Trwa ładowanie...
Przejdź na

Terlikowski: "Angelina SIĘ OKALECZYŁA!"

1475
Podziel się:

"Prawdopodobieństwo choroby nie jest usprawiedliwieniem" - oskarża katolicki publicysta.

Terlikowski: "Angelina SIĘ OKALECZYŁA!"

_

_

We wtorek w New York Timesie Angelina Jolie opublikowała artykuł, w którym wyznała, że poddała się prewencyjnej amputacji obu piersi. Zabieg na Zachodzie nie budzi już większych emocji, jednak wielu polskich dziennikarzy i polityków mocno krytykowało decyzję aktorki.

Przypomnijmy, że matka gwiazdy, Marcheline Bertrand, zmarła w wieku 56 lat na raka jajników. Badanie krwi wykazało, że Jolie odziedziczyła po niej wadliwy gen BRCA1, ryzyko zachorowania u niej na raka piersi wynosiło... 87%. Szansa na zachorowanie na raka jajników oszacowana została na 50%. Jolie argumentowała swoją decyzję o amputacji troską o dzieci. W końcu sama przez 8 lat musiała oglądać zmagania własnej matki z chorobą, która zmarła 7 lat temu.

Rak piersi czy jajników jest w przypadku Angeliny Jolie wydarzeniem czysto wirtualnym, a operacja, której poddała się aktorka, jest jak najbardziej realna i niesie ze sobą cały szereg skutków ubocznych czy zagrożeń – ocenia katolicki publicysta Tomasz Terlikowski we Frondzie. Usunięcie jajników, które zapowiada obecnie Jolie, będzie skutkowało w całym jej życiu, a wielu z jej skutków nie da się usunąć, a mastektomia także nie jest usunięciem pryszczy, ale operacją, która narusza integralność cielesną człowieka.

W przypadku choroby nowotworowej to właśnie ona jest usprawiedliwieniem radykalnych i niekorzystnych skutków ubocznych chirurgicznej ingerencji. Nie jest jednak takim usprawiedliwieniem, jak się zdaje, samo prawdopodobieństwo choroby. Jeśli zgodzimy się na takie myślenie, to medycyna przekształci się z leczenia w okaleczanie zdrowych (a Angelina Jolie była zdrowa) ludzi. A na to nie powinno być naszej zgody, szczególnie, że – z innych statystyk wynika, że odpowiednio wcześnie wykryty rak piersi czy jajników, także ten wywołany mutacjami genetycznymi, jest w pełni wyleczalny. Prewencją są więc regularne badania, ewentualnie mastektomia czy usunięcie jajników, gdy do choroby już dojdzie. Okaleczenie pozostaje zaś okaleczeniem.

Przypomnijmy, że specjaliści są innego zdania: Onkolog: "Decyzja Angeliny jest ODWAŻNA, ALE POTRZEBNA!"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1475)
gość
10 lat temu
facet ma najwięcej do powiedzenia na temat kobiecych chorób
gość
10 lat temu
To lepiej żyć w strachu przed chorobą?, zastanów się człowieku jaką to niesie presję psychiczną. Nikt nie ma prawa jej oceniać.
a
10 lat temu
nie ma co się bulwersować, u nas nawet jakby kobieta chciała prewencyjnie usunąć piersi, to nie będzie miała takiej możliwości; w Polsce nawet jak się ma raka piersi, to tr zeba czekać w długiej kolejce do onkologa, a potem do chirurga! W Polsce rak, to ciągle wyrok!
gość
10 lat temu
a Ty się znasz, bo masz i cycki i jajniki, tak?
gość
10 lat temu
nie twoje cycki to nic ci do tego grubasie
Najnowsze komentarze (1475)
Gośćkasia
5 lata temu
Co to kto to?! Takiemu to tylko kulka miedzy oczy!
Gość
5 lata temu
Żonka ma wsparcie nie ma co !
max
8 lat temu
Facet powinien se jaja usunąć bo tą kobietę zajeżdzi
gość
8 lat temu
nie ma, trepie, czegoś takiego jak "w pełni wyleczalny rak"! jak już raz go masz, to ryzyko remisji jest ZAWSZE!
gość
8 lat temu
Dlaczego piszecie o tym psycholu pan ? toto nie zasługuje na to. Brak słów na opisanie tego homosapien,który o zgrozo uważa się za człowieka. Kim trzeba być żeby mówić coś takiego - terlikowskim. I tylko szkoda ich dzieci, ale mam nadzieje że wyrosną na normalnych ludzi.
gość
8 lat temu
TRELIŃSKI WIE NAJLEPIEJ. K***s.
gość
8 lat temu
jakim prawem on w ogóle ją krytykuje? i jakim prawem narzuca ludziom swoje chore poglądy? jesteśmy wolnymi ludźmi i to my będziemy o sobie decydować nikt inny. Ciekawe czy pan Terlikowski ma pojęcie co znaczy miec raka i co to za choroba....
gość
8 lat temu
No cóż, jego boli, że kobieta SAMA zdecydowała! Bez pytania grupy samców o zgodę!
PK
9 lat temu
ten facet skromnie mówiąc jest walnięty
MAJA
10 lat temu
TAK PIEKNEJ KOBIETY NIC NIE ZDOLA OSZPECIC!
gość
10 lat temu
powiedział człowiek który nie zachoruje na raka jajnikow -_-
Co do blogf3w...
10 lat temu
Co do blogf3w dla początadkuadjąadcych… wa0miarę możliadwoadści czyli ilości czasu ia0chęci co nie jest domeną takiego hedoadniadsty jak ja satarm się takowy tworzyć, jak na razie za0marnym skutadkiem ale pożyadjemy zobaczymy.
justyna
10 lat temu
Uważam że decyzja Angeliny jest słuszna sama zrobiła bym to samo. Jeśli kościół mówi że to jest złe bo była "zdrowa". Do jasnej ciasnej to tak jak żyć z tykającą bombą, która nie wiadomo kiedy wybuchnie i bedzię już za późno. Kościół nie powiem wypowiadać się o tej decyzji. sama choruję (guzowatość) i czekam na wyniki badań genetycznych, więc jeśli je usunę i zrobię sobie silikony to grzech?! bo przecież jestem zdrowa tylko mam chore geny?!
kkk
10 lat temu
o c**j mu chodzi?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie