Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
Goss
|
aktualizacja

Bayer Full przez 25 LAT zarabiał na CUDZYM utworze! Zapadł wyrok sądu

103
Podziel się:

Bayer Full i jego lider Sławomir Świerzyński nie mają ostatnio najlepszej prasy. Jak donosi jeden z dzienników, sąd właśnie orzekł, że zespół przez ćwierć wieku (!) bezprawnie czerpał korzyści z jednej z piosenek.

Bayer Full przez 25 LAT zarabiał na CUDZYM utworze! Zapadł wyrok sądu
Bayer Full przez 25 lat zarabiał na cudzej piosence? Sąd wydał wyrok (AKPA)

Na przestrzeni tylko ostatnich miesięcy Bayer Full i jego lider Sławomir Świerzyński zaliczyli kilka poważnych wpadek wizerunkowych. Choć słowa discopolowca od zawsze budziły emocje, to prawdziwe piekło rozpętała dopiero kwestia rządowych dotacji, z których zespół miał dostać ponad pół miliona złotych.

Po skandalicznych słowach o zespole Kult i sugestii, jakoby chorzy w szpitalach "potrzebowali muzyki Bayer Full", złotousty Sławomir Świerzyński znalazł się w centrum kolejnej afery. Wszystko przez oskarżenia Różala, który twierdzi, że discopolowiec odsprzedał chorego konia własnemu synowi. Gdyby nie interwencja sportowca, koń imieniem Sułtan zostałby stracony w rzeźni.

Zobacz także: Sławomir Świerzyński o filmie Sekielskiego: "Nie oglądałem i nie będę oglądał"

Kiedy wydawało się, że gorzej być nie może, to media właśnie obiegły ustalenia Gazety Wyborczej. Zgodnie z doniesieniami dziennika, Bayer Full przez 25 lat "przypisywał innej osobie autorstwo piosenki Tawerna i uzyskiwał z tego tytułu korzyści materialne i niematerialne". Rzeczywistym autorem utworu ma być Grzegorz Bukała, do którego zarzutów przychylił się sąd. Karą dla Świerzyńskiego i jego grupy mają być przeprosiny i wycofanie z obrotu płyt z fikcyjnym autorem piosenki.

Cały czas czekam na usunięcie tych nagrań i na przeprosimy - cytuje jego słowa wspomniane źródło.

Bukała zainteresował się sprawą dwa lata temu, gdy odkrył, że Bayer Full nagrał swoją wersję Tawerny, a rzekomym kompozytorem miał być niejaki "B. Marcinkowicz". Później zresztą zmieniono jego nazwisko na "Marcinkiewicz", ale ZAiKS stwierdził, że w ich bazie danych taka osoba i tak nie istnieje.

Wcześniej realny autor utworu wzywał Świerzyńskiego do wyjaśnień i porozumienia, ale ten nie skorzystał z szansy. Sprawa skończyła się więc w sądzie. Zgodnie z cytowanym orzeczeniem Sądu Okręgowego w Płocku, zespół bezprawnie czerpał zyski z kompozycji, tym samym naruszając prawo autorskie.

Pozwany przez długi okres 25 lat przypisywał innej osobie niż powód autorstwo piosenki "Tawerna (Pod Pijaną Zgrają)" i z tego tytułu uzyskiwał korzyści materialne i niematerialne. (...) Niewątpliwie czerpał zyski ze swej działalności i ze sprzedaży obu płyt, a także kaset z nagraną piosenką powoda. Ich poziomu faktycznego nie sposób ustalić, należy jednak przyjąć, że były znaczne, bowiem nie jest tajemnicą wiadomość o bardzo dobrych dochodach muzyków rozrywkowych, zwłaszcza nurtu disco polo - czytamy.

Wyrok nie jest prawomocny, a Świerzyński, jak twierdzi Wyborcza, już się od niego odwołał. Na przeprosiny i usunięcie nagrań Grzegorz Bukała może więc czekać jeszcze długo.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(103)
Kleks
3 lata temu
Prywatnie niezbyt przyjemny pan.
ANIa
3 lata temu
Sławomir Świerzyński (54 l.) poślubił żonę w Gostyninie. Gdy para brała ślub przed ołtarzem, pani Renata miała zaledwie 16 lat i była w ciąży. Muzyk disco polo poznał ukochaną w harcerstwie, gdzie jako 22-letni starszy druh miał opiekować się grupką młodych harcerek.
Krysia
3 lata temu
Wyjątkowo mnie drażni! Nie dam rady na niego patrzeć a o słuchaniu nie ma mowy! Prymitywna piosenka "majteczki w kropeczki uhahaha...."Kto tego słucha?
Nielaura
3 lata temu
Wcale mnie to nie dziwi.
helenn2
3 lata temu
NIE MILY GOSC
Najnowsze komentarze (103)
kasia
3 lata temu
po 25 latach się Panu autorowi przypomniało, dziwne. Takie sprawy zazwyczaj od razu wychodzą zwłaszcza, że to jest znany zespół przecież i ich piosenki się zna.
robi
3 lata temu
Czytałem o tym już gdzieś. Odwołał się więc lepiej poczekać na to jaki będzie finał sprawy, bo to jeszcze różnie może być.
Monia
3 lata temu
Kiedyś bardzo lubiany muzyk jak i szanowany, a zmieniło się to odkąd ukazał swoje poglądy polityczne, czyżby to miało jakiś związek ze sobą ? Ciekawa sytuacja, że wcześniej jakoś się tym nikt nie zainteresował.
Juka
3 lata temu
I co nagle tak po tylu latach doszli do tego ? No ludzie proszę was.. Skąd są niby takie informacje ? Jakoś dla mnie to śmierdzi.
Alien
3 lata temu
Większość tych pseudo muzyków bazuje na czyichś piosenkach i kawałkach...przeważnie z rosyjskich stron.....wystarczy poszukać ...
Bebe 12
3 lata temu
Patrzę na tego pana to torsji dostaje,jest okropnie nieprzyjemny!!!!
Ehh..
3 lata temu
Lubię disco polo ale przy ich ( niesprawiedliwych baaardzo jak i innych w showbiznesie ) zarobkach to powinni kare że 100 milionów zapłacić !!
Sofii 50
3 lata temu
Powinien zaplacic za to a wlasciwie zaden z niego artysta .
jorzinwinny
3 lata temu
a o chinach tez niema pojecia. z ta niby plyta w chinach tez zrobil wala.
Zuzia57
3 lata temu
No i tu Swieżyński ma rację. 25 lat się ociągać i przyjmować do wiadomości, że inni utwór wykonują i zbierają za to laury to trzeba być głuchym i ślepym. A sąd jak sąd wydaje wyroki a nie sprawiedliwość. A tak szczerze mówiąc to chyba sąd wydał wyrok na podstawie precedensu i poczuł się jak w Anglii nie korzystając z prawa zapisanego w Polsce. Może sędzia studiował prawo w Anglii i nie zna podstaw prawa polskiego, które jest odzwierciedleniem prawa rzymskiego. Wygląda na to, że polscy sędziowie za tą grubą kasę wydają wyroki na zasadzie "jedna pani powiedziała drugiej pani". I jak tu nie wierzyć Ziobrze skoro wyroki SN nie stanowią prawa i nie są prawnym precedensem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A przecież Świerzyński robił "swoje" i po takim czasie trudno się dziwić że może nie pamiętać.
gość
3 lata temu
Ten facet mnie nie interesuje to nie ten poziom.
G.T.
3 lata temu
Przecież tego nikt nie słucha! A na niego strach patrzeć.
Aroj
3 lata temu
On jest jakiś dziwny. I ta twarz. Coś tu jest nie tak.
Poeta
3 lata temu
Na tym się nie skończy, on wiele ma w repertuarze piosenek nie swoich! będzie płacił!
...
Następna strona