualizowany w ubiegłym roku. Nie rozumiem, dlaczego dopiero teraz panowie z kabaretu tę sprawę nagłaśniają. Swoją drogą - pomysł z taką przeróbką oryginału dzieciom bardzo się podoba i wierzcie mi, traktują ten utwór z przymrużeniem oka. Uczniowie potrafią odróżnić Mickiewicza od Zenka. Brawa dla Autorek serii tych podręczników;-)
Ewka
miesiąc temu
AUTOR TEKSTU: Marzanna Zrajkowska ... a nie Zenek Martyniuk!!!!
...
Następna strona
bDfqKyNP