Grażyna Torbicka zdradza, dlaczego odeszła z TVP. "Stała się telewizją narodową"

121
Podziel się

Dziennikarka nie czuje żalu do TVP, ale nie podoba jej się sposób, w jaki Jacek Kurski kieruje telewizją publiczną.

Grażyna Torbicka zdradza, dlaczego odeszła z TVP. "Stała się telewizją narodową"

Grażyna Torbicka we wrześniu 2016 roku, po 30 latach pracy, zdecydowała się niespodziewanie odejść z TVP. Od tamtej pory pojawiały się różne teorie, tłumaczące decyzję 59-latki, która była jedną z najpopularniejszych prezenterek publicznej telewizji. Szybko okazało się, że Grażyna świetnie radzi sobie z dala od zarządzanej przez Jacka Kurskiego instytucji i nie myśli o tym, by związać się z jakąś stacją na dłużej.

W nowym wywiadzie dziennikarka wreszcie zdradziła, co było głównym powodem jej odejścia z Telewizji Polskiej. Torbicka zaznaczyła dziennikarzowi serwisu Plejada, że wcale nie czuje żalu ani nie pała gniewem na TVP i swoich byłych przełożonych:

Ja generalnie zachowuję w głowie tylko dobre wspomnienia. Jestem jeszcze na takim etapie swojego zawodowego życia, że wciąż fascynuje mnie to, co robię.

Mimo to dziennikarce nie podoba się sposób, w jaki Jacek Kurski kieruje publiczną telewizją:

Oczywiście nie cieszę się z tego, że Telewizja Polska jest teraz mniej telewizją publiczną niż kiedykolwiek wcześniej i stała się telewizją narodową. To smutne. Ale widziałam, że po zmianie władz telewizji, wszystko zaczęło zmierzać w tym kierunku. Musiałam więc sama ze sobą porozmawiać i zdecydować, co dalej. Stwierdziłam, że w tej sytuacji nie chcę być już w Dwójce i zdecydowałam się odejść z Telewizji Polskiej.

Kiedy trzy lata temu Torbicka zdecydowała się zerwać współpracę z TVP, mówiło się, że chodziło o rozmowę Piotra Gursztyna i Macieja Świrskiego, wyemitowaną przed filmem Ida w jej autorskim cyklu Kocham kino. Okazuje się, że to rzeczywiście miało wpływ na jej decyzję:

Pod szyldem mojego autorskiego programu "Kocham kino" wypuszczono publicystyczno- propagandową rozmowę na temat "Idy", która z filmem i kinematografią nie miała nic wspólnego. Zrobiono to bez mojej wiedzy. Stwierdziłam, że skoro przestałam mieć wpływ na to, co pokazywane jest w moim programie, to muszę odejść.

Dziennikarka wyznała też, że nie żałuje podjętej decyzji:

Wierzę, że jeśli ktoś w swoim zawodowym życiu realizuje się w czymś, co jest jego pasją, to dzisiejszy rynek jest tak ogromny, że naprawdę zawsze znajdzie się pole do dalszego działania. Wiedziałam, że tak też będzie w moim przypadku. Szczerze mówiąc, myślałam tylko, że będę miała trochę więcej czasu dla siebie. A pracując na własny rachunek, mam go znacznie mniej niż wtedy, gdy byłam związana z Telewizją Polską. Nie mając już dwudziestu lat, a mając za to ogromne doświadczenie, musiałam pomyśleć, jak pokierować swoją dalszą drogą. Wszystko zależało tylko i wyłącznie ode mnie. To było bardzo ciekawe.

Na koniec swojej wypowiedzi Torbicka powiedziała o mrocznych stronach odejścia z TVP:

Zastanawiałam się, na ile sobie ze wszystkim poradzę – chociażby z utrzymaniem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Telewizja Polska była jego współorganizatorem i miała nad nim patronat medialny. Nagle okazało się, że TVP wycofuje się ze współpracy. Potem zrobiły to też spółki Skarbu Państwa, które były sponsorami festiwalu. Musiałam zmierzyć się z dużym wyzwaniem. To była dla mnie życiowy sprawdzian, ale dałam radę. Dodało mi to mnóstwo siły. Dziś mogę powiedzieć, że ta zmiana była dla mnie uskrzydlająca.

Od jakiegoś czasu dziennikarka prowadzi własny program w TVN Fabuła Grażyna Torbicka zaprasza, gdzie rozmawia z młodymi twórcami i aktorami. Oglądacie?

KOMENTARZE
(121)
gość
10 miesięcy temu
odeszła, ponieważ ma klasę.
Gość
10 miesięcy temu
Big brother to dno ,skąd oni biorą tych leserów a ta stracha to pierwsza powinna odejść a nie z dzieciakami siedzi
Gość
10 miesięcy temu
Nam też się nie podoba, no ale cóż my możemy. P. Grazyna to klasa sama w sobie i nie dziwię się że odeszła.
Gość
10 miesięcy temu
Nie dziwie się ma rację. W TVP każdy program jest pod dyktando.
Gość
10 miesięcy temu
Kwintesencja kobiety z klasa. Uwielbiam ja!
Najnowsze komentarze (121)
gość
10 miesięcy temu
nie tylko to się pani Grazi myli, czasem myli Sterna z Singerem, czasem park z wychodkiem swojego psa, czasem grozi paluszkiem i wstyd oglądac to cudo....itp
gość
10 miesięcy temu
gustu to ona nigdy nie miała...jakiś taki prowincjonalny i te włosiątka to analogia do kalafiora jaki jej matka nosiła dlugie lata. I nie zwalac tu na mode tylko porównac zdjęcia Wander i Loski. No to jedna dama a druga ciotka z Bzdziszewa.....i ta fatalna dykcja u matki (" drugej" zamiast drugiej ). Ani ogladac ani słuchać się nie da jak się nie jest nauczycielką z Pułtuska.
Gość
10 miesięcy temu
A kim ona jest po układach siedziała i pasozycila w telewizji trzeba gnac te stare wygi
Gość
10 miesięcy temu
Byla tam 30 lat.Starczy.
gość
10 miesięcy temu
dobrze, ze trafiła do TVN, tam trafiają same odrzuty. Ja jej nigdy nie trawiłem
Gość
10 miesięcy temu
to ; niech ; śmiga ; do telewizji ; dla ; innej ; narodowości ; może ; sobie ; na ; to ; pozwolić 😂😂😂
gość
10 miesięcy temu
a to że się starość Panu Bogu nie udała wszak to najbardziej odkrywcze stwierdzenie tej pani co to prowincja nazywa klasą samą w sobie...hahaha....
gość
10 miesięcy temu
nie trawię tej nudziary bez gustu i polotu
gość
10 miesięcy temu
nie trawię tej nudziary bez gustu i polotu
Polka
10 miesięcy temu
odeszła, bo nie ta partia rządzi,
gość
10 miesięcy temu
była i jest tak nudna ze aż denerwująca ze swoim skrzekliwym głosikiem i prawdami objawionymi typu, że deszcz pada z góry......nigdy nie słyszałam niczego odkrywczego z ust tej pani....
Gość
10 miesięcy temu
pani Grażynka jest stworzona do reklamy kosmetyków Loreal tylko ostatnio pomyliły jej się lata bo reklamuje krem 50 plus a w jej wieku to trochę za mało bo 60 na karku hahaha
gość
10 miesięcy temu
A teraz gra w reklamach i jakoś ją to nie "upokarza" . Kobieto, po co ta ściema? Tyle lat TVP służyła każdemu rządowi a Pani razem z nią.
Heniek
10 miesięcy temu
Odkąd Kurski jest prezesem TVP jest o wiele lepsza.
...
Następna strona