Trwa ładowanie...
Kamil Kozłowski
Kamil Kozłowski
|
aktualizacja

Arkadius był najpopularniejszym projektantem w Polsce. Wrócił po 20 latach. Tak dziś wygląda (ZDJĘCIA)

75
Podziel się:
75
Podziel się:

Ponad 20 lat temu Arkadius lansował modę w nietypowym, bardzo odważnym wydaniu. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich projektantów zrezygnował z medialnego blichtru, od długiego czasu wiodąc ustabilizowane życie w Brazylii. Właśnie powrócił do ojczyzny, uczestnicząc w wyjątkowym dla niego wydarzeniu.

1
 / 5
Arkadius był najpopularniejszym projektantem w Polsce. Wrócił po 20 latach. Tak dziś wygląda (ZDJĘCIA)
Arkadius był najpopularniejszym projektantem w Polsce. Wrócił po 20 latach. Tak dziś wygląda (ZDJĘCIA)
Arkadius zrewolucjonizował świat mody lat dwutysięcznych (AKPA, Warda)
0
0

Niektórzy z was z pewnością doskonale pamiętają wejście w trzecie millennium. Przyniosło ono rewolucję na wielu innych płaszczyznach niż te, o których tak głośno rozprawiano 25 lat temu w kontekście jednego z wielu końców świata. To właśnie w tym okresie moda na dobre wkroczyła na polskie salony, a będące wówczas u szczytu popularności gwiazdy zaczęły rozsmakowywać się w brylowaniu w znanym towarzystwie, prezentując efektowne stylizacje na czerwonym dywanie. Oczywiście z perspektywy lat niektóre z nich wywołują salwy śmiechu wśród młodszych pokoleń, choć trzeba przyznać, że wiele noszonych przez nich dziś ubrań wyraźnie nawiązuje do początków lat 2000. Tylko czekać, aż tafta znów zagości na uroczystych bankietach...

Blisko ćwierć wieku temu jedynym źródłem modowych inspiracji były sprowadzane z Zachodu katalogi i magazyny. Z czasem lekcji odpowiedniego (i zarazem kosztownego) ubierania się zaczęli udzielać nam prekursorzy polskiej mody. Stawiający wówczas swoje pierwsze zawodowe kroki Ewa Minge, Maciej Zień czy Gosia Baczyńska od początku podążali drogą wieczorowej wytworności i elegancji. W kontrze do nich stanął szalony i ekscentryczny Arkadiusz Weremczuk posługujący się pseudonimem Arkadius.

Pochodzący z Parczewa projektant odniósł spektakularną karierę tuż po ukończeniu londyńskiego uniwersytetu artystycznego. Laureat prestiżowych nagród dostąpił zaszczytu ubierania takich ikon popkultury, jak m.in. Janet Jackson, Christina Aguilera czy Brad Pitt. Komplementy ze strony nielicznych rodzimych entuzjastów mody nigdy nie dorównywały słowom zachwytu, jakie kierowali do Arkadiusa zagraniczni krytycy podkreślający jego nieszablonowe wyczucie stylu. Mężczyzna nie bał się odważnych połączeń, niestandardowych rozwiązań, jak np. chęć wprowadzenia polskiego folkloru do wielkiego świata, podejmowania ważnej społecznie tematyki odzwierciedlanej w jego projektach, a przede wszystkim przeciwstawiania się lansowanym wówczas trendom.

W tym szaleństwie tkwiła bardzo skuteczna metoda. Arkadius stał się modowym wyznacznikiem początków XXI wieku. Po blisko dekadzie intensywnej pracy świadomie usunął się w medialny cień. 54-letni dziś artysta powrócił po wielu latach milczenia, pojawiając się na wystawie poświęconej jego bogatej twórczości. Jego dzieła pochodzące z wszystkich 14 rozmaitych kolekcji trafiły właśnie do Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie będą prezentowane aż do lipca przyszłego roku.

2
 / 5
Arkadius
3
 / 5
Arkadius
4
 / 5
Arkadius
5
 / 5
Arkadius
KOMENTARZE
(75)
Ania
1 tyg. temu
Pochodzący z Parczewa, nie z Lublina. I to jest duża sprawa, że mieliśmy, mamy kogoś z województwa lubelskiego z taką rozpoznawalnością.
Gość
1 tyg. temu
Strasznie chudziutki i jakoś staro wygląda. A swego czasu Arkadius był na zachodzie bardziej popularny ,niż w Polsce. Jak przyjechał do kraju ,to jego kariera skończyła się
Ela
1 tyg. temu
Taki młody jeszcze a wygląda jak po 70
Kamyczek
1 tyg. temu
Podziwiałam jego oryginalność i to, że faktycznie zdołał się przebić ze swoją marką daleko poza Polskę, ale nigdy nie potrafiłam zrozumieć jego estetyki. Bardzo postmodernistyczna i ocierająca się de facto o brzydotę i czystą prowokację. Pamiętam jego koszulki z wizerunkiem Jezusa, zdaje się, ze Wojewódzki pojawił się w niej w jednym z odcinków Idol’a dwie dekady temu. Właściwie ciężko to wszystko było nazwać modą, to była raczej jakaś dziwaczna forma performance i na krótki czas to faktycznie chwyciło. Formuła ta się jednak szybko zużyła a Arkadiusz nie powrócił już nigdy z niczym równie nowatorskim.
Podręczna
1 tyg. temu
Był dobry, a nawet bardzo dobry. Świetny. Niestety zabawa w Polskę mu nie wyszła, niepotrzebnie wracał tu z Anglii, trzeba było starać się o angaż u Stelli McCartney albo McQueena. Sukces, który miał, przyszedł na niego za wcześnie i chyba go nie ogarnął. Nie chodzi nawet o to jak prowokacyjne są jego projekty, one były po prostu świetnie odszyte, świetnie się układały. To było świetne krawiectwo. Ale w biznes to on nie umiał. A moda to przede wszystkim wielomiliardowy biznes. Czasami tak bywa, że obiecujący młody nie rozwija skrzydeł. Życie.
Najnowsze komentarze (75)
ania
7 dni temu
Świetny kreator mody, Polak.
Emma
1 tyg. temu
Falowanie i spadanie....Sęk w tym, że więcej tego spadania los nam funduje
EDYTA
1 tyg. temu
Obuwie dramat
CCC
1 tyg. temu
00: Pokaz kolekcji "Lucina, O!”, London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn A/W 2000: Pokaz kolekcji "Queen of Sheba"[7] London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn S/S 2001: Pokaz kolekcji "Paulina", London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn S/S 2001: Pokaz kolekcji "Paulina", Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie A/W 2001: Pokaz kolekcji "Prostitution?", London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn 2001: Pokaz kolekcji "Noc świętojańska", Łazienki Królewskie w Warszawie S/S 2002: Pokaz kolekcji "Virgin Mary Wears The Trousers", London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn A/W 2002: Pokaz kolekcji "The House of Pleasure", London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn A/W 2003: Pokaz kolekcji "Urban Orchid", New York Fashion Week, Tydzień mody, New York S/S 2004: Pokaz kolekcji "United States of Mind', London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn A/W 2004: Pokaz kolekcji "Le Freak, C’est Chic", London Fashion Week, Tydzień mody, Londyn A/W 2005: Pokaz kolekcji "Le cock", Athens Fashion Week, Tydzień mody, Ateny Spektakle operowe 2007: opera „Don Giovanni” reżyseria Mariusz Treliński, Dyrektor Artystyczny Plácido Domingo, Los Angeles Opera – projekt kostiumów. 2003: opera „Don Giovanni” reżyseria Mariusz Treliński, Dyrektor Artystyczny Plácido Domingo, Los Angeles Opera – projekt kostiumów. 2002: opera „Don Giovanni” reżyseria Mariusz Treliński, Teatr Wielki w Warszawie – projekt kostiumów[8]. Wzmianki prasowe ‘Some say avant-garde young designer Arkadius is, like Byron, mad, bad and dangerous to know. Others think he is a fashion great genius’ (Colin McDowell for Elle UK, maj 2002) ‘... think of Arkadius as the Alexander McQueen.... dresses with complicated cuts...’ (Sarah Mower, American Vogue – Style.com, wrzesień 2001) ‘…a powerful and poetic show... that demonstrated London’s ability to produce designers with unbridled creative energy and passion’ (Suzy Menkes, The International Herald Tribune, 28 września 1999) ‘Fashion’s latest fairy tale... His designs tread the fine line between die-hard glamour and raw-edged avant garde.’ (Philip Utz, Harper’s Bazaar, US, wrzesień 1999) ‘Arkadius generated buzz the way Mr McQueen did … One comes to London for… people like Arkadius’ (Cathy Horyn, The New York Times, 29 września 1999) Filmografia 2000: „Arkadius, życie na szpilkach” – film dokumentalny reżyseria Tomasz Magierski, (60 min)[9] 2003: „W cieniu Don Giovanniego” – film dokumentalny reżyseria: Rafael Lewandowsk
ja..
1 tyg. temu
Faktycznie wygląda niekorzystnie. Trochę właśnie jak 'Zdzisław' z Parczewa, ale cóż, wszystkim nam przybywa lat, nie mniej jednak pamiętam Arcadiusa z czasów typu 2003. Miał fajny show-room w centrum Warszawy.
hugo
1 tyg. temu
bez przesady.. kogo to obchodzi.. było minęło..
fhfh
1 tyg. temu
Napewno dobry projektant ale na wikipedii nie ma o nim w zadnym jezyku niz polski. Nie chce tworzyc iluzji do natalii janoszek ale to dziwne ze nie ma jakby swiat o nim zapomnial
NIEMOWLAK
1 tyg. temu
na jego stroju, co ma oznaczać?
Koko Kanell
1 tyg. temu
Pamiętam jak mieszkałam w Niemczech ,w niedzielę leciał na popularnej stacji taki program dotyczący gwiazd i mówili o nim ,że wschodząca gwiazda mody. Ucieszyłam się. A trzeba wiedzieć ,że media niemieckie przypominają te amerykańskie,interesują ich tylko rzeczy na swoim podwórku i najlepsi z najlepszych. Jak już nawiążą do wiadomości ze świata ,to tylko skupiają się na najważniejszych ,na ludzi którzy zasługują na uwagę.
Było sobie ży...
1 tyg. temu
Dragi drogi Arkadiusie nie służą ciału ani umyśle...
sylwia
1 tyg. temu
jest bardzo szczupły, może chory i zdrowie nie pozwala przytyć, w tym wieku kilka kilogramów więcej i twarz lepiej wygląda
Ttttt
1 tyg. temu
To był Janoszek w świecie mody!!!! Nic nie osiągnal w Paryżu, oprócz tego że wmawial Polakom swoją sławę
Małuer
1 tyg. temu
Na wygląd jak po kokainie trza sobie zapracować
Noni
1 tyg. temu
Przecież to była ściema jakich mało!!!!
...
Następna strona
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Celine Dion olśniewa na premierze dokumentu o sobie samej. Widać, że wraca do formy? (ZDJĘCIA)

17 czerwca w Nowym Jorku odbyła się premiera filmu o Celine Dion. Piosenkarka dotarła na wydarzenie, podczas którego zaprezentowała się w prostym looku. Klasa?
9.

Tak kiedyś wyglądała Patrycja Tuchlińska. Ukochana 77-letniego Józefa Wojciechowskiego bardzo się zmieniła? (ZDJĘCIA)

Patrycja Tuchlińska zaczynała karierą w konkursach piękności. Popularność i awans społeczny przyniósł jej jednak nie tytuł miss, a związek ze starszym o blisko pół wieku Józefem Wojciechowskim. Pamiętacie, jak zmieniała się ukochana miliardera?
8.

Michał Szpak w białym garniturze świeci NAGIM torsem na evencie. Ikona? (ZDJĘCIA)

Michał Szpak znów świeci swoją umięśnioną klatą. Tym razem piosenkarz pojawił się na evencie marki oferującej kosmetyki do włosów. Jego "look" odbije się w mediach szerokim echem?
7.

Selena Gomez obdarza ukochanego SOCZYSTYM pocałunkiem. Ładna z nich para? (ZDJĘCIA)

Selena Gomez od kilku miesięcy układa sobie życie u boku nowego partnera. Zakochani wybrali się na randkę do jednej z restauracji w Malibu. Po opuszczeniu lokalu nie mogli się od siebie odkleić.
6.

To ona skradła serce Kyliana Mbappe. Tak zmieniała się Rose Bertram (ZDJĘCIA)

Kylian Mbappe jeszcze do niedawna nie należał do mężczyzn stałych w uczuciach. Pewna blondwłosa piękność zdołała jednak usidlić popularnego piłkarza. Modelka Rose Bertram już od 1,5 roku spotyka się z gwiazdą francuskiej piłki.
5.

Tak mieszkają Patrycja Tuchlińska i Józef Wojciechowski: prywatny kort tenisowy, lądowisko dla helikoptera. Prawdziwy pałac? (ZDJĘCIA)

Patrycja Tuchlińska chętnie pokazuje w sieci kadry z prywatnego życia, które wiedzie u boku starszego o blisko 50 lat Józefa Wojciechowskiego. Celebrytka i bajecznie bogaty szef holdingu budowlanego mieszkają w imponującej posiadłości nad Zalewem Zegrzyńskim. Luksus wręcz bije po oczach. Zobaczcie, jak urządzili swoje cztery kąty.
4.

Gerard Pique "przyłapany" na ulicach Barcelony w towarzystwie 25-letniej speszonej kochanki (ZDJĘCIA)

Gerard Pique i Clara Chia Marti zostali sfotografowani podczas jednego z wyjść na miasto. Podczas gdy z twarzy piłkarza nie schodził uśmiech, jego (już) partnerka sprawiała wrażenie nieco zestresowanej.
3.

Gwiazdy brylują na gali rozdania nagród Tony: Angelina Jolie z córką, Nicole Scherzinger, Alicia Keys... (ZDJĘCIA)

W niedzielny wieczór już po raz 77. wręczono Nagrody Tony. Najwybitniejszych twórców teatralnych oklaskiwali znamienici przedstawiciele kina i muzyki. Kogo można było spotkać na czerwonym dywanie?
2.

Zagraniczni internauci ZACHWYCENI stylizacją Michała Probierza na meczu z Holandią: "KLASA SAMA W SOBIE" (ZDJĘCIA)

Na osłodę po porażce Biało-Czerwonych z Holendrami Michał Probierz został zalany komplementami dotyczącymi jego eleganckiej stylizacji, w której zadał szyku na murawie. "Panowie, co was powstrzymuje, by tak wyglądać" - padł komentarz zagranicznej internautki.
1.

WAGs wspierają Biało-Czerwonych przed meczem z Holandią: Mizgalska, Lewandowska, Dawidowicz (ZDJĘCIA)

Tuż przed pierwszym meczem polskiej reprezentacji w ramach Euro 2024, media społecznościowe zalała fala fotek rodzimych WAGs. Ukochane piłkarzy zameldowały się w Hamburgu, aby wspierać Biało-Czerwonych w starciu z Holandią.