Trwa ładowanie...
Goss
Goss
|
aktualizacja

Oto najbardziej KONTROWERSYJNE momenty polskich preselekcji do Eurowizji: Popis Lidii Kopanii, dyskwalifikacja Skrzyneckiej... (ZDJĘCIA)

72
Podziel się:
72
Podziel się:

Przed nami kolejne publiczne preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji. W mijających latach kontrowersyjnych momentów zdecydowanie nie brakowało, o czym wiedzą m.in. Katarzyna Skrzynecka, Rafał Brzozowski czy Natasza Urbańska.

1
 / 10
Oto najbardziej KONTROWERSYJNE momenty polskich preselekcji do Eurowizji: Popis Lidii Kopanii, dyskwalifikacja Skrzyneckiej... (ZDJĘCIA)
Oto najbardziej KONTROWERSYJNE momenty polskich preselekcji do Eurowizji: Popis Lidii Kopanii, dyskwalifikacja Skrzyneckiej... (ZDJĘCIA)
Oto najbardziej kontrowersyjne momenty polskich preselekcji do Eurowizji (AKPA)
0
0

Nie da się ukryć, że Polska nie może się do tej pory pochwalić większymi sukcesami na Eurowizji. "Srebrny medal" Edyty Górniak sprzed prawie 29 (!) lat to nadal nasze największe osiągnięcie i choć w "dziecięcej" edycji konkursu radzimy sobie naprawdę dobrze, to w jej dorosłej odsłonie wciąż czekamy na swój moment. Ostatnie lata pokazują jednak, że może być trudno.

Oto najbardziej kontrowersyjne momenty w historii polskich preselekcji do Eurowizji

Zanim jednak artysta otrzyma szansę, aby reprezentować Polskę w Eurowizji, musi pomyślnie przejść rodzime preselekcje. W mijających latach TVP próbowała szukać "złotych dzieci" polskiego przemysłu rozrywkowego na własną rękę, co nie skończyło się najlepiej. Zapewne z tego powodu zdecydowano się powrócić do systemu publicznych preselekcji, co będzie miało miejsce i w tym roku.

Nie jest natomiast tajemnicą, że w historii polskich preselekcji nie brakowało kontrowersyjnych momentów - i nie mówimy tylko o Lidii Kopani, która w zeszłym roku koncertowo pogrzebała swoje szanse. W przeszłości wiele emocji budziły m.in. dziwna przemowa Nataszy Urbańskiej, która dziś już trzeci raz chce przekonać Polaków, aby dali jej szansę, głośna dyskwalifikacja Katarzyny Skrzyneckiej czy syreni ogon Oli Gintrowskiej.

Zobaczcie, jakie kontrowersyjne momenty mamy już za sobą. Pamiętacie wszystkie?

2
 / 10
"Wykon życia" Lidii Kopani (2022)

W kontekście kontrowersyjnych wydarzeń w polskich preselekcjach nie sposób nie zacząć od pamiętnego "wykonu" Lidii Kopani z 2022 roku. Jej występ zdecydowanie przeszedł do historii: większość czasu błądziła wzrokiem i dukała pojedyncze słowa, a po wszystkim nerwowo wzruszyła ramionami i zeszła ze sceny. Po wszystkim zapewniała zresztą, że zrobiła to... celowo.

Po tym występie na Lidię obrazili się wszyscy, od twórców utworu, aż po członków jej fanklubu, którzy potraktowali jej "wykon" jak "splunięcie w twarz". Mówiło się, że w tym roku Kopania chce próbować swoich sił w preselekcjach po raz kolejny, ale na szczęście na planach chyba się skończyło.

3
 / 10
"Mała syrenka" Ola Gintrowska (2016)

O tym występie również rozpisywały się wszystkie media. Mowa oczywiście o syrenim ogonie Oli Gintrowskiej, która w 2016 roku walczyła o szansę na reprezentowanie naszego kraju na Eurowizji z piosenką "Missing". Sama zainteresowana tłumaczyła to wtedy tym, że "przecież Madonna i Lady Gaga też zaczynały od show", co może i jest ciekawym porównaniem, ale chyba nie dla wszystkich przekonującym.

Wielkiego powrotu Oli do polskich preselekcji już się nie doczekaliśmy. W 2017 roku co prawda ostrzegała, że zdecydowałaby się na Eurowizję po raz kolejny, ale najwyraźniej ma teraz lepsze rzeczy do roboty. Jej syreni ogon, gdziekolwiek teraz jest, zostanie jednak na zawsze w naszej pamięci.

4
 / 10
Natasza Urbańska ma "dość obcych" (2008)

Rok 2023 Natasza Urbańska może śmiało uznać za wyjątkowy. Dlaczego? Otóż w niedzielę wieczorem po raz trzeci (!) zawalczy o szansę na reprezentowanie Polski w Eurowizji. Od jej debiutu w preselekcjach minęło już 16 lat i wówczas zajęła 3. miejsce, natomiast rok później skończyła na podium jako druga. Wtedy właśnie podzieliła się z widzami dość zaskakującym apelem zaraz po występie...

Jestem dobrym człowiekiem, mam dobrą energię i mam nadzieję, że to czujecie. Kochani mamy szansę, że w końcu Polacy pojadą na tę Eurowizję! Dość obcych, gdzieś tam! - przemówiła ze sceny.

Czy był to dobry sposób, aby zawalczyć o wygraną? Jak widać nie. Co ciekawe, preselekcje wygrała wówczas Isis Gee, o której ponoć niebezpośrednio mówiła Urbańska, a której po fakcie poszła podziękować jako pierwsza... Miejmy nadzieję, że w niedzielę wieczorem wstrzyma się od podobnych "przesłań".

5
 / 10
Wygwizdany Rafał Brzozowski (2017)

Jeszcze inne zdarzenie czekało fanów Eurowizji w 2017 roku, gdy polskie preselekcje wygrała Kasia Moś. Wtedy o zwycięstwo ubiegał się również Rafał Brzozowski, który swojej "przejażdżki" doczekał się dopiero kilka lat później. Wtedy natomiast zajął 2. miejsce, na co publiczność zgromadzona w siedzibie TVP zareagowała... buczeniem.

Zachowanie fanów krytykowali potem zarówno inni uczestnicy, jak i ówczesna zwyciężczyni. Sam Rafał wspominał natomiast ten fakt następująco:

Gratuluję Kasi Moś zwycięstwa i życzę powodzenia w Kijowie. Pozostał mi tylko mały niesmak w zachowaniu niektórych osób podczas koncertu i wyników. Szkoda, że nie można czasem z szacunkiem dla innych rywalizować - napisał na Facebooku.

6
 / 10
"Zaginione zgłoszenie" Iwony Węgrowskiej (2009)

Iwona Węgrowska ma długą i bogatą historię związaną z Eurowizją - i to mimo tego, że nigdy nas w konkursie nie reprezentowała. Co ciekawe, lata temu spotkał ją prawdziwy dramat. W 2009 roku piosenkarka pożaliła się w rozmowie z Interią, że wysłała zgłoszenie ze swoim utworem do preselekcji, ale... TVP je zgubiło.

Jest mi bardzo przykro, że moja piosenka "Kiedyś zapomnę" nie znalazła się na liście utworów zgłoszonych do "Piosenki dla Europy". Wszystkiego mogłabym się spodziewać, lecz nie tego, że moje zgłoszenie zaginie w budynku Telewizji Polskiej - lamentowała.

Niestety Telewizja Polska nie potwierdziła tej wersji. Jak twierdził Mikołaj Dobrowoski z redakcji Rozrywki TVP1, wina leżała po jej stronie, a menadżer "nie dostarczył zgłoszenia zgodnie z zapisami regulaminu".

Zgłoszenie Pani Iwony Węgrowskiej nie zostało zagubione w Telewizji Polskiej. Menedżer Pani Węgrowskiej nie dostarczył zgłoszenia zgodnie z zapisami regulaminu i nie ma tu winy TVP. Utwór Pani Węgrowskiej nie został dostarczony do Redakcji Rozrywki TVP1 - podsumował.

W preselekcjach Iwona ostatecznie nie wystartowała i wygrała wtedy... Lidia Kopania.

7
 / 10
Jurorzy rozżaleni niskim poziomem artystycznym preselekcji (2017)

Polskie preselekcje w 2017 roku odbiły się szerokim echem w mediach nie tylko ze względu na wspomniane już wybuczenie Rafała Brzozowskiego. Po wyborze Kasi Moś jako reprezentantki pojawiły się bowiem głosy ze strony jury, jakoby finałowe utwory prezentowały niski poziom artystyczny. Maria Sadowska wspomina wówczas w rozmowie z Wideoportalem, że była "załamana" i "to nie jest festiwal badziewnej piosenki biesiadnej".

Poziom uczestników był tragiczny. Jestem załamana. Kasia odstawała dosyć mocno. Martwi mnie to, dobrzy artyści nie chcą brać udziału w tym konkursie. Wcale im się nie dziwię. Amatorzy, którzy tutaj byli drugi czy trzeci raz na scenie, to nie jest ich miejsce. Eurowizja na świecie poszła do przodu, to nie jest festiwal badziewnej piosenki biesiadnej, poziom jest fantastyczny. Trzeba coś wymyślić, bo jednak reprezentujemy nasz kraj, to jest jakaś misja - żaliła się.

Równie niepocieszony był Krzesimir Dębski, tylko ubrał to może w ładniejsze słowa.

Nie było żadnej piosenki wybijającej się muzycznie. Będę patrzył na to z troską. Wizualne rzeczy były bardzo dobrze dopracowane i mam nadzieję, że na Eurowizji znajdą się pieniądze, żeby to jeszcze wzmocnić. Zabrakło mi natomiast, jakiejś specjalnej, indywidualnej jakości i trochę polskiego akcentu - krytykował ostrożnie w komentarzu dla Onetu.

8
 / 10
Ubijanie masła jako (kiepski) sposób na sukces (2014)

Choć dziś Telewizja Polska wróciła do systemu publicznych preselekcji, gdzie to widzowie, a nie grupa ekspertów, wybierają reprezentanta, to jeszcze niedawno sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. W 2014 roku w programie "Świat się kręci" ogłoszono, że TVP wysyła na Eurowizję Donatana i Cleo z piosenką "My Słowianie". Pomysł na "choreografię" był natomiast dość kontrowersyjny...

Zagraniczne media nie były pod wielkim wrażeniem sugestywnego ubijania masła przez modelki Donatana, a po latach ujęcie biustu Pauli Tumali wymieniono wśród najbardziej kuriozalnych występów w historii konkursu. Popis naszych reprezentantów określono wtedy "receptą na to, jak Eurowizji nie wygrać". Z tym akurat nie sposób się nie zgodzić, bo ostatecznie zajęli 14. miejsce.

9
 / 10
TVP robi Alicji Szemplińskiej psikusa i wysyła Rafała "The Ride" na Eurowizję (2021)

Rok 2021 był dla polskich fanów Eurowizji dość osobliwy. Wielu do końca wierzyło, że Alicja Szemplińska zachowa przywilej reprezentowania naszego kraju w konkursie, który utraciła z racji panoszącej się po świecie pandemii. TVP miała jednak inne plany i zrobiła to, o czym plotkowano w kuluarach od tygodni - wysłała na konkurs Rafała Brzozowskiego. Czy był to wybór słuszny? Jacek Kurski twierdził wtedy, że tak.

"Brzoza" do końca wierzył, że "The Ride" ma szansę zawojować eurowizyjną scenę, ale rzeczywistość okazała się dość bolesna. Wybór Rafała jako reprezentanta budził zresztą tak ogromne emocje, że TVP odmówiła wskazania zarówno osób decyzyjnych w sprawie, jak i pozostałych kandydatów. W pamiętnym oświadczeniu, które otrzymaliśmy od Zespołu Rzecznika Telewizji Polskiej, nakazano ciekawskim "kisić się we własnym sosie".

TVP ze zrozumieniem przyjmuje, iż osoby te mogą nie życzyć sobie uczestniczenia w kolejnej odsłonie spektaklu nienawiści i nie wyrażają zgody na podawanie ich danych. (...) Chodzi tylko o nienawiść wobec Telewizji Polskiej. TVP nie zamierza ułatwiać hejtu hejterom. Kiście się we własnym sosie.

10
 / 10
Katarzyna Skrzynecka zdyskwalifikowana (2009)

W 2009 roku eurowizyjne nieszczęście spotkało nie tylko Iwonę Węgrowską. Wtedy z bolesną porażką musiała się pogodzić też Katarzyna Skrzynecka, która zgłosiła się do preselekcji z utworem "Amazing". Jej kandydatura nie zagubiła się jednak na Woronicza, a podległa dyskwalifikacji z powodu złamania regulaminu.

Organizator Krajowego Finału Konkursu Piosenki Eurowizji - Piosenka dla Europy 2009, ze względu na niezastosowanie się do regulaminu określającego zasady wyboru utworu i wykonawcy reprezentującego Telewizję Polską S.A. w 54 Konkursie Piosenki Eurowizji, skreśla z listy finalistów utwór "Amazing" w wykonaniu Katarzyny Skrzyneckiej - przekazano w oficjalnym komunikacie.

Skąd taka decyzja? Otóż wszystko przez to, że Skrzynecka wykonała już premierowy utwór na żywo i to... prawie rok wcześniej. Zaśpiewała go 21 października 2007 roku w "Tańcu z gwiazdami", a mogła wykonać go publicznie dopiero po 1 października rok później. Szkoda?

KOMENTARZE
(72)
Nat
9 miesięcy temu
Jak ja nienawidzę słowa wykon...
Lol
9 miesięcy temu
Ktokolwiek nie pojedzie, gorzej niż Brzozowski nas nie zaprezentuje
Nat
9 miesięcy temu
Eurowizja już dawno przestała być świętem muzyki. Teraz liczy się show, skandale, przebrania a najlepiej podlane sosem tolerancji dla mniejszości seksualnych... Szkoda
Poeta
9 miesięcy temu
Najbardziej kotrowersyjne momenty to dziś będą podczas wyboru głównego kandydata na Eurowizję!
Red
9 miesięcy temu
A gdzie w stawce walczących o wyjazd jest Zenek czy inny Sławomir? Wstydzą się pokazać disco polo w Europie? To może czas przestać promować ten chłam
Najnowsze komentarze (72)
jana
9 miesięcy temu
- Jak walki timów w F1, i sam wyścig , - w zanadrzu nagroda : robota i duża kasa.
Okrakiem
9 miesięcy temu
Eurowizja miała być wspólnym i dochodowym europejskim festiwalem, miejscem w którym szansę zaistnienia na europejskim rynku muzycznym mieli dostawać młodzi zdolni artyści. Stał się jednak deficytową orgią finansową, wyścigiem rozdętych to absurdalnej wielkości reprezentacji krajów epatujących widza bizantyjskim przepychem, po to tylko by wystąpić przed kamerami przez trzy minuty. To żenujący festiwal poprawności politycznej w którym część głosów musi dostać reprezentant sąsiedniego kraju, reprezentant mniejszości seksualnej, reprezentant kraju dotkniętego wojną lub kataklizmem. Na dodatek pojawiają się na nim artyści od lat znani w swoich krajach o których można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że są młodzi. Po trzęsieniu ziemi w Turcji (o ile nie nastąpi jakaś kolejna katastrofa), ten kraj lub walcząca z Rosją Ukraina są murowanymi kandydatami na zwycięzcę kolejnego konkursu
Bykow
9 miesięcy temu
Skrzynecka jest okej jak w sam raz może robić za parawan nad polskim morzem .
Kwik, kwik, k...
9 miesięcy temu
Silna kobita, tych desek trzema się tak, że nikt nie jest w stanie jej od nich oderwać. Urządzając mieszkanie chyba zrezygnowała z luster. To już czas Skrzynecka.
Ali
9 miesięcy temu
Urbańska nie zauważyła jeszcze , że nigdzie jej nie chcą , po co pcha się na siłę
Iga
9 miesięcy temu
To zawsze był badziew , jedna ABBA nie przesłoni totalnej żenady .
Skrzynecka zd...
9 miesięcy temu
bo miała Grecję reprezentować !
sad
9 miesięcy temu
No i po co w ogóle pisać o tym pseudo show? Pamietam piękne czasy gdy Eurowizja była synonimem kiczu i obciachu. Ktoś jednak promował to zaciekle, no i Polacy chwycili. Poziom muzyki jest żenujący, głosowania opierają się na sympatiach i antypatiach w stosunku do danego kraju, czego już nawet nikt specjalnie nie ukrywa. Oglądając ten cyrk tylko go promujecie.
Kar
9 miesięcy temu
Wpisz w google Jan petycja jak chcesz zglosic nieprawidlowosci na Eurowizji
Lolik
9 miesięcy temu
Dajcie spokój redakcjo kto pamięta takie bzdury, idźcie do przodu a nie cofajcie się w czasie żal
Xenia z Grodn...
9 miesięcy temu
Z Natasza, to nie za bardzo rozumiem, przeciez Janusz to jest lebski gosc, on naprawde zna sie na tych sprawach i pozwala jej na takie rzeczy? On ajest swietna performerka, tancerka i potrafi spiewac ale Piosenkarka przez duze P to niestety nie jest.
G.H.
9 miesięcy temu
Brawo! Młodzierz pięknie śpiewała.
Antonina
9 miesięcy temu
Przestańcie krytykować TVP...to jest farsa, co wypisujecie na temat TVP...piękne występy wszystkich uczestników...brawo TVP, potraficie przygotować wszystko na medal..
hihi
9 miesięcy temu
i tak wygra widelec
...
Następna strona
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Od "Zostać miss" do Ministerstwa Kultury - tak wyglądały początki kariery Dominiki Chorosińskiej (STARE ZDJĘCIA)

Dominika Chorosińska skradła w poniedziałek cały show, kiedy objawiła się Polakom jako nowa minister w najpewniej dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Przypominamy, jak gwiazda kampanii "wierność jest sexy" stawiała pierwsze kroki w rodzinnym show biznesie.
9.

Tak wygląda ZAMEK Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego: sala balowa i 10 tysięcy metrów kwadratowych. Niezły przepych? (ZDJĘCIA)

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński pochwalił się wnętrzami imponującej posiadłości, a mianowicie zamku w Lubniewicach. Arystokrata ma do swojej dyspozycji 100 komnat i 10 tys. mkw powierzchni. Zobaczcie, jak się urządził.
8.

Dawid Podsiadło odprowadza znajomą do taksówki wieczorową porą. Wiemy, z kim się spotkał! (ZDJĘCIA)

Paparazzi przyłapali ostatnio Dawida Podsiadłę na mieście, gdy ten odprowadzał znajomą do taksówki wieczorową porą. Koleżanka artysty to ukochana znanego prezentera. Znacie ją!
7.

Dominika Chorosińska została ministrem kultury. Internauci popisali się swoją TWÓRCZOŚCIĄ po zaprzysiężeniu nowego rządu (ZDJĘCIA)

Zaprzysiężenie Dominiki Chorosińskiej na nową minister kultury jest najszerzej komentowaną decyzją, jaka zapadła w związku z dzisiejszym powołaniem Rady Ministrów. Internauci tradycyjnie wzięli sprawy w swoje ręce, publikując w sieci humorystyczne obrazki. Doceniacie twórczość?
6.

Ewa Minge bryluje na evencie w sukience z GŁĘBOKIM DEKOLTEM. Petarda? (ZDJĘCIA)

W poniedziałkowy wieczór Ewa Minge pojawiła się na evencie "Luksusowa marka roku". Projektantka pozowała fotoreporterom w wydekoltowanej, czarnej sukience. Udana stylizacja?
5.

Novak Djoković "przyłapany" na wakacyjnych CZUŁOŚCIACH w Marbelli. Fajne wczasy? (ZDJĘCIA)

Novak Djokovic wybrał się na małe rodzinne wakacje do Marbelli. Paparazzi przyłapali słynnego tenisistę podczas aktywnego wypoczynku na plaży. Zobaczcie, jak się bawił.
4.

Donald Tusk maszeruje do zaśnieżonego auta za 350 tysięcy złotych. Był o krok od bolesnego UPADKU! (ZDJĘCIA)

Paparazzi "przyłapali" Donalda Tuska, gdy przemierzał zaśnieżone ulice Warszawy. Uchwycono moment, w którym polityk stracił równowagę i niemal upadł na oblodzonym parkingu. Niewiele brakowało...
3.

Tak zmieniała się Danuta Martyniuk: od kruczoczarnej strażniczki domowego ogniska aż po blond salonową lwicę (ZDJĘCIA)

Danuta Martyniuk uznawana jest za "pierwszą damę disco polo". Ukochana Zenka przeszła jakiś czas temu spektakularną metamorfozę, a teraz podbija Stany Zjednoczone, towarzysząc mężowi w jego trasie koncertowej. Zobaczcie, jak bardzo się zmieniła na przestrzeni lat.
2.

Agata Duda pełni obowiązki pierwszej damy odziana w dwurzędową marynarkę i brązowe spodnie. Modna? (ZDJĘCIA)

Styl Agaty Dudy od zawsze brany jest pod lupę przez media. Na poniedziałkowe wystąpienie lubująca się w żywych kolorach małżonka Andrzeja Dudy wybrała stylizację utrzymaną w ciemnych barwach. Jest progres?
1.

Gwiazdy na premierze filmu Beyonce. Internauci zszokowani odmienionym wyglądem piosenkarki: "MYŚLAŁAM, ŻE TO KIM KARDASHIAN" (ZDJĘCIA)

Sobotnia premiera filmu poświęconego trasie "Renaissance" Beyonce zwabiła na czerwony dywan wiele gwiazd. Najwięcej szumu wywołała oczywiście sama zainteresowana, która wg. internautów wyglądała jak jedna z sióstr Kardashian.