Trwa ładowanie...
Przejdź na
Dymek
|

Prezydent Sopotu chce POZBYĆ SIĘ szafy Polańskiego sprzed Zatoki Sztuki!

128
Podziel się:

"Gdy odzyskamy Zatokę, szafa zostanie stamtąd usunięta" - zadeklarował Jacek Karnowski. By jednak się to stało, władze miasta muszą wygrać proces ze spółką właściciela Nowej Zatoki.

Prezydent Sopotu chce POZBYĆ SIĘ szafy Polańskiego sprzed Zatoki Sztuki!
Szafa Polańskiego zniknie sprzed Nowej Zatoki? (East News)

W 2011 roku na mapie Sopotu pojawiła się reklamowana jako prywatny dom kultury Zatoka Sztuki. Po latach okazało się jednak, że to miejsce raczej nie miało wspólnych cech z jakąkolwiek instytucją kultury.

W 2016 roku wybuch skandal, którego twarzą stał się niejaki Krystian W. (pseudonim Krystek). Mężczyzna, który pracował u współzałożyciela Zatoki, Marcina T., m.in. jako kierowca, został oskarżony o gwałty i nakłanianie nastolatek do prostytucji. W styczniu 2019 Krystian W. oskarżony został o 65 przestępstw, w tym 40 o charakterze seksualnym. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie:

Zobacz także: "Nic się nie stało" i afera w Sopocie. Jacek Karnowski: muismy pedofilię wypalić żelazem

Pod koniec maja sprawa kontrowersyjnej Zatoki Sztuki ponownie odżyła. Wszystko to za sprawą Sylwestra Latkowskiego. Choć jego dokument Nic się nie stało nie wniósł tak naprawdę nic nowego do sprawy Krystka, to jednak zdający najwyraźniej sobie z tego sprawę dziennikarz postanowił tuż po emisji zaatakować publicznie celebrytów widywanych w Zatoce, oskarżając ich o milczenie.

Warto jednak dodać, że już w trakcie emisji dokumentu "stara" Zatoka Sztuki nie istniała. Zastąpiła ją bowiem Nowa Zatoka, która teraz również znalazła się "na językach". Na szczęście z nieco innych powodów. A rozchodzi się mianowicie o niejaką szafę Polańskiego autorstwa Pawła Althamera z 2008 roku.

Szafa miała nawiązywać do wydarzeń z 1958 roku, kiedy to właśnie na sopockiej plaży 25-letni wówczas Roman Polański nakręcił kilkunastominutową etiudę Dwaj ludzie z szafą. Produkcja opowiadała historię dwóch mężczyzn, którzy wyszli z Bałtyku z szafą i maszerowali z nią po Gdańsku oraz Sopocie, nie znajdując ostatecznie zrozumienia i akceptacji. Początkowo szafa Polańskiego stanęła przed sopockim Sheratonem, jednak po czterech latach poddano ją renowacji i trafiła pod budynek Zatoki Sztuki.

Dzieło szybko jednak powiązano z Zatoką i tym samym uznano za haniebny symbol. Powodem takiego rozumienia sztuki była oczywiście historia Romana Polańskiego, który w 1977 roku posądzony został o gwałt na 13-latce, którego miał dopuścić się w USA.

W końcu głos w sprawie szafy Polańskiego zabrał właściciel Nowej Zatoki, który przyznaje, że chciałby się jej pozbyć, aczkolwiek o jej przyszłości zadecydować musi prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Formalnie ta szafa należy do miasta. Proponowaliśmy, żeby wystawić ją na aukcję podczas ostatniej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miasto do tego się nie odniosło, ale będziemy starali się jeszcze rozmawiać o tej szafie. Dla mnie to pomnik osoby ściganej za pedofilię. Nie chcemy go tam. Mnie ta szafa irytuje. O jej przyszłości będzie decydował prezydent Jacek Karnowski - wyznał Onetowi Łukasz Mazur.

Sam Karnowski również stawia sprawę "pomnika" jasno:

Gdy odzyskamy Zatokę, szafa zostanie stamtąd usunięta. A potem trafi do magazynu - zadeklarował.

Aby jednak miasto "odzyskało Zatokę", władze muszą wygrać proces ze spółką Łukasza Mazura. Jeśli w końcu udałoby się im odzyskać budynek, ma zostać on przeznaczony na cele artystyczne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(128)
pzdr
2 lata temu
Tak trzymac Karnowski.! Cofnąc umowę dzierzawy i zrobic przeciąg w tym miejscu gdzie tyle złego się działo.
gosc
2 lata temu
jestem za takich ludzi jak Polański ,który wykorzystał małoletnią powinno się piętnować ! a jeśli chodzi o pana Krystiana W. to chyba jakiś żart ,koleś został oskarżony o 65 przestępstw w tym gwałty i dostał tak niski wyrok ,że to po prostu kpina z jego ofiar mam nadzieję,że nasi panowie w więzieniu wymierzą mu większa karę za to wszystkie krzywdy tych dziewcząt !
ZmowaElyt
2 lata temu
Czy pan Karnowski nie obawia się tego,że po usunięciu szafy te wszystkie Jandy,Hollandy i Bromskie oskarżą go o antysemityzm?
GdziePolicja
2 lata temu
Może by tak blanke l usunąć z mediów. Dorobiła się na nierządzie dzieci. Ten kraj to stan umysłu czasem że takie k chodzą i są celebrytkami jeszcze
Gość
2 lata temu
Szafa powinna zostać... Budynek wyburzyć i zrobić park :)
Najnowsze komentarze (128)
Ivy
rok temu
Ta szafa upiornie tam pasuje...
Konopielka
2 lata temu
Panie Prezydencie Sopotu, Bardziej poważniejszą decyzją byłoby pójście do fryzjera i doprowadzenie się do cywilizacji. Te kudły świadczą o kompleksach, a nie o modzie.
A.R.
2 lata temu
Trochę przesada z tą szafą. Krystek już wreszcie odbywa karę, a może współwięźniowie zbadają mu prostatę szczotką od mycia WC /dzień w dzień.?
gość1
2 lata temu
"Pokochaj orenżadę H. jak dziecko, tak jak ja" Kuba Wojewódzki
gość
2 lata temu
czy Sopot będzie zapraszał na wydarzenia Borysa Szyca i Kubę Wojewódzkiego?
medi
2 lata temu
Biorę, właśnie kupiłam zestaw wypoczynkowy; kanapę w kolorze morskim i dwa fotele, jeszcze brakuje mi szafy do kompletu, a drewno ładne.
medi
2 lata temu
To jest hipokryzja. Ktoś chce, żeby zabrać szafę związaną reżyserem o nieciekawym epizodzie z przeszłości, ale "Zatoka" ma zostać.
Ala
2 lata temu
Ciągle piszecie biedni emeryci, tylko czemu oni wszystko wykupuje, A jeść nie musza tyle co młodzi. Na bazarze kupuje wszystkiego na tony
Jola
2 lata temu
Wezmę tę szafę!
Anka
2 lata temu
To jest bardzo ciekawe zjawisko!Polanski miał epizod z nastolatką,która wlazła mu sama do łóżka, zapłacił za to wysoką cenę,do dzisiaj jest opluwany i szykanowany (nawet we własnym kraju, gdzie tylu uczciwych katolików mieszka,którzy podobnie jak on w młodości bzykali koleżanki ,kolegów z klasy tylko te koleżanki nawet nie pamiętają ich imion)Żona prezydenta Francji jako dorosła kobieta,mężatka i matka molestowała swojego ucznia, jest przyjmowana na międzynarodowych salonach i całowana w ręce przez naszego prezydenta(wszystkich całuje)brata się z koronowanymi głowami i swoją dumnie zadziera,czy ślub z osoba molestowaną ODPEDOFILIA???
Zzz
2 lata temu
Dajcie spokoj Polanskiemu. On juz zaplacil za swoj blad. Spojrzcie na niego jak na czlowieka skrzywdzonego przez los i wybitnego, moze nawet najlepszego na swiecie rezysera.
AM-1
2 lata temu
Biedny Polanski. W jesieni zycia zewszad leja sie na niego pomyje i juz nawet szafa Polanskiego nie ma prawa bytu. Wspolczuje mu serdecznie bo zgadzam sie z opinia ze jest rezyserem ktory chroni kino przed przecietnoscia i komercja.
Sopot
2 lata temu
To karnowski zainicjował powstanie tego pomnika, związana z tym była niejasna sprawa ogromnej dotacji miejskiej na ten cel. Szafę odsłaniał z wielkimi honorami sam karnowski. No ale to polityk...czego się po nim spodziewać. O sprawie szafy łatwo znaleźć info w googlach.
Spółka
2 lata temu
A co na to Majdan & co
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie