Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|
aktualizacja

Europejska Unia Nadawców publikuje oświadczenie i DOWODY w sprawie skandalu wokół głosowania na Eurowizji 2022! Polska ZAMIESZANA w aferę

732
Podziel się:

Organizatorzy Konkursu Piosenki Eurowizji postanowili szczegółowo wyjaśnić, na jakiej podstawie anulowano wyniki głosowania jury sześciu krajów głosujących w drugim półfinale. Europejska Unia Nadawców oficjalnie wymieniła Polskę w gronie państw zamieszanych w aferę, przedstawiła także dowody w sprawie.

Europejska Unia Nadawców publikuje oświadczenie i DOWODY w sprawie skandalu wokół głosowania na Eurowizji 2022! Polska ZAMIESZANA w aferę
Eurowizja 2022. Europejska Unia Nadawców publikuje dowody na manipulacje w głosowaniu (Getty Images, YouTube, Stefania D'Alessandro)

Wciąż nie milkną echa finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Wszystko to za sprawą skandalu wokół wyników głosowania. Przypomnijmy, że Europejska Unia Nadawców anulowała głosy jurorskie sześciu krajów uczestniczących w tegorocznym konkursie. Organizatorzy wydarzenia podejrzewali bowiem, że państwa te miały dogadać się w kwestii głosowania i przyznać sobie wzajemnie preferencyjne noty. O uczestnictwo w przekręcie podejrzewano również Polskę.

W czwartek Europejska Unia Nadawców wydała oficjalne oświadczenie w sprawie zamieszania wokół głosowania podczas Eurowizji 2022. Organizatorzy konkursu postanowili dokładnie wyjaśnić sprawę skandalu, przy okazji publikując dowody na manipulację głosami. Jednocześnie EBU po raz pierwszy oficjalnie wymieniła zamieszane w aferę państwa - w tym Polskę.

Jak ogłoszono w sobotę 14 maja, niezależny paneuropejski partner Europejskiej Unii Nadawców wykrył nieprawidłowy sposób głosowania u jury sześciu krajów biorących udział w drugim półfinale: Azerbejdżanu, Gruzji, Czarnogóry, Polski, Rumunii, San Marino - czytamy.

EBU poinformowała, że "integralność głosowania" zarówno jurorów, jak i widzów jest "kluczowa dla sukcesu konkursu", a dostarczenie wiarygodnych wyników należy do obowiązków organizatorów.

Każde naruszenie zasad w związku z tym jest traktowane bardzo poważnie - napisano.

W oświadczeniu dokładnie wyjaśniono, na jakiej podstawie narodziły się podejrzenia organizatorów konkursu. Podczas półfinału zauważono bowiem, że część krajów wzajemnie przyznawała swoim reprezentantom najwyższe noty.

Zobacz także: Zero od jurorów z Ukrainy oraz co pogrążyło Ochmana

W drugim półfinale zauważono, że cztery z sześciu składów jurorskich umieściły pięć innych krajów w swojej pierwszej piątce (biorąc pod uwagę, że nie mogły głosować na siebie), jedno jury zagłosowało na te same kraje w swojej pierwszej szóstce, a ostatni ze składów jurorskich umieścił cztery inne kraje w pierwszej czwórce, a piąty w pierwszej siódemce. Cztery z sześciu otrzymały przynajmniej jeden raz 12 punktów, co jest maksymalną notą, jaką można przyznać - wyjaśnili organizatorzy.

W oświadczeniu podkreślono, że nieprawidłowości w głosowaniu wykrył Niezależny Monitoring Głosowania. Organizacja zauważyła, że w głosowaniach jurorów z pozostałych 15 państw głosujących w drugim półfinale (w tym krajów Wielkiej Piątki: Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii) podejrzane kraje zdobyły znacznie niższe noty. Pięć z sześciu państw znalazło się poza Top 8 pozostałych głosujących - w tym cztery z nich wylądowały w gronie sześciu najniżej ocenianych przez pozostałe kraje.

Nieregularność schematu głosowania jury na taką skalę jest bezprecedensowa - podkreślili organizatorzy.

Europejska Unia Nadawców tym razem przedstawiła również dowody w sprawie. Organizatorzy konkursu ujawnili tabele wykazujące, jak jurorzy sześciu podejrzanych o machlojki krajów głosowały podczas drugiego półfinału. Dowiadujemy się z nich, że jury z Polski najwyżej oceniło reprezentantów kolejno: San Marino, Azerbejdżanu, Rumunii oraz Czarnogóry. Gruzja w rankingu naszych jurorów uplasowała się zaś na siódmym miejscu. Zgodnie z wykazanym przez EBU schematem w głosowaniach jury z pozostałych podejrzanych krajów umieściło nasz kraj w swojej pierwszej szóstce. I tak w głosowaniu Azerbejdżanu uzyskaliśmy pierwsze miejsce, Gruzji piąte, Czarnogóry szóste, Rumunii drugie, a San Marino trzecie.

Organizatorzy konkursu w swoim oświadczeniu podkreślili, że zgodnie z eurowizyjnym regulaminem w przypadku wykrycia "nieregularnego schematu głosowania jury" mają prawo anulować podejrzane głosy i zastosować głosy zastępcze. W obliczu "bezprecedensowego charakteru nieprawidłowości" wykrytych w drugim półfinale EBU oraz ich współpracownicy monitorujący głosowanie postanowili więc skorzystać z tego prawa i tym samym "zachować integralność systemu głosowania". Procedurę głosów zastępczych w przypadku sześciu wymienionych krajów zastosowano także w wielkim finale Eurowizji 2022. Wszelkie działania zostały zaakceptowane przez władze konkursu.

EBU omówiło schematy głosowania z odpowiednimi nadawcami i dało im możliwość przeprowadzenia dalszego śledztwa w sprawie głosowania jury z ich krajów. EBU potwierdza swoją decyzję, by zastąpić głosy jurorów z tych sześciu krajów wynikiem zastępczym zarówno w przypadku drugiego półfinału, jak i wielkiego finału - czytamy w oświadczeniu.

Zobaczcie dowody na manipulację podczas głosowania przedstawione przez organizatorów Eurowizji 2022.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(732)
Poloka
8 miesięcy temu
Hmm. A coroczne głosowanie Cypru i Grecji? A wcześniejsze sytuacje Rosji i Białorusi? Czy ktoś kiedyś to podważył?
Ewcia
8 miesięcy temu
Nic z tego nie rozumiem, ale ok :D
ech
8 miesięcy temu
Skandal skandalem,ale dlaczego Idę wystawili.To taka nieciekawa osoba
Asia
8 miesięcy temu
Ale jak Hiszpania na Portugalię głosuje i odwrotnie to jest super. Czyli rozumiem że Polska piosenka nie mogła się nikomu spodobać? Tylko wszyscy mieli głosować tak, jak zachod. Zadyfany w sobie zachód. A może na wschodzie podoba się coś innego ?
gość
8 miesięcy temu
nie potrafią grać fair play, bardzo typowe dla tvp
Najnowsze komentarze (732)
gosc
8 miesięcy temu
wiecie co dla mnie to jest skandal, kazdy z krajow wspomnianych zaglosowal na kogo mu sie podobalo, nawet jesli glosowali na siebie to co z tego? Tak od lat tobi hiszpania i portugalia na przyklad. Czemu ty europo tak tej naszej polski nienawidzisz?? Mieszkam za granica i naprawde widze to ile dostajemy kopniakow za wszystko... dla mnie tu nie ma zadnego procederu glosowali na kogo chcieli. Nie ujmujac Ukrainie ale konkurs wygrala tylko i wylacznie przez polityczne glosowanie, byly lepsze piosenki... I co tu komicja nie widzi problemu? Europo zajmij sie wazniejszymi rzeczami!
Mikuś
8 miesięcy temu
Moim zdaniem to w tej edycji Eurowizji najbardziej mieszała Rosja. A wielu ma świetny deal z Rosją i niech Ukraina uważa np. na Niemcy, które wolą handlować z Moskwą niż z Kijowem. Co widać już teraz, w czasach wojny. Nawet Bucza tego nie zmieniła, nawet rosyjskie barbarzyństwo nie odrzuciło ich od interesów na ciałach cywilów. Rosja walczy przede wszystkim propagandą, fałszywym obrazem, kłamliwym słowem oraz zastraszaniem. Czy Rosja zrobiła coś Turcji po zabiciu jej ambasadora?
rudzkikrzyś
8 miesięcy temu
nie wiem po co ide wstawili znów zeby sie tym swoim krzywym usmieszkiem lansowała
Ewa
8 miesięcy temu
A ja uwazam ze utwor krystiana na nadawal sie na eurowizje .dlaczego?,Bo eurowizja to takie dysko polo.
Tomek
8 miesięcy temu
A to ze jury z innych krajów co roku daje nam zanizona ilość punktów, co potwierdziło głosowanie na Krystiana w tym roku to jest obiektywne? Bo dla mnie to jest wręcz niemożliwe że chłopak mający najlepszy głos na Eurowizji nie tylko w tym roku ale od wielu lat dostał 43 punkt od jury? Tym bardziej że ponoc oceniając uczestników kierują się ich wokalem i oryginalnością. A to było bardzo oryginalne zarówno połączenie stylów w muzyce jak i sam staging.
Agi
8 miesięcy temu
A to ze Szwecja i Grecja są faworyzowane na Eurowizji to już jest w porządku? Daliśmy głosy wg naszego uznania.
Lilia
8 miesięcy temu
Czy Ida przyjęła już ukraińskie obywatelstwo? W trakcie prezentacji wyników powinna reprezentować Polskę, a nie zrobiła polityczny szoł. Fuj! Funkcjonariuszka tvp
saby
8 miesięcy temu
a głosowania Finlandii, Norwegii, Szwecji i Danii? Turcji, Austrii i Niemiec? Krajów dawnej Jugosławii? Takie "dochodzenia" to prawnie zwykłe gdybanie. Anulowanie punktów - to dopiero manipulacja .
AnJA
8 miesięcy temu
Trwa wojna na Ukrainie a Wy się jakimiś pseudo-śpiewakami zajmujecie.
Filut
8 miesięcy temu
Konkurs Eurowizji to tak naprawdę patologia konkursu. To polityczna ustawka firmowana przez niby bezstronną Europejską Unię Nadawców.
ABC
8 miesięcy temu
Czy naprawdę nie szkoda zasobów ludzkich, czasu i pieniędzy na jakiekolwiek dochodzenie w sprawie tego dziadostwa?
Tu i teraz
8 miesięcy temu
co za bełkot ...jaki konkurs takie głosowania
Tu i teraz
8 miesięcy temu
po katoliku Kurskim można się spodziewać każdego draństwa i świństwa...
po analizie s...
8 miesięcy temu
po analizie skanów ; znów wykasowany komentarz.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie