Powstanie film o tragedii na Broad Peak. "Temat himalaizmu zelektryzował Polskę"
maciej berbeka
04.05.2018 08:30

Powstanie film o tragedii na Broad Peak. "Temat himalaizmu zelektryzował Polskę"

W roli żony Tomasz Berbeki wystąpi Ostaszewska. "Maja czuje ogromną presję".

Podziel się
Dodaj komentarz

W styczniu tego roku światowe media obiegła informacja o dramatycznych wydarzeniach w Pakistanie, gdzie pod szczytem Nanga Parbat, dziewiątego co do wysokości ośmiotysięcznika świata, utknęło dwoje himalaistów: Francuzka Elizabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz. Natychmiast rozpoczęto akcję ratunkową, której organizacja kosztowała 50 tysięcy dolarów. Ponieważ Pakistańczycy zapowiedzieli, że nie wyślą śmigłowców bez gwarancji finansowej, zbiórkę pieniędzy przeprowadzili internauci i polskie MSZ.

Ostatecznie udało się uratować tylko Revol. Wielu Polaków miało do niej żal o to, że przeżyła, podczas gdy Mackiewiczowi się nie udało.
Przy okazji wszyscy w Polsce stali się wybitnymi ekspertami w dziedzinie himalaizmu.

Nową narodową pasję postanowili wykorzystać producenci filmowi. Zdecydowali jednak, że na kręcenie filmu o tragedii na Nanga Parbat jest jeszcze za wcześnie. Emocje są zbyt świeże i nie wszystko zostało wyjaśnione. Zamiast tego skupią się na dramacie, który rozegrał się na Broad Peak pięć lat wcześniej.

Ten ośmiotysięcznik położony w paśmie Karakorum, latami uchodził za niemożliwy do zdobycia zimą. Aż 5 marca 2013 polska wyprawa dokonała pierwszego w historii zimowego wejścia na Broad Peak.

Dwóch himalaistów: Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli podczas zejścia. Na pozostałych dwóch: Adama Bieleckiego i Artura Małka, którzy ocaleli, spadła fala krytyki za łamanie etyki wspinaczkowej.

Jak informuje Fakt, w roli Berbeki, zdobywcy pięciu ośmiotysięczników, producenci obsadzili Ireneusza Czopa. Jego żonę, Ewę zagra Maja Ostaszewska.

Granie żyjącej postaci i opowiadanie prawdziwej historii jest trudne - przyznaje osoba z produkcji filmu. Z kolei temat himalaizmu w ostatnim czasie zelektryzował Polskę. Maja czuje ogromną presję, ale ma nadzieję, że podoła.

Niestety 30 kwietnia do mediów dotarła przykra informacja o śmierci żony alpinisty. Barbara Dyakowska-Berbeka zmarła po długiej chorobie.

komentarze
+1
+1
wow!
ważne
słabe
straszne
Napisz komentarz
Zwiń komentarze
04-05-2018

GośćPani Berbeka zmarła kilka dni temu...

04-05-2018

GośćPani Berbeka nie żyje..

04-05-2018

gośćAle jego żona nie żyje !! zmarła niedawno

07-05-2018

GośćA w roli Broad Paeaka - Giewont.

05-05-2018

GośćNie Barbara, tylko Ewa Dyakowska Berbeka.

05-05-2018

gośćŚmierć na własne życzenie ludzka głupota nie zna granic

05-05-2018

gośćŚmierć na własne życzenie ...ludzka głupota NIE ZNA GRANIC

05-05-2018

GośćpNigdy nie obejrze filmu z tą wscielizna Ostaszewska

05-05-2018

gośćTo beztalencie po operacjach plastycznych będzie grać żonę? A nie jednego z bohaterów męskich?

05-05-2018

gośćSzczyle z Pudelka jak zwykle przespali śmierć Ewy Berbeki....;-(