Trwa ładowanie...
Przejdź na

Tomasz Raczek ujawnia: "Ksiądz czynił mi awanse"

138
Podziel się:

"I to jest największy problem - oni naprawdę myślą, że ich nie tylko na ziemi, ale również w niebie prawa obowiązujące innych nie dotyczą" - mówi o filmie "Tylko nie mów nikomu" krytyk filmowy.

Tomasz Raczek ujawnia: "Ksiądz czynił mi awanse"
bESrEbkl

11 maja, w dniu premiery dokumentu braci Sekielskich na temat pedofilii w polskim Kościele Katolickim,film Tylko nie mów nikomu obejrzało ponad 2 miliony osób.

Dwa miesiące wcześniej, na konferencji prasowej Episkopatu stało się jasne, że duchowni nie przyjmą z własnej woli odpowiedzialności za molestowanie dzieci i wieloletnią zmowę milczenia wokół seksualnych skandali. Wręcz przeciwnie, arcybiskup Stanisław Gądecki wielokrotnie podkreślił, że "to nie jest problem samego Kościoła, tylko całego świata", a odpowiedzialność za pedofilię ponoszą nie molestujący duchowni, tylko szeroko pojęte wychowanie seksualne, którą biskup utożsamia z "seksualizacją dzieci". Czyli hierarchowie nadal trzymają się opinii arcybiskupa Józefa Michalika, że wszystkiemu winne są rozpasane seksualnie dzieci, które demoralizują cnotliwych z natury księży.

bESrEbkn

Tymczasem w reporcie Fundacji "Nie lękajcie się" znalazły się, tylko do tej pory, dane 60 pedofilów w sutannach oraz zeznania ponad 300 ofiar.
Niewykluczone, że film Sekielskich pomoże innym ofiarom odnaleźć w sobie siłę, by zmierzyć się z krzywdą, wyrządzoną przez duchownych.

Jedną z nich okazał się Tomasz Raczek. W opublikowanym w Internecie nagraniu zaczyna od omówienia filmu z punktu widzenia krytyka filmowego, czyli dziedziny, którą zajmuje się od lat.

Raczek przypomina, że problem molestowania seksualnego, które definiuje jako "rodzaj schorzenia", nie dotyczy tylko polskiego Kościoła, jednak w Polsce udało się go zamiatać pod dywan najdłużej. Szczególnie wstrząsające, zdaniem Tomasza, jest ukazanie mechanizmu tuszowania skandali, sprawnego przerzucania winy na ofiarę i zastraszania jej, w czym polscy hierarchowie osiągnęli dużą wprawę.

bESrEbkt

Nie mogłem uwierzyć, że wykształceni ludzie, hierarchowie Kościoła mogą tak zwodzić, kłamać i wykonywać tajne polecenia z Watykanu - wyznaje Raczek. Polski Kościół zatrzymał się na przełomie XX i XXI w. Ludowa wiara w to, że ksiądz jest kimś dobrym i nieskalanym i nic złego nie może go dotyczyć, jest głęboko utwierdzona w świadomości i podświadomości wierzących. Hierarchowie polskiego Kościoła przypominają biblijnych faryzeuszy.

Nie czują wyrzutów sumienia, coś tam mamroczą o tym, że Bogu się to nie spodoba, ale nie mają żadnego pomysłu na to, jak mogliby prosić ofiary o wybaczenia. A właściwie mają, jeden: wypłacić jakieś pieniądze. Nic gorszego być nie może.
Stopniowo wypowiedź Raczka staje się coraz bardziej osobista.

Kiedyś miałem własne doświadczenie z księdzem, który czynił mi awanse - wyznaje. Nie byłem już wtedy dzieckiem, byłem dorosły i do niczego nie doszło bo awanse odrzuciłem, ale zapytałem: czy ksiądz nie ma problemu z tym, że przecież składał śluby czystości? I wtedy usłyszałem: "Nie martw się tym, my sobie z Panem Bogiem sami to jakoś załatwiamy". I to jest największy problem - oni naprawdę myślą, że ich nie tylko na ziemi, ale również w niebie prawa obowiązujące innych nie dotyczą...

_

bESrEbku
bESrEbkv

_

bESrEbkO
KOMENTARZE
(138)
gość
3 lata temu
nawet nie moge sobie wyobrazic przez jakie pieklo przechodzily te molestowane dzieci..
gość
3 lata temu
Pogonić te czarne wstrętne świnie, hipokryci, zboczeńcy. Obrzydliwa sekta. Najlepiej zorganizowana grupa przestępcza na całym świecie.
gość
3 lata temu
..Miałam szczęśliwe dzieciństwo..Nie molestował mnie ani ksiądz ani Ojciec...
bESrEbkP
gość
3 lata temu
Jestem ciekawa czy po ujawieniu tych potwornosci ludzie odwroca sie od kosciola jak w niegdys ultrakatolickiej Irlandii Polnocnej?
gość
3 lata temu
kościół największe zło tego świata. największe po gloryfikowane przez tak długi czas. Bracia Sekielscy zrobili dobrą robotę. brawa!
Najnowsze komentarze (138)
Gość
3 lata temu
Święta racja
Gość
3 lata temu
Macie ten swój celibat w Kościele
gość
3 lata temu
Panu Raczkowi, to pewnie, nie bardzo przeszkadzało ??????? jak ksiądz, miał, sie ku niemu !!!!
Gość
3 lata temu
Ciekawe, że nagle 3/4 celebrytów miało jakieś podejrzane kontakty albo były molestowane przez księży. I tylko tych z kościóła katolickiego.
gość
3 lata temu
bredzi, jest niewierzący
gość
3 lata temu
Ja nie odwrócę się od wiary bo to jest w moim sercu a nie głowie ale syna na ministranta bym nie posłała...
Gość
3 lata temu
Coś nie działa
gość
3 lata temu
Panie Raczek a czym jest to co Pan robi ze swoim partnerem- czystość?
bESrEbkH
gość
3 lata temu
kur
gość
3 lata temu
Panie Raczek a czym jest to co Pan robi ze swoim partnerem- czystość?
gość
3 lata temu
panie Raczek a to co Pan robi jak się nazywa?
Gość
3 lata temu
Raczek, może to ty namawiałeś?
gość
3 lata temu
Przecież pan jest gejem !!!
gość
3 lata temu
Ta pierwsza bohaterka dokumentu jest dla mnie podstawiona. Przychodzi do sklerotycznego x pe do po 32 latach, przedstawia się innym imieniem i nazwiskiem i ten ją poznaje. Jeszcze potem przyznaje się, że skrzywdził inne dzieci. A ta pani zachowuje się w dziwny, teatralny sposób. Dla mnie ściema i fotomontaż, ale frayerzy to łykną.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bESrEblA
bESrEblB
bESrEblC
bESrEblD
bESrEblE
bESrEblj