Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
|

Koronawirus w Polsce. Premier ogłosił wprowadzenie STANU EPIDEMII. "Najbliższe dwa, trzy tygodnie muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny"

374
Podziel się:

Podczas piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki ogłosił także decyzję o przedłużeniu zamknięcia szkół aż do Wielkanocy.

Koronawirus w Polsce. Premier ogłosił wprowadzenie STANU EPIDEMII.  "Najbliższe dwa, trzy tygodnie muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny"
(East News)

Koronawirus dotarł już do niemal każdego zakątku globu. W związku z szalejącą pandemią, która w samej Polsce zdążyła pozbawić życia już pięć osób, nasz rząd zmuszony był podjąć radykalne kroki. Tydzień temu zdecydowano o zamknięciu szkół, kin czy teatrów. Ogłoszono także stan zagrożenia epidemicznego oraz przywrócono granice.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Ogłaszamy stan epidemii"

20 marca podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski poinformowali nie tylko o przedłużeniu czasu zamknięciu szkół aż do Wielkanocy, ale także przekazali informację o wprowadzeniu stanu epidemii. Minister zdrowia wyjaśnił, że oznacza to, iż będzie on mógł na mocy ustawy o chorobach zakaźnych "wyznaczać rolę personelu służb państwowych w zwalczaniu epidemii". Różnica między obowiązującym dotychczas stanem zagrożenia epidemicznego i wprowadzanym stanem epidemicznym polega również na tym, że będzie można ustanawiać tzw. strefę zero, którą mogą być miasta czy wyznaczone regiony.

Ogłoszenie stanu epidemii w kraju jest trudną decyzją, ale jak popatrzymy na liczbę osób, która umiera codziennie we Francji czy Włoszech, to myślę, że te trudne decyzje, odpowiedzialne zachowania Polaków, ratują życie - powiedział Szumowski.

Minister zdrowia pytany o liczbę dokonywanych testów porównał Polskę do między innymi sytuacji w takich krajach jak USA, Wielka Brytania czy Francja:

Liczba testów, jak na etap, na którym jesteśmy, jest stosunkowo dobra w porównaniu z innymi krajami. Oczywiście tych testów przybywa. W tej chwili wykonano 13100 testów, a nasze możliwości wzrosły do 4 tysięcy na dobę - mówił podczas konferencji.

Morawiecki ogłosił, że kary za złamanie kwarantanny zostaną podwyższone z 5 tysięcy złotych na 30 tysięcy złotych. Zapowiedział, że zmianie ulegną też mechanizmy sprawdzenia tego, czy dana osoba przebywa w domu pod zadeklarowanym adresem.

To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie.

Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny - powiedział premier. Społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Cieszę się, że staramy się pomagać osobom starszym - dodał.

Zapewniono także, że obecna sytuacja nie wpłynie na zbliżające się wybory:

Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów. Wybory według planów mają się odbyć 10 maja - podkreślił premier.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(374)
Ram
3 lata temu
Bardzo dobra decyzja. Teraz tylko żeby ludzie stosowali się do zleceń. Wtedy uda pokonać się tego wirusa.
Tak tak tak
3 lata temu
Słuszna decyzja!
Polo
3 lata temu
Należą się brawa za to działanie, dziękujemy!
Kkk
3 lata temu
Powinni wprowadzić stan wyjątkowy
Gość
3 lata temu
Kto ogląda Kevina
Najnowsze komentarze (374)
betka
3 lata temu
w Polsce to moze byc tylko STAN WOJENNY a nie stan epidemi
Iza
3 lata temu
Polski Rząd kłamie co do ludzi co zmarli na koronowirusa jest więcej ludzi a nie tyle co podajecie 1 osoba niby wyleczona śmiech na sali wzięliście wszystkie leki z hurtowni niby do szpitala a to jest nie prawda
Sandra
3 lata temu
A jednak! Doczekałam się komentarza pt. Nie wyobrażam sobie co by było gdyby rządził teraz ktoś z PO... czy oni dają tym płatnym trollom zestaw gotowych komentarzy do wpisywania czy co?! Wciąż to samo, wszystko jedno, o czym artykuł
Iza
3 lata temu
Oddajcie maseczki Włochom nie wstyd wam
antonia
3 lata temu
Obecny rząd i premier Morawiecki świetnie się spisują!!! Brawo!!! Jestem dumna z decyzji naszego rządu! Wiem na kogo głosować w maju.
Iwna
3 lata temu
Co z tego jak ludzie sie nie stosuja.
Joooojoooo
3 lata temu
Ale na wybory macie iść!!! Nie ważne że będziecie na kwarantannie i za wyjście z domu zapłacicie 30 tys
Wiadomo
3 lata temu
PiS rozpi**Lil pieniądze rządowe Polska splajtowała,a teraz to zwalą na wirus
Edyta
3 lata temu
Wszystko fajnie. Decyzja słuszna, ale całość niedopracowana. Mówię o nas ludziach mieszkających w Polsce, a pracujących np w Niemczech. Powinni zamknąć granicę dla wszystkich. My jesteśmy zmuszeni codziennie jeździć do pracy i stamtąd wracać. Nie chcę się zarazic, a już na pewno nie chcę zarazic swojej rodziny (dzieci). Zróbcie z tym porządek.
Gabi
3 lata temu
Ludzie, nie chcą przełożyć wyborów to nie, bądźmy mądrzejsi i #zostańwdomu i #nieryzykujnieidznawybory !
Nooo
3 lata temu
PiS nie chce odwołać wyborów bo jeśli ludzie nie przyjdą to dalej będą rządzić
Oho
3 lata temu
Wypuścili broń biologiczną i tyle w remacie
BrakSłów
3 lata temu
Mamy siedzieć w domu i słusznie, ale co to da skoro zwiozą nam LOTem 18-tysięcy rodaków, których nie przebadają i nie odizolują. Domowa kwarantanna śmiechu warte. Ponad 300 osób jej nie przestrzegało. A w tych małych miasteczkach to sobie na legalu chodzą całymi rodzinami. A człowiek raz na tydzień musi zrobić zakupy i co jak spotka takiego co sie nie stosuje do zasad? Winnych państwach większa kontrola na lotniskach. A u nas? Szkoda mówić
gosc
3 lata temu
POwcy lewaki opanujcie sie a nie tylko hejt wszedzie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie