Trwa ładowanie...
Przejdź na
Sima
|

Renata Dancewicz nie chce mieć nic wspólnego z katolicyzmem: "Kościół niesprawiedliwie traktuje kobiety. One mają być SŁUŻĄCYMI i tyle"

239
Podziel się:

Renata Dancewicz od bardzo dawna żyje poza Kościołem. Mówi, że już jako dziewczynka nie wierzyła w Boga, zarzuca też instytucji spychanie kobiet na dalszy plan: "Na samym szczycie hierarchii są księża, którzy mają kontakt z Bogiem, później mężczyźni, a na samym końcu kobiety" - uważa aktorka.

Renata Dancewicz nie chce mieć nic wspólnego z katolicyzmem: "Kościół niesprawiedliwie traktuje kobiety. One mają być SŁUŻĄCYMI i tyle"
Renata Dancewicz nie chce mieć nic wspólnego z Kościołem: "Zobaczyłam, jak niesprawiedliwie Kościół traktuje kobiety. One mają być służącymi i tyle" (AKPA)

Renata Dancewicz największą karierę robiła w latach 90. Była wtedy jedną z najbardziej popularnych i podziwianych aktorek. Role w cieszących się ogromną widownią filmach i serialach wywindowały Dancewicz na sam szczyt.

Ostatnio 52-letnia aktorka wycofała się nieco z show biznesu. Sporadycznie pojawia się na branżowych imprezach, nie słychać też o jej spektakularnych rolach na dużym ekranie. Fani mogą ją oglądać w serialu TVN, "Na Wspólnej".

Dancewicz nigdy nie ukrywała swych poglądów. Aktorka otwarcie mówiła o tym, że jest feministką i ateistką. Gwiazda wspiera środowiska LGBT i popiera ruchy dążące do liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce. Tym tematom poświęciła też sporą część rozmowy z Plejadą.

Zobacz także: Reanata Dancewicz na proteście pod TK: "Stała się rzecz haniebna"

W wywiadzie Dancewicz jasno postawiła sprawę swego widzenia religii katolickiej. Aktorka podkreśliła, że odkąd pamięta, nie mogła pogodzić się z tym, że Kościół protekcjonalnie traktował kobiety.

Uważam, że najważniejszym słowem na świecie jest "nie". Najpierw trzeba uświadomić sobie, kim na pewno nie jesteśmy, żeby zrozumieć, kim się jest - mówi Dancewicz. Ja, już jako mała dziewczynka, zrozumiałam, że nie wierzę w Boga i nie chcę być częścią Kościoła katolickiego. Zobaczyłam, jak niesprawiedliwie Kościół traktuje kobiety. One mają być służącymi i tyle. Na samym szczycie hierarchii są księża, którzy mają kontakt z Bogiem, później mężczyźni, a na samym końcu kobiety.

Aktorce bardzo nie podoba się też fakt wysługiwania się przez księży i kleryków kobietami.

Przecież praktycznie w każdej parafii to zakonnice usługują księżom. Gdy byłam jakiś czas temu na Warmii, dowiedziałam się, że w tamtejszym seminarium gotują i sprzątają babcie z okolicznych wsi. A przecież mieszka tam stado dorodnych, młodych i przystojnych mężczyzn. I skoro przychodzili do mnie po autograf, to chyba oglądają telewizję i mają czas na rozrywki. A na umycie podłogi już nie? Musi za nich robić to jakaś kobieta w sile wieku? To jest dla mnie nie do pojęcia - podkreśla oburzona Dancewicz.

Gwiazda wspomina, że nigdy nie ukrywała swoich poglądów przed rodziną. Jedyną osobą, którą utrzymywała w przekonaniu, że jest wierząca i uczestniczy w życiu Kościoła, była jej babcia.

Jedyną osobą, która nie wiedziała o tym, że nie wierzę w Boga, była babcia. Czułam, że jeśli bym jej o tym powiedziała, bardzo by się martwiła. Wielkim nieszczęściem byłoby dla niej, gdyby dowiedziała się, że palę papierosy, przeklinam i nie chodzę do kościoła. Kochałam ją i nie chciałam jej tego robić. Dlatego, nawet gdy już byłam dorosła i przyjeżdżałam w odwiedziny, to w niedzielę udawałam, że idę na mszę, ale rodzice o wszystkim wiedzieli - wspomina Dancewicz.

Aktorka nie wystąpiła jeszcze z Kościoła.

Jeszcze nie. Myślę o tym od dawna i obiecuję sobie, że w końcu się tym zajmę. Żeby to zrobić musiałabym pojechać do mojej parafii w Lubinie, a odkąd moi rodzice i brat się stamtąd wyprowadzili, w ogóle tam nie bywam. Może da się to zrobić przez internet? Muszę się tym zainteresować. Choć słyszałam, że księża bardzo to utrudniają - zauważyła.

Zobacz także: Co mają wspólnego „Emily in Paris” i „Gierek” oraz fenomen „światowości” Alicji Bachledy-Curuś
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(239)
Hahaha
5 miesięcy temu
Kościół ? Większość mężczyzn tak traktuje kobiety . Moda trwa
Mindy
5 miesięcy temu
Prawda jest taka, że kościół zwalcza wszelkie możliwe szanse na emancypację kobiet. Walczył i walczy z pigułką antykoncepcyjną, przerywaniem ciąży, nawet w przypadku wad letalnych i zagrożenia dla zdrowia matki, rozwodami, nawet w przypadku skrajnego alkoholizmu i przemocy w domu. Kobieta ma rodzić co rok, być uczepiona spodni męża (choćby ten mąż nie wiadomo jak się nad nią pastwił) i być kompletnie od mężczyzn zależna. Smutne ale prawdziwe.
Gość
5 miesięcy temu
Fakt, robi się z księży takich trochę nie do końca sprawnych mężczyzn co to ani ugotować,ani uprać czy posprzątać nie potrafią. A posiadanie gospodyni może doprowadzać do różnego rodzaju nadużyć. Znam księdza,który z parafii na parafie przywozi własną gospodynie. Tutaj nie mam mowy o nadużyciu, bo pani zgadza się na swoją rolę,ale moralnie to jest wątpliwe. Reasumując trochę samodzielności księżom nie zaszkodzi.
Janka
5 miesięcy temu
Nasz proboszcz tez przywiózł sobie gosposie która mieszka na probostwie, ale musieli tez zatrudnić sprzątaczkę i kucharkę bo gosposia tego nie robi. Nie prościej sie przyznać kto to ta gosposia? I jej syn?:)
Trinny
5 miesięcy temu
Jestem wierząca i uważam, że rozwody powinny być dozwolone. Szczególnie w przypadkach przemocy i alkoholizmu, zazwyczaj męża. W moim domu jest to na pożądku dziennym. Ojciec już o 17 jest nawalony gorzałą. Poniża matkę I mnie. Bije, popycha, ubliża. Ich małżeństwo powinno być rozwiązane z urzędu bo to profanacja sakramentu małżeństwa. On jej ślubował w zdrowiu I w chorobie, na dobre I na złe. A w życiu na niego nie można liczyć. Nie jest odpowiedzialny a ma 57 lat. Ja jestem zrażona przeż niego fo facetów. Wolę być sama całe życie i sobie wygodnie żyć. Daje mi puste złote rady, wypomina, że w moim wieku już sąsiadka ma 2 dzieci i męża a ja nic. Tylko on nigdy nie był ojcem i mężem. Gołotubiec, pełno długów. Nie miał dla mnie ani czasu ani pieniędzy. I on mi będzie życie układał. Jak sobie o nim pomyślę to mam drgawki. Ktoś z was zapyta czemu z nimi mieszkam. Od kilku oat viężko choruję, leczenie kosztuje. On mnie nie utrzymuję, nie gotuje i nie robi zakupów. Ja się sumiennie do rachunków dokładam. On o dom nie zadba i o psinkę też. Szarpanina z nim o wszystko, żeby rachunek jakikolwiek zapłacił cokolwiek. Walczę o swoją godność codziennie. Jeżeli przyjdzie mi założyć rodzinę, na pewno nie w domu rodzinnym. Choć dom jest duży, ja nie zamierzam użerać się tym starym qrykiem. Nie będzie mnie poniża I miał za nic. Przemoc to przemoc i żeby być dobrym I szczęśliwym człowiekiem nie można dać sobą pomiatać bo takie życie dię człowiekowi udziela. Chcąc nie chcąc po trudnych doświadczeniach sami możemy być zgorzkniałości i źle traktować innych. Przepraszam za długość wpisu i dziękuję za uwagę.
Najnowsze komentarze (239)
katoliczka
5 miesięcy temu
myli się Pani , ale wolno Pani
Ewka
5 miesięcy temu
Kolejna która wypowiada się na tematy o których nie ma pojecia
Hanka
5 miesięcy temu
Przynależność do Kościoła jest dobrowolna, w ogóle nie widzę problemu
on))))
5 miesięcy temu
Kościół to ludzie.Stanowi go społeczeństwo, a nie tylko księża,ale skąd ona może o tym wiedzieć. Zatem taki mamy kościół, jakie społeczeństwo. A tak w ogóle, to co ta pani sobą reprezentuje?. Autorytet,zwłaszcza moralny sie nam trafił.
Pixi
5 miesięcy temu
Jakie to katolickie ,,oj jaka zgorzkniała,, ,,oj a cóż z niej za aktorka,, itp,itd. Wy katolicki nie potraficie inaczej? Nie ma to jak próbować komuś umniejszyć takimi głupimi frazesami. Wstyd! Ale widocznie tak was wychowano...
Cudnie
5 miesięcy temu
Ja chce zrobić kościół świętego ziola. Z własnymi ogrodami. Medytacja. Każdy może mieć żonę, męża, dziewczynę chłopaka, zapał zrelaksują się, zatańcz do słońca Bog Cię kocha?? Chętny ktoś??
Nic dobrego
5 miesięcy temu
Uroda Izraelska. A kościół to pedi file. Ogólnie wszystkie religie to sekty.
akurat
5 miesięcy temu
księża nie utrudniają. Mój kolega poszedł, nastawił się na wojnę z księdzem i... cała para poszła w gwizdek. Nikt go nie zatrzymywał, nie było się z kim kłócić. Koledze było chyba trochę przykro, ale to jego wybór
A/J
5 miesięcy temu
Renia to Ty o islamie nie słyszałaś...
Ews
5 miesięcy temu
Nie chodzą, nie wierzę, jestem wolna i szczęśliwa.
Aleksandra
5 miesięcy temu
Ta Pani nawet a aktorstwie się nie zna co dopiero mówić o religii
Aleksandra
5 miesięcy temu
Proszę zmienić wiarę na islam, tam kobiety rządzą 😅😅😅😅😅, następnej palma odbija
gość
5 miesięcy temu
Była Kukulska, Skiba a teraz Dancewicz:-)
gosc
5 miesięcy temu
Co wy tak na ten kosciol ciagle najezdzacie! Kto chce niech chodzi, a kto nie chce jego wybor!!! Co kogo powinno obchodzic jakies wynurzenia jakies celebrytki!!!!!! To juz sie robi nudne!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie