Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|

"Dzień Dobry TVN". Ekspert dyskutuje o rozstępach u nastolatków: "ESTETYCZNIE TO JEST SŁABE"

325
Podziel się:

Podczas ostatniego wydania "Dzień Dobry TVN" Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik wdali się w dyskusję o rozstępach wśród młodzieży... Niczego się jeszcze nie nauczyli?

"Dzień Dobry TVN". Ekspert dyskutuje o rozstępach u nastolatków: "ESTETYCZNIE TO JEST SŁABE"
"Dzień Dobry TVN". Ekspert rozprawia o rozstępach u nastolatków (Dzień Dobry TVN, AKPA, Podlewski)

W polskich programach śniadaniowych nie brakuje absurdalnych, a często niestety wręcz społecznie szkodliwych tematów. Widzowie "Dzień Dobry TVN" mieli już okazję dowiedzieć się, że mężczyznom nie przystoi noszenie szortów, a damy przy stole nie powinny jeść kanapek. W "Pytaniu na śniadanie" dyskutowano zaś m.in. o tym, czy duże piersi są niedoskonałościami, a dziewczyny z nadwagą mogą mieć przystojnego chłopaka.

Rodzime śniadaniówki często pochylają się również nad zagadnieniami dotyczącymi dzieci i młodzieży. Niestety dobór tematów w tym wypadku nierzadko bywa, delikatnie mówiąc, wyjątkowo nieprzemyślany. I tak na przykład w czerwcu w "Pytaniu na śniadanie" odbyła się pogadanka dotycząca cellulitu u małych dzieci. W podobne tony postanowiło ostatnio uderzyć "Dzień Dobry TVN". W piątkowym wydaniu porannego show gościł dermatolog Łukasz Preibisz, który rozmawiał z prowadzącymi o rozstępach u nastolatków.

Dyskusję poprowadzili Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik. Już podczas zapowiedzi pogadanki z ekspertem pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze - wówczas Sołtysik stwierdził, że rozstępy mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę młodzieży.

Będziemy mówili o rozstępach, które coraz częściej pojawiają się nie tylko w wieku późnym, starczym, ale także wśród nastolatek. I źle wpływają oczywiście na psychikę i samoocenę - mówił.

Słuchając rozmowy prowadzących "DDTVN" z dermatologiem, wyraźnie można było odnieść wrażenie, że rozstępy u nastolatków mają być powodem do wstydu. W swym wywodzie zaproszony ekspert podkreślił, że z rozstępami należy walczyć jak najwcześniej, w szczególności u osób młodych - gdyż, jak stwierdził, wyglądają one nieestetycznie...

(..) U młodych osób (...) one występują w miejscach bardzo niefajnych. U chłopaków to są plecy, ramiona, u kobiet to są piersi, wewnętrzne powierzchnie ud, pośladki. Więc estetycznie to jest słabe, a szczególnie słabe jest na początku, kiedy jest czerwone - przekonywał dermatolog.

W dyskusji poruszono również temat walki z rozstępami. Gość Kalczyńskiej i Sołtysika wspaniałomyślnie stwierdził, że nie można zapobiec rozstępom spowodowanym szybkim wzrostem w okresie dojrzewania. Błyskawicznie dodał jednak, że, "możemy zapanować nad masą tkanki tłuszczowej". Dermatolog polecił także młodzieży stosowanie preparatów na rozstępy dla kobiet w ciąży, wizytę u dermatologa czy w gabinecie medycyny estetycznej.

Poruszony w "DDTVN" temat bez wątpienia jest co najmniej problematyczny. W dzisiejszych czasach, gdy tak wiele osób nawołuje do samoakceptacji i filozofii "body positivity", coś tak naturalnego i powszechnego jak rozstępy zostało przedstawione jako wstydliwe i "estetycznie słabe". Tego typu treści mogą niekorzystnie wpływać na samoocenę nastolatków, a warto w tym miejscu dodać, że polska młodzież ma szczególnie duże problemy z samooceną.

W 2020 roku ukazało się badanie HBSC przygotowane we współpracy z WHO poświęcone zdrowiu i samopoczuciu nastolatków. Według wyników polskie nastolatki charakteryzowała najniższa samoocena spośród młodzieży z 43 krajów objętych badaniem. Zgodnie z danymi aż 49 procent polskich 13-latek było przekonanych, że są zbyt grube, wśród 15-latek było to natomiast aż 52 procent. Równie niepokojące były także dane dotyczące chłopców - w grupie 15-latków również odnotowano najniższą samoocenę spośród badanych krajów, 11 i 13 -latkowie uplasowali się zaś na drugim miejscu pod tym względem.

Uważacie, że telewizje śniadaniowe powinny promować tego typu treści?

Posłuchaj najnowszego odcinka Pudelek Podcast!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(325)
Justyna
rok temu
Przestańcie wywierać taka presję na tych biednych nastolatkach. Serio wygląd Was nie definiuje dzieciaki!
Parias
rok temu
Śniadaniówkę powinna przestać istnieć
Gość
rok temu
No przez takich fachowców to się nie dziwię, że można popaść w depresję braku samooakceptacji.
Zoska
rok temu
Byłam u tego pana dermatologa na wymrazaniu kurzajki. 2 lub 3 wizyty po 2 min łączna wartość tysiac złotych. Kurzajka nie zniknęła, doleczylam ją preparatem za 10 zł, przepisanym przez innego lekarzaal. Dla mnie to zwykłe zdzieranie z ludzi pieniędzy, a przekonywanie, że dzieci powinny chodzić na zabiegi medycyny estetycznej- poniżej pasa. Proszę zabrać te swoje pieniądze i chociaż nie wypowiadać się publicznie
oburzony
rok temu
kult chudości w Polsce zabija.
Najnowsze komentarze (325)
Luśka
12 miesięcy temu
Ten cały pan doktor jak i jego pożalsięboże "klinika" to banda wyłudzaczy pieniędzy! Wydzwaniają co chwila z promocjami, a te wszystkie recepcjonistki mają nakazane zawracać %$#@ w poczekalni przed wizytą... byłam tam 3 razy i nie wrócę NA PEWNO! I Wszystkim, którzy szanują dwoje portfele radzę omijać szerokim łukiem ten adres
Już nie ogląd...
rok temu
Telewizja śniadaniowa to wg mnie najgorszy program ,wpędzajacy słabych psychicznie w niższe poczucie wartości,tylko musi być wszystko piękne i modne, wygląd tylko wg schematów.Jesli zaproszą kogoś kto ma naprawdę wiedzy i można czegoś mądrego się dowiedzieć prowadzący przerywają, najwięcej mają do powiedzenia kucharze ,a sposób gotowania jest minusowy same eksperymenty.
obywatel
rok temu
TVN robi bardzo złą robotę
Mama
rok temu
Mój syn ma rozstępy na plecach, on ma je generalnie w d..., ale z drugiej strony chciałby się ich pozbyć,.. staramy się je usunąć, może się uda, na razie lasery średnio działają.... Znam innego chłopaka z rozstępami na plecach, który jednak ma z tym problem, wstydzi się na plaży rozebrać..... Jak są możliwości to należy zadbać o ładna i zdrowa skórę
mnm
rok temu
ten ekspert dość nieestetycznie wygląda, nawet powiedziałabym słabo. Może by się tym zajął zamiast oceniać wygląd nastolatek.
Gosc
rok temu
Zawsze twierdzilam ze takie sniadaniowe programy sa przeglupie a prowadzący pozostawiają dużo do życzenia,poza tym te zmyślone tematy i brak wiedzy w wielu tematach dyskwalifikuje prowadzacych
Markena
rok temu
"Niefajne? Mega słabe"? Tak się wyppwiada "ekspert" ? O losie! Skoro wypowiada się jak nastolatek to pewnie i leczy jak on 'specyfikami z kiosku i żabki" Nie chcialabym aby ktoś taki nawet mnie dotykał a co dopiero wyrokowal w sprawie mojego zdrowia!
Gość.
rok temu
Jaki ekspert taka dyskusja,obrzydliwe niech wypowiada się na swój temat .
Jan
rok temu
Co to za lekarz, który bierze udział w śniadaniówce i nie czuje pewnie z tego tytułu żenady? Co to za dziennikarze, którzy także bez żenady, oceniają wygląd, skóry innych ludzi? Co to za program , który was indoktrynuje pod pretekstem błahych problemów, wśród których kryje się lewacka ideologia TVN , chociaż komunizm już dawno uznano za zbrodnię w Polsce, podobnie jak nazizm ?
Obserwator
rok temu
Dlatego nie oglądam sniadaniowek.
Anka
rok temu
Zakazałbym sniadaniowek i wypowiadania się publicznie wiekszusci lekarz 😤. Przez ostatnie miesiące skutecznie upublicznili swoja chciwość, lenistwo i wygodnictwo wynikające z kłamstwa 😤
Boost
rok temu
Panie, daj Pan spokój z rozstępami, zajmij się Pan lepiej tematem wykrzywiania żuchwy na prawo i lewo przez niektórych prowadzących DTVN
Aga
rok temu
Ja tez miałam rozstępy na nogach już jako nastolatka i to nie że względu na nadwagę, ale na wzrost. Dopiero teraz dowiedziałam się, że to powód do wstydu. Dziekuję
Nred ei
rok temu
Robią tymi programami sieczkę w mózgu, a potem się dziwią wynikowi wyborczemu pisuu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie