Trwa ładowanie...
Przejdź na
Sima
|

Kinga Rusin OSTRO o odwołaniu Adama Bodnara z funkcji RPO: "DORZYNA SIĘ kolejną instytucję państwa prawa"

1890
Podziel się

Kinga Rusin nie kryje oburzenia decyzją Trybunału Konstytucyjnego, która odsuwa Adama Bodnara od jego obowiązków w roli Rzecznika Praw Obywatelskich. Celebrytka wzywa też influencerów, by mocniej angażowali się w życie publiczne.

Kinga Rusin OSTRO o odwołaniu Adama Bodnara z funkcji RPO: "DORZYNA SIĘ kolejną instytucję państwa prawa"
Kinga Rusin ostro o odwołaniu Adama Bodnara z funkcji RPO (AKPA)
bDZGzFqt

We wrześniu ubiegłego roku zakończyła się kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponieważ jednak na jego miejsce nie powołano nikogo nowego, Bodnar wciąż pełnił swą funkcję. Teraz Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską zmienił prawo tak, by Bodnar musiał ustąpić ze stanowiska.

W czwartek TK orzekł, że przepis, w oparciu o który RPO może pełnić funkcję po upływie kadencji, jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw Adam Bodnar musi odejść ze stanowiska.

bDZGzFqv

Komentując orzeczenie TK, Bodnar stwierdził, że po jego odejściu są możliwe dwie sytuacje.

Pierwsza jest taka, że parlament wybierze zgodnie z konstytucją nowego rzecznika, co byłoby najbardziej pożądane - mówi Bodnar i wskazuje drugą ścieżkę rozwiązania, jego zdaniem bardziej niebezpieczną. - Uchwalenie nowej ustawy doprowadzi do wprowadzenia kogoś, kto będzie kimś w rodzaju komisarza, a nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. To z punktu widzenia niezależności tej instytucji nie jest najlepsze - ostrzega.

Zobacz także: Kinga Rusin zaczynała karierę w TVP. Jak się zmieniła przez lata?
bDZGzFqB

Rzecznik podkreśla też, że w składzie TK zasiadał Stanisław Piotrowicz, były poseł PiS, a w czasie stanu wojennego prokurator. To, zdaniem Bodnara, który wnioskował o wyłączenie sędziego Piotrowicza, "należy brać pod uwagę przy ogólnej ocenie tego wyroku".

Wybór nowego RPO ma się odbyć w sejmie w czwartek wieczorem.

Do sprawy odsunięcia Bodnara ze stanowiska odniosło się wiele osób znanych z mediów. Do dyskusji przyłączyli się też celebryci - głównie sympatycy Adama Bodnara. W mocnych słowach decyzję Trybunału komentuje Kinga Rusin, która często zabiera głos na temat wydarzeń politycznych w kraju.

bDZGzFqC

Tymczasem w Polsce wykorzystuje się tragedię pandemii do odwrócenia uwagi i dorzyna się kolejną instytucję demokratycznego państwa prawa. Zgodnie z wolą rządzących nastąpi upadek niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich. Rządzący dokonają tego rękami kadłubowego Trybunału NIEkonstytucyjnego, w którego składzie mamy dublerów, Krystynę Pawłowicz i Piotrowicza. Widok prokuratora stanu wojennego musztrującego niezależnego rzecznika obywateli, broniącego na co dzień resztek państwa prawa, przejdzie do historii hańby - pisze Rusin na swoim Instagramie.

PiS rekomenduje na stanowisko rzecznika WSZYSTKICH obywateli (również niewierzących czy homoseksualnych) ... posła PiS - dodaje celebrytka, mając na myśli Bartłomieja Wróblewskiego, kandydata na urząd Rzecznika partii rządzącej i jej koalicjantów.

Na koniec Rusin prosi influencerów, którzy mają spore zasięgi w sieci, by częściej zabierali głos w sprawach dotyczących kraju.

Prośba do osób, które mają setki tysięcy, a nawet miliony obserwatorów i nie jest im wszystko jedno, żeby mocniej angażowały się publicznie w sprawy obywatelskie #WykorzystujmyZasięgi #MaszZasięgNieMilcz #NieMilczymy - pisze Rusin.

bDZGzFqD

Doceniacie jej zaangażowanie w życie publiczne?

bDZGzFqE
bDZGzFqW
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(1890)
Hmm
4 tyg. temu
Mnie się w głowie nie mieści ze są kobiety które bronią tego nierzadu. To jest niepojęte. Jeśli ich celem jest zrobienie z polski katoszariatu to niech oszczędza nas normalnych ludzi i po prostu jadą do Iranu i tam niech budują meczety ojcu złodziejowi i niewola kobiety
gość
4 tyg. temu
Nowy RPO ma być taki sam jak RPD klaszczący na mszy u Rydza- mierny, ale wierny
narcyz
4 tyg. temu
ja bym moze ich poparła gdyby nie to że sobie wymyslili jakiś plan pt jak zajumac najwięcej hajsu od nas
bDZGzFqX
natalija
4 tyg. temu
My tu gadu gadu a inflacja sruuuu w górę!@
beka
4 tyg. temu
beka z ludzi ogólnie, mało co kumają, takie mamy "mundre" społeczeństwo
Najnowsze komentarze (1890)
Monika
3 tyg. temu
Tylko czekać, aż "gwiazda" ze słomą w butach znów się uaktywni...
nika
3 tyg. temu
miejmy nadzieje że dzięki takim postom polski ciemnogród w końcu załapaie o co w tym wszystkim chodzi
Tamara
3 tyg. temu
Moja ulubiona gwiazda 💫❤
Tamara
3 tyg. temu
Super wykorzystuje swoje zasięgi
amaris
3 tyg. temu
ja tam ja lubie za to zaangazowanie
Wika
3 tyg. temu
Szkoda ze tak malo osob skupia sie na temacie, a tak duzo na szerzeniu niewnawisci
justyna
3 tyg. temu
nie no pewnie, lepiej pohejtowac, tak dla zasady xd
zuza
3 tyg. temu
słuszny apel!
bDZGzFqP
Ala
3 tyg. temu
Popieram w 100%
Inka
3 tyg. temu
Szczera to bolu - to w niej uwielbiam 💪
Ewa
3 tyg. temu
Zazdroszczę jej wyjazdu z tego chorego kraju...
Fran
3 tyg. temu
Ona to wie jak przykuć uwagę ;)))
brett
3 tyg. temu
tez cchce byc taka piekna w jej wieku
alles
3 tyg. temu
jest dziennikarka z prawdziwego zdarzenia :)
...
Następna strona
bDZGzFrr