Trwa ładowanie...
Przejdź na
Dollface
|

Minister Piotr Gliński odwołał festiwal filmowy przez film o... WIBRATORACH?

137
Podziel się

W komplecie zdymisjonował Dariusza Wieromiejczyka, szefa Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. "Festiwal zostaje zawieszony czasowo z przyczyn formalnych".

Minister Piotr Gliński odwołał festiwal filmowy przez film o... WIBRATORACH?
Czy minister Piotr Gliński przestraszył się filmu o wibratorach? (East News)
bDTTsXFh

Od 4 do 8 marca w serwisie Ninateka, portalu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, miał odbyć się festiwal filmowy online Herstorie. Niestety, festiwal odwołano na dzień przed rozpoczęciem, w komplecie dymisjonując jeszcze dyrektora FIN-y Dariusza Wieromiejczyka. Wszystko najprawdopodobniej przez to, że ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu nie spodobały się dwa filmy prezentowane w ramach przeglądu. Jeden z nich jest o wibratorach.

Sprawę opisał Wojciech CzuchnowskiGazety Wyborczej, który opublikował także email Dariusza Wieromiejczyka do Piotra Glińskiego. Chociaż nikt oficjalnie nie mówi o powodach odwołania festiwalu, Wieromiejczyk dostał dymisję akurat po mailu, w którym opisał dwa filmy, które jego zdaniem mogły nie spodobać się ministrowi.

Panie Ministrze, w załączniku wysyłam opisy filmów. W ocenie redaktorów, ewentualne (choć bezpodstawne) zaniepokojenie osoby nadzwyczaj pruderyjnej mogłyby budzić dwa krótkometrażowe – "The Vibrant Willage" i "Nie masz dystansu". Obejrzałem przed chwila oba, bardzo uważnie, i moim zdaniem nie ma w nich nic obrażającego wrażliwość współczesnego widza - pisał Wieromiejczyk do Glińskiego.

bDTTsXFj
Zobacz także: Keszka dla TVN: "Wibratory powinny być refundowane. Kobiety dzięki nim są bardziej efektywne w pracy"

Co ciekawe, to sam dyrektor FIN-y domyślił się, co w festiwalu mogło nie spodobać się ministrowi kultury. Najpierw bowiem otrzymał decyzję o odwołaniu imprezy, którą próbował jeszcze ratować.

Pierwszy [film - przyp. red.], pozbawiony odautorskiego komentarza, pokazuje małą wioskę na Węgrzech, w której mieści się fabryka wibratorów. Film pokazuje panie przy taśmie produkcyjnej, lutujące przewody, przycinające gumowe elementy, pracujące przy taśmie produkcyjnej. Są to matrony w średnim i starszym wieku, w fartuszkach, o wyglądzie gospodyń domowych. Film jest krótki, nikt nic nie mówi, nikt nie wykonuje żadnych nieprzyzwoitych gestów. Krótki film studencki, nawet zabawny. Wibratory istnieją, ktoś je produkuje, ktoś kupuje (w większości kobiety), nawet najbardziej konserwatywny moralista nie może temu faktowi zaprzeczyć. Nic oburzającego - czytamy w liście wysłanym do Glińskiego.

bDTTsXFp

Drugi film był animacją z wypowiedziami osób publicznych na temat kobiet. Znalazła się w nim między innymi słynna już dyskusja Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego o gwałceniu Ukrainek oraz jedno zdanie Krystyny Pawłowicz, że "kobiety są słabe". Wieromiejczyk uznał prewencyjnie, że i ten film może nie spodobać się ministrowi kultury. Najwidoczniej miał rację, bo po wysłaniu maila został wezwany do resortu.

Kiedy [Wieromiejczyk] zaczął się domagać wyjaśnień i rozmowy z Glińskim, wyznaczono mu spotkanie z ministrem na czwartek o godz. 11. Po krótkiej rozmowie wyszedł z dymisją - czytamy w GW. A na stronie Ninateki pojawił się komunikat, że "festiwal zostaje zawieszony czasowo z przyczyn formalnych", a "wydarzenie powróci wkrótce, o szczegółach będziemy informować w osobnym komunikacie".

Co ciekawe, jak opisuje Wyborcza, był już dyrektor FIN-y sam ma raczej konserwatywne poglądy, ale potrafił oddzielić je od tego, czym zajmował się w pracy. Pełniącym obowiązki dyrektora Filmoteki Narodowej został natomiast Robert Kaczmarek, producent filmów m.in. o katastrofie smoleńskiej oraz Marii i Lechu Kaczyńskich.

bDTTsXFq
bDTTsXFK
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(137)
Anka
miesiąc temu
Smutne, obejrzałam dziesiątki dobrych dokumentów na stronie Ninateki. A teraz będą tylko relacje z żywotów świetych i transmisję z Częstochowy. Szkoda. Wypisuje się. :-(
666
miesiąc temu
W jakim my kraju zyjemy?🤦‍♂️Wibratory im przeszkadzają ale Kuchcinski w burdelu z 16latką juz nie.
abcdef
miesiąc temu
Ależ tu poniektórzy są obrzydliwie pruderyjni. Tak, film o wibratorach, a dokładnie o tym jak i gdzie są produkowane. Biorąc pod uwagę, że przez starsze panie w chustkach, na węgierskim zadupiu, to jest to mega śmieszny temat poprzez kontrast. Można się kłócić czy taki film to sztuka, ale jest to na pewno interesujące, choćby w kategorii reportażu.
bDTTsXFL
Lola
miesiąc temu
Niech pis dalej zaklina rzeczywistość i udaje, że seks i cielesność nie istnieją.
Rghu
miesiąc temu
Jeden się boi wibratorow, drugi z konfederacja zali się, że królik z bajki ma "małe cycki", zabrali prawa kobietom.... Brawo polska
Najnowsze komentarze (137)
Min
miesiąc temu
“i sportu”
Wiesław z Kos...
miesiąc temu
Jezus Maria dajcie spokój do czego doszło. Dobrze ,że zdjęli. Świństwa sane!
Tak tylko
miesiąc temu
Słyszeliście kiedyś żeby facet polecał gumowe lalki z sex shopu i nauczał o tym?
wert
miesiąc temu
proszę jaki bigot a niedawno dzieciaka spłodził.
Kinoman
miesiąc temu
Po pierwsze to co to ma wspólnego z kulturą.To raczej lobby sexshopowe presents
irtois
miesiąc temu
Te zabawki erotyczne to powszechna rzecz. Nawet główna bohaterka filmu 365 DNI bawiła się czymś takim i to jeszcze bardzo intensywnie. Chociaż mówiła potem w wywiadach, że to była dla niej najtrudniejsza scena z całego filmu.
Oleńka
miesiąc temu
Mój ulubiony króliczek:) prezent od męża.
samozadowolen...
miesiąc temu
Panie Gliński to może po sztuce dla każdej kobiety 8 marca od rządu, no zamiast goździka, no i wesprzesz pan przedsiębiorcę.
bDTTsXFD
Lukasz
miesiąc temu
Bardzo dobrze to festiwal filmow erotycznych czy sztuki filmowej?. Jesli naszych artystow nie stac na nic lepszego to moze nalezy przestac wspierac kulture z naszych podatkow na rzecz rozwoju kompetencji z przedmiotow matematyczno-przyrodniczych w liceach?
wert
miesiąc temu
W Polsce pedofilie mogą nadal pracować z dziećmi, ale na festiwalu nie może być filmu o produkcji wibratorów.
gość
miesiąc temu
Najgorszy minister kultury On się na nadaje na te stanowisko.
Noo
miesiąc temu
Wibrator dla kazdej Polki. Powiedzmy w przedziale wiekowym 14-80. A czemu nie??
polka
miesiąc temu
To jest temat na festiwal? i jeszcze organizowany przez Filmotekę Narodową? A cóż takiego ciekawego jest w produkcji wibratorów i jak to ma zmienić życie kobiet?????
xyz
miesiąc temu
Same tu opłacone komentarze?
...
Następna strona
bDTTsXGf