Trwa ładowanie...
Przejdź na
Ivy
Ivy
|

#DAJGŁOS - przyłączcie się do przedwyborczej akcji Pudelka!

138
Podziel się:

Chcemy Was zachęcić do udziału w wyborach prezydenckich. Wyjaśniamy m.in. jak zagłosować poza miejscem zamieszkania oraz jak sprawdzić, z którym kandydatem jest Wam najbardziej po drodze.

#DAJGŁOS - przyłączcie się do przedwyborczej akcji Pudelka!
#DajGłos - ruszamy z akcją wyborczą Pudelka! (pudelek.pl)

W ostatnich miesiącach w Polsce toczyła się gorąca dyskusja na temat terminu i formy wyborów prezydenckich. Ostatecznie rządzącym udało się dojść do porozumienia, że odbędą się one 28 czerwca i będą tradycyjne z możliwością głosowania korespondencyjnego.

Pudelek startuje z akcją #dajgłos, w ramach której razem z tymi, o których codziennie czytacie na naszych łamach, chcemy zachęcić Was do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach. Nie powiemy Wam, na kogo powinniście głosować, ale powiemy Wam, że powinniście to zrobić!

Często słyszymy, że nie wiecie, na kogo głosować, bo nie znacie dobrze programów kandydatów lub nie interesujecie się polityką. Tymczasem można w łatwy sposób sprawdzić, czyje poglądy są najbardziej bliskie waszym. W tym celu stworzono narzędzie o nazwie Latarnik Wyborczy, z którego możecie skorzystać TUTAJ.

Odpowiadając na 25 stwierdzeń dotyczących różnych kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych, otrzymacie wynik z procentową zgodnością Waszych odpowiedzi w stosunku do odpowiedzi kandydatów.

Jeśli chcielibyście szczegółowo zapoznać się z ich programami, poniżej przedstawiamy listę kandydatów wraz z odnośnikami do stron, na których znajdziecie wszelkie informacje.

Pamiętajcie, nie ma kandydata idealnego. Rzadko zdarza się, że program kandydata perfekcyjnie pokrywa się z Waszymi poglądami. Wybierzcie więc tego, z kim spośród całej jedenastki zgadzacie się najbardziej.

W wyborach startuje 11 kandydatów:

Rafał Trzaskowski, Koalicja Obywatelska

Krzysztof Bosak, Konfederacja

Andrzej Duda, kandydat bezpartyjny popierany przez PiS

Paweł Tanajno, kandydat bezpartyjny

Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny

Marek Jakubiak, Federacja dla Rzeczpospolitej

Mirosław Piotrowski, Ruch Prawdziwa Europa

Stanisław Żółtek, Kongres Nowej Prawicy

Waldemar Witkowski, Unia Pracy

Zobacz także: Debata prezydencka 2020. Drwiny z pytań do kandydatów. "Niezły odlot"

Kiedy już zdecydowaliście, na kogo chcecie zagłosować, warto wiedzieć, jak to zrobić poza miejscem zamieszkania.

Najlepiej zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Dzięki temu będziecie mogli zagłosować w dowolnej komisji w Polsce lub za granicą za okazaniem tego dokumentu w lokalu wyborczym (pamiętajcie więc, aby nie zgubić zaświadczenia). Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składacie drogą elektroniczną na platformie ePUAP lub osobiście w urzędzie gminy, w której znajdujecie się w rejestrze wyborców. Macie na to czas do 26 czerwca.

Kolejny sposób to złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w urzędzie gminy, w której zamierzacie oddać głos. Dzięki temu jednorazowo będziecie mogli zagłosować poza miejscem zamieszkania. Na złożenie takiego wniosku macie czas do 23 czerwca.

Osoby, które na stałe mieszkają poza miejscem zameldowania, mogą skorzystać z trzeciego sposobu, a mianowicie złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której zamierzają głosować. Dzięki temu będą mogły brać udział także w kolejnych wyborach. W tym wypadku trzeba potwierdzić obecne miejsce zamieszkania (np. okazać umowę najmu). Tutaj termin także upływa 23 czerwca.

Warto dodać, że termin na składanie wniosków o głosowanie korespondencyjne poza miejscem zamieszkania minął 16 czerwca.

Poniżej przedstawiamy film, który to jeszcze raz wyjaśnia.

Zobacz także: Wybory Prezydenta RP 2020 - "Co zrobić, aby zagłosować poza miejscem zamieszkania?"

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Głosować mogą osoby pełnoletnie, posiadające czynne prawo wyborcze. W przypadku, gdy żaden z kandydatów w pierwszej turze nie otrzyma wymaganej liczby głosów (czyli ponad 50 procent wszystkich oddanych głosów), 12 lipca odbędzie się II tura, w której udział wezmą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z I tury. Warto dodać, że jeśli na podstawie złożonego przed I turą wniosku zostaniecie dopisani do danego spisu wyborców, pozostaniecie w nim również na II turę. Osoby, które będą chciały dopisać się do spisu tylko na II turę, będą miały na to czas od 29 czerwca do 7 lipca.

Więcej informacji na temat wyborów (m.in. spis wymaganych dokumentów) znajdziecie na stronie gov.pl.

Zachęcajcie do wzięcia udziału w wyborach swoich przyjaciół i rodzinę. Możecie wykorzystać grafiki z tego tekstu, aby pomóc niezorientowanym połapać się we wszystkich datach i adresach platform internetowych. Oznaczajcie nas we wpisach na swoich social mediach dodając hasztag #dajgłos. Pudelek wierzy, że bardzo ważne, byśmy jako społeczeństwo stanęli na wysokości zadania i pokazali, że los kraju nie jest nam obojętny. Do zobaczenia przy urnach wyborczych!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(138)
gosc
4 lata temu
pudel zostal juz portalem lewicowym politycznym,to niezle
duda
4 lata temu
duda, kandydat bezpartyjny.. hahahahaha
gość
4 lata temu
Pudel zajmij się plotkami a nie polityką bo mącisz!!!
Mazurynka
4 lata temu
Każdy ma wybór. Nie można naciskać. To sprawa indywidualna. Obowiązek, ale nie przymus. Każdy ma poglądy i sumienie. Dla jednego wybory są ważne, dla innego nie. Należy to uszanować. Jestem za uczestnictwem w wyborach, ale nikogo nie namawiam. Odpowiadam za siebie. Każdy ma prawo mieć swojego kandydata. To moja sprawa na kogo głosuję. Nie jestem za PiS ani za PO.
Ola
4 lata temu
Pudel, nie baw sie w polityke
Najnowsze komentarze (138)
Santart
4 lata temu
Popieram akcję ruszajmy tyłki i na wybory. Wyprowadziłem się z rodziną na wieś 4 lata temu i widzę dlaczego mamy w kraju PiS u władzy . Na wsi ludzie cisną do urn tłumnie a w mieście kręcą nosami że im się nie chce albo że nie ma na kogo głosować . Jeśli to się nie zmieni to cała Polska na zmianę nie ma co liczyć.
hehe
4 lata temu
"daj głos" a co ja pies?
Wolny
4 lata temu
Dość polityki!
KatarzynaC
4 lata temu
Duda- pacynka Kaczyńskiego, słaby na arenie międzynarodowej, denerwuje mnie że przez niego i PIS jest stronniczość w publicznych mediach. Publiczne media powinny być wolne od partyjności. Trzaskowski- nie zgadzam się na LGBT i nie zgadzam się na przyjmowanie muzułmanów w ramach azylu itp. Nie chcę mieć w Polsce drugich Niemiec i problemów jakie Niemcy z nimi mają. Hołownia- bezpartyjny to tylko plus prezydent powinien być bezpartyjny i obiektywny. Wg mnie Hołownia ma najlepsze postulaty i podpisując ustawy będzie się kierował dobrem ogółu/ludzi a nie podpisywał co partia nakazuje albo że tak wypada.
AnnaKom
4 lata temu
Taki test ma sens. Wyszedł mi Hołownia i rzeczywiście zgadzam się w większosci z jego postulatami.
Kil
4 lata temu
Nie oddawajcie Polski znowu w te zdradzieckie łapy,ludzie opamiętajcie się..
magda
4 lata temu
Żeby tak obiecanki przedwyborcze miały pokrycie w rzeczywistości, ej życie
U7y
4 lata temu
Ja na Pana A.Dudę
Xxx
4 lata temu
Każdy jeden tylko nie Duda
Ola
4 lata temu
Tylko Biedron
Prawda
4 lata temu
Gdyby Adolf Hitler, przed II wojną światową powiedział: „Słuchajcie, narodzie germański! Nie lubię Żydów. Proponuję spalić 4-letnią Esterkę z jej 11-letnim bratem, rodzicami i babcią. W stodole. Dodam, że tych Żydów, których nienawidzę jest tak dużo, że dobrze by było zorganizować obozy koncentracyjne. Będziemy mogli z nimi robić, co tylko chcemy. Można bić, torturować, gwałcić. Rozdzielimy mężów od żon i dzieci. Kobiety z dziećmi zagazujemy. Mężczyznom zrobimy to samo, kiedy trochę popracują dla nas. Będą pracować i patrzeć, jak ich dzieci i żony wchodzą do komory gazowej i wyjeżdżają martwi na wozach - taczkach. Zabierzemy im biżuterię, domy, co tam mają. Starcom wyrwiemy złote zęby. A potem spalimy ich w specjalnych piecach do palenia ludzi.” Gdyba tak powiedział, Niemcy, pewnie pomyśleliby, i słusznie, że mają do czynienia z potworem. Z psychopatą. Natychmiast zostałby oddzielony od społeczeństwa. Wylądowałby, w najlepszym razie, w przytułku dla obłąkanych. Ale Hitler mówił o Żydach inaczej. Nie mówił : Esterka czy Salomon. Mówił: „ukryte siły”. „Sprawa żydowska”. „Bolszewicka zaraza”. „Zagrożenie dla ludzkości”. „Żydostwo”. „Niebezpieczeństwo dla narodu germańskiego”. Jeszcze żyją ludzie, którzy pamiętają zapach palonych ciał. Ale już żyją następni, którzy używają słów, trzeszczących w uszach niczym zapałka ocierająca o draskę. To do wszystkich którzy maja zamiar głosować na Boskaka... zastanówcie sie...
Gap
4 lata temu
Kazdy , tylko nie Duda
Glos
4 lata temu
Trzasek, mój kandydat
ewa
4 lata temu
komitety dwoch najwazniejszych kandydatow nie udzielily odpowiedzi w latarnikowej sondzie, to troche niepowazne z ich strony, widac ze naprawde sie boja utraty potencjalnych wyborcow, ale jednak jest to nieuczciwe oraz swego rodzaju tchorzostwo a polityk formatu prezydenta tchorzem byc nie moze.
...
Następna strona