Trwa ładowanie...
Przejdź na

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego nominowany do Nagrody Parlamentu Europejskiego!

25
Podziel się

Nagrody przyznawane są produkcjom, które w szczególny sposób zachęcają do dyskusji o wartościach istotnych dla Unii Europejskiej.

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego nominowany do Nagrody Parlamentu Europejskiego!
bCNbLoqJ

Film Kler w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego okazał się prawdziwym hitem i obrazem, który podzielił polskie społeczeństwo. Opowieść o nadużyciach w kościele katolickim odbiła się szerokim echem. Jedni twierdzili, że to ważna produkcja, w której wreszcie otwarcie mówi się o tematach tabu. Inni fabułę Smarzowskiego uznali za zwykłą nagonkę na kościół oraz generalizowanie problemu molestowania i pedofilii. Co ciekawe, najchętniej o dziele wypowiadały się osoby, które nawet go nie widziały.

Część celebrytów nie zauważyła, że produkcja jest przede wszystkim filmem fabularnym, a nie dokumentem na temat głęboko skrywanych problemów kościoła. O Klerze mocno wypowiedział się Krzysztof Skiba, który scenę buntu wsi przeciwko księdzu podejrzewanemu o pedofile uznał za zakłamanie. W filmie zagrała między innymi Joanna Kulig, a jej scena seksu z księdzem wzbudziła niemałe kontrowersje. W wywiadzie dla Tygodnika powszechnego przyznała, że jest osobą wierzącą i trudno jej było podjąć decyję o zagraniu w produkcji.

bCNbLoqL

Kler przyniósł Smarzowskiemu Nagrodę im. Krzysztofa Krauzego, a Jacek Braciak i Janusz Gajos zostali wyróżnieni filmowymi Orłami za role w kontrowersyjnym obrazie. Okazuje się, że to nie koniec sukcesów głośnej produkcji.

Film znalazł się wśród dziesięciu kandydatów nominowanych do tegorocznej Nagrody Filmowej Lux, przyznawanej od 2007 roku przez Parlament Europejski. "Luxy" przyznawane są produkcjom, które w szczególny sposób zachęcają do dyskusji o wartościach istotnych dla Unii Europejskiej. Nominacje ogłoszono podczas trwającego 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Laureat odbierze nagrodę w listopadzie w Strasburgu.

bCNbLoqR

Przypomnijmy, że w 2014 roku Nagrodę Parlamentu Europejskiego zdobyła Ida Pawła Pawlikowskiego. Spodziewaliście się, że Kler zostanie doceniony nawet przez Parlament Europejski?

bCNbLorm
KOMENTARZE
(25)
Gość
rok temu
I super! Brawo Panie Wojtku. Pozdrowienia dla wszystkich :)
gość
rok temu
Super
Gość
rok temu
Mam beznadziejne życie, nic mi się nie układa, mam wrażenie, że już zawsze tak będzie. :(
bCNbLorn
Gość
rok temu
LEGALNA ABORCJA
gość
rok temu
Szkoda ze Smarzowski nie pokazał tych księży którzy oddali swoje serce Panu Bogu,a jest ich wielu Chyba nie chodzi o zdobywanie nagród tylko zrobienie porządków!
Najnowsze komentarze (25)
Gość
rok temu
S. U. P. E. R
gość
rok temu
i slusznie
gość
rok temu
:-D można się było tego spodziewać. pewnie tusk poparł nominację :-D
gość
rok temu
Pani Kulig trudno było zagrać bo zakłamanie kościoła przerosło najśmielsze oczekiwania czy co?
Gość
rok temu
Refundowane invitro
gość
rok temu
Brawo!
gość
rok temu
Ten film jest strasznie nudny. Pokazuje to co ludzie wiedzą od dawna. Sama idea nagłaśniania sprawy jest jak najbardziej na plus. Ważne aby polityki w to nie mieszać. 👍
gość
rok temu
Dobry film, nagroda zasluzona...
bCNbLorf
gość
rok temu
Najlepszy komentarz ten o facetach w SUŁtannach... ludzie, aż tak głupim można być???
gość
rok temu
Jak się już nie ma pomysłów to się robi film o kościele... panie Wojtku, czekamy na film o kolejnych resortach z tym zjawiskiem.
gość
rok temu
a jakzeby inaczej...
gość
rok temu
brawooooooo!!!! dziś bycie księdzem to zawód, który wybierają leniwi mężczyźni by nic nie robić i żyć jak Pan. Fura,sķóra i komóra im się marzy i niestety zakładając sułtanne te marzenia spełniają
gość
rok temu
Niech zobaczą co się dzieje w kk w Polsce
gość
rok temu
Super brawo ! Niech zobaczą jak polscy katoliccy księża się bawią !!!
bCNbLorH